Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-08 12:46
nc / KAI

Franciszek prosi o wsparcie modlitwą rokowań pokojowych w sprawie Ukrainy

O wczorajszej beatyfikacji w Gwatemali bł. Jakuba Millera i o jutrzejszych rozmowach w Paryżu na temat pokoju na Ukrainie przypomniał 8 grudnia Franciszek po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”.

Autor/źródło: Public domain

Oto polski tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry,

Wczoraj w Huehuetenango w Gwatemali beatyfikowano Jakuba Millera, zakonnika ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, zabitego z nienawiści do wiary w 1982, podczas wojny domowej. Niech męczeństwo tego przykładnego wychowawcy młodzieży, który życiem zapłacił za swoją posługę dla narodu i Kościoła w Gwatemali, umocni w tym umiłowanym kraju drogi sprawiedliwości, pokoju i solidarności. Brawa dla nowego błogosławionego!

Jutro w Paryżu odbędzie się spotkanie prezydentów Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec - znane jako „format normandzki” - w celu znalezienia rozwiązania bolesnego konfliktu, który trwa od lat na Wschodniej Ukrainie. Towarzyszę temu spotkaniu intensywną modlitwą na rzecz pokoju i zachęcam was, byście i wy to czynili, aby ta inicjatywa dialogu politycznego przyczyniła się i zaowocowała pokojem w sprawiedliwości na tym terytorium i dla mieszkającej tam ludności.

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, pielgrzymów z Włoch i różnych krajów, zwłaszcza wiernych polskich z Warszawy i Lublina, policjantów irlandzkich i młodzież z Sorbary (Modena). Specjalne pozdrowienia kieruję do Córek Krzyża, uznanych niedawno przez Kardynała Wikariusza za Stowarzyszenie Publiczne.

W tę dzisiejszą uroczystość Niepokalanego Poczęcia w parafiach włoskich ponawiane jest członkostwo w Akcji Katolickiej. Wszystkim członkom i grupom życzę dobrej drogi formacyjnej, służby i świadectwa.

Błogosławię wiernych z Rocca di Papa i pochodnię, którą zapalą wielką gwiazdę na forcie tego miasta, na cześć Maryi Niepokalanej. Swoje myśli kieruję także do Sanktuarium w Loreto, gdzie dziś zostaną otwarte Drzwi Święte Jubileuszu Loretańskiego: niech będzie on bogaty w łaski dla pielgrzymów do Świętego Domku.

Dziś po południu udam się do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się do Maryi, a następnie na Plac Hiszpański, w celu złożenia tradycyjnego hołdu u stóp posągu Niepokalanej. Proszę was, abyście duchowo do mnie dołączyli w tym geście, wyrażającym synowskie oddanie dla naszej niebieskiej Matki.

Wszystkim życzę dobrego święta i dobrego przeżywania Adwentu pod przewodnictwem Maryi Panny. Proszę, nie zapominajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do zobaczenia!

st (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-12-08 11:16:05
miniaturka

8 grudnia - Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie

Kościół na Wschodzie ma już swoje struktury, ale wciąż potrzebuje naszej pomocy i wsparcia, zarówno duchowego, jak materialnego – zaznaczył Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.
2019-12-08 11:52:52
miniaturka

Potrzeby katolików na Wschodzie są ogromne

Odbudowa kościołów i budowa nowych, wsparcie w codziennych wydatkach, a także specjalistyczna pomoc rodzinom - oto kilka przykładów działań podejmowanych przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Dziś okazja, aby wspomóc współwierzących na Wschodzie.
2019-12-08 12:08:36
miniaturka

Fatima ciągle aktualna

Pan Jezus chce ustanowić na świecie nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi, aby ludzie Ją lepiej poznali i pokochali - wyjaśnia opiekun Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi. Wczoraj wspólnota pielgrzymowała do Rokitna i zawierzyła się Maryi.
2019-12-08 17:20:22
miniaturka

Nowy prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów

Ojciec Święty mianował nowego prefekta w jednej z najważniejszej dykasterii Kurii Rzymskiej, Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, która zajmuje się wszystkimi Kościołami misyjnymi.
2019-12-08 17:41:14
miniaturka

Niepokalana świadczy, że łaska jest silniejsza niż grzech

Po południu Papież udał się do Bazyliki Matki Bożej Większej, aby tam pomodlić się przed cudownym obrazem Maryi Salus Populi Romani, a następnie przejechał na plac Hiszpański, aby tam u stóp figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oddać hołd Matce Boga.
2019-12-08 18:09:37
miniaturka

Papież: W Maryi zbawienie już się dokonało

Maryja była uświęcona już od łona matki. Również przez całe życie była taką, jaką wymarzył ją Bóg. Niepokalana była ciągle otwarta na Boga i Jego wolę. Ona zachęca nas do podobnej otwartości, bo w Bogu jest nasze szczęście.