Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-05 12:13
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Franciszek: wysłuchajmy bólu rodziców małego Alfiego

Papież Franciszek wstawił się za rodzicami małego Alfiego Evansa, któremu odmawia się prawa do życia, a jego rodzicom prawa do walki o życie ich zaledwie 23-miesięcznego syna.

Autor/źródło: Pixabay, RitaE, licencja: CC0

Ojciec Święty zrobił to na Twitterze, gdzie napisał: „Mam szczerą nadzieję, że zostanie zrobione wszystko, co konieczne, by nadal ze współczuciem towarzyszyć małemu Alfiemu Evansowi i że ogromne cierpienie jego rodziców zostanie wysłuchane. Modlę się za Alfiego, za jego rodzinę i za wszystkie zaangażowane osoby”.

Chłopiec przebywa obecnie w szpitalu w Liverpoolu. Lekarze poinformowali rodziców, że nie ma jakichkolwiek szans na poprawę jego stanu zdrowia i dlatego zdecydowali o odłączeniu dziecka od aparatury podtrzymującej życie, uznając jego dalsze leczenie za uporczywą terapię „niesprawiedliwą i nieludzką”. Rodzice odwołali się od tej decyzji, jednak zarówno Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii, jak i Europejski Trybunał Praw Człowieka poparli stanowisko lekarzy. Sędziowie nie pozwolili też rodzicom na przewiezienie chłopca za granicę, gdzie mógłby zostać poddany eksperymentalnej terapii.

Przypadek małego Alfiego przywołuje na myśl dwie wcześniejsze, równie tragiczne historie angielskich chłopców - Charliego Garda i Isaiaha Haastrupa, którym nie pozwolono na dalsze życie. Papież Franciszek prosił wówczas lekarzy, by towarzyszyli małemu Charliemu i do końca go leczyli. Przypomniał zarazem, że „obrona ludzkiego życia, szczególnie wówczas kiedy jest zranione chorobą, jest obowiązkiem miłości, który Bóg powierza każdemu człowiekowi”.

Alfie Evans urodził się w 2016 r. Chłopiec ma poważne uszkodzenia mózgu. Zdaniem lekarzy żyje tylko dzięki podłączeniu do specjalistycznej aparatury medycznej. Dziecko nie może m.in. samodzielnie oddychać. Jeśli nic się nie zmieni, chłopiec zostanie odłączony od aparatury 6 kwietnia.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-05 10:35:37
miniaturka

Papież do Polaków: niech wiara w zmartwychwstanie umocni waszą nadzieję

Obecnym wczoraj na placu św. Piotra Polakom Papież życzył, aby wiara w zmartwychwstanie umacniała ich nadzieję i miłość oraz była źródłem radości i pokoju.
2018-04-05 11:13:04
miniaturka

Hiszpania: spotkanie dominikańskich przełożonych

W klasztorze św. Tomasza z Akwinu w Sewilli trwa spotkanie prowincjałów Zakonu Kaznodziejskiego z całej Europy. Bierze w nim udział generał dominikanów o. Bruno Cadoré.
2018-04-05 11:51:22
miniaturka

Polska misjonarka z Aleppo prosi o pilną pomoc dla tamtejszych dzieci

Polska misjonarka alarmuje, że szczególnie dramatyczna jest sytuacja chorych dzieci, których leczenie nie jest już finansowane przez żaden program pomocowy.
2018-04-05 12:35:51
miniaturka

II Patriotyczny Turniej Halowej Piłki Nożnej dla Grup Parafialnych

2 maja w Tychach odbędzie się druga edycja Patriotycznego Turnieju Sportowego.
2018-04-05 12:55:49
miniaturka

Kraków: Relikwie Hanny Chrzanowskiej już przygotowane

W środę 4 kwietnia w kościele św. Mikołaja w Krakowie odbyło się uroczyste przeniesienie doczesnych szczątków Czcigodnej Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej do kaplicy przeznaczonej dla uczczenia przyszłej Błogosławionej.
2018-04-05 13:31:45
miniaturka

Archidiecezjalny Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich

W sobotę, 14 kwietnia w Poznaniu odbędzie się Archidiecezjalny Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie jubileuszu 1050. rocznicy powstania biskupstwa poznańskiego.