Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-16 10:57
ds / opoka.org.pl

Franciszek przed obrazem Matki Boskiej Śnieżnej

Przed wizerunkiem Najświętszej Maryji Panny Śnieżnej, Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) znajdującym się w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie modlił się o „koniec pandemii". Potem papież modlił się u stóp drewnianego krucyfiksu, który w XVI wieku ochronił Rzym przed zarazą.

Autor/źródło: Catholic News Agency - official twitter account

Papież Franciszek opuścił pieszo Watykan w niedzielę, aby odwiedzić dwa ważne miejsca pielgrzymek w Rzymie i modlić się za miasto i świat w trakcie epidemii koronawirusa Covid-19.

Najpierw Franciszek zawierzył lud rzymski i świat w modlitwie przed starożytną ikoną Marii Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) w Bazylice Matki Bożej Większej. Bazylika to pierwsza w Europie i największa rzymska świątynia pod wezwaniem Matki Bożej. Następnie papież prosił u stóp drewnianego krucyfiksu, który uchronił Rzym przed wielką plagą w XVI wieku. Tym samym Franciszek podkreślił swoją bliskość z tymi, którzy cierpią i błagał o szczególną opiekę Matki Bożej.

Maryja przed Krzyżem

O obu wizytach papieża poinformował Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w niedzielnym komunikacie.

„Dziś po popołudniu, tuż po 16.00, Papież Franciszek opuścił Watykan i złożył prywatną wizytę w Bazylice Matki Bożej Większej, aby modlić się przed wizerunkiem Matki Boskiej Salus Populi Romani, gdzie znajduje się ikona. Następnie pieszo,  wzdłuż Via del Corso, w osobistej pielgrzymce - odwiedził kościół San Marcello, gdzie znajduje się cudowny krucyfiks. W 1522 r. był niesiony w procesji przez dzielnice miasta, aby „Wielka Plaga” ustała w Rzymie. W swojej modlitwie Ojciec Święty błagał o zakończenie pandemii, która nawiedziła Włochy i świat. Prosił także o uzdrowienie chorych, wspomniał o licznych ofiarach śmiertelnych pandemii z ostatnich dni i prosił, aby ich rodziny i przyjaciele znaleźli pocieszenie i spokój ducha. Jego intencja modlitewna została również rozszerzona na pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarki i wszystkich tych, którzy obecnie pracują, aby zagwarantować sprawne funkcjonowanie społeczeństwa. Ojciec Święty wrócił do Watykanu około 17:30. ”

Zawierzenie się Maryi

Szczególne przywiązanie papieża Franciszka do Matki Bożej Salus Populi Romani jest dobrze znane. Odwiedza jej ikonę w główne święta maryjne i przybywa na modlitwę przed tym święty wizerunkiem zarówno przed, jak i po zakończeniu  podróży apostolskich.

Cudowny krucyfiks

Druga wizyta papieża w niedzielę była również znacząca. W chwili, gdy świat zmaga się z pandemią Franciszek właśnie udał się do kościoła San Marcello, gdzie czczony drewniany krucyfiks z XV wieku. Krzyż przetrwał pożar i uratował miasto przed zarazą w XVI wieku. Papież św. Jan Paweł II posłużył się tym samym krucyfiksem na zakończenie Dnia Przebaczenia w Roku Jubileuszowym 2000.

Z popiołów

Liczne przekazy mówią o cudach, które przypisywane są „Najświętszemu Krucyfiksowi”. 23 maja 1519 r. wielki pożar całkowicie zniszczył kościół noszący imię papieża Marcela. Cały budynek został zruinowany, ale ocalał krucyfiks ołtarza głównego zaś wieczna lampka wciąż paliła się u stóp Ukrzyżowanego. Ta scena poruszyła wiernych w Rzymie, którzy zapoczątkowali nabożeństwa w każdy piątek wieczorem. 

Wielka zaraza w Rzymie

Trzy lata po pożarze Rzym znów został dotknięty nieszczęściem. Wtedy też wierni nosili krucyfiks w procesji - pomimo zakazów - wprowadzonych przez władze w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się zarazy. Procesja trwała 16 dni: od 4 do 20 sierpnia 1522 r. a w miarę upływu czasu plaga ustępowała. Gdy krucyfiks powrócił w następnych dniach do kościoła plaga ustała całkowicie.


źródło: Vatican News, tłumaczenie własne


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Watykan, Franciszek, Santa Maria Maggiore, koronawirus