Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-27 11:06
AC / Marek Raczkiewicz CSsR

Franciszek podbił serca Panamczyków!

Bez wątpienia Franciszek podbił serca Panamczyków. Wzdłuż tras witają go tłumy.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, Daniel Ibanez/CNA, licencja: CC BY-SA

Papież Franciszek opuścił wczoraj nuncjaturę ok. 8:30 czasu miejscowego i udał się do katedry, która leży w kolonialnej części miasta Casco viejo. Wzdłuż całej trasy witały go tłumy ludzi. Bez wątpienia Franciszek podbił serca Panamczyków.

„Jestem ewangelikiem, ale słowa Papieża mają wymiar powszechny, skierowane są do wszystkich ludzi. Ja to widzę. Po pracy wysłuchałem wszystkich jego przemówień i możecie mi wierzyć: wzruszyłem się! On mówi do nas, zna nasze problemy, korupcję, przemoc, ale jego słowa uderzają nadzieją. Wzruszyłem się bardzo, kiedy zobaczyłem, że odwiedził więzienie dla nieletnich. Ja sam spędziłem osiem lat w więzieniu i wiem, co to znaczy. Rozpłakałem się”, mówi Wilson, taksówkarz z zawodu. Choć nie lubi tłumów, był na trasie przejazdu, aby pozdrowić Papieża.

Budowa katedry Matki Bożej La Antigua w Panamie, jednej z największych w Ameryce Środkowej, rozpoczęła się na przełomie XVI/XVII w. i trwała blisko dwieście lat (1796). Jest pięknym przykładem hiszpańskiej architektury kolonialnej. Panamczycy są dumni z faktu, że jest to pierwsza katedra wybudowana „en Tierra firme”, czyli na lądzie. Po trzęsieniu ziemi w 1882 r. została gruntownie odnowiona. W 2014 r. katedra otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Jej bezcennym skarbem jest obraz Matki Bożej La Antigua, który przywieźli ze sobą hiszpańscy konkwistadorzy w 1510 r. Przedstawia Maryję w pozycji stojącej z Jezusem na ramieniu oraz z charakterystyczną różą w dłoni. Od 2001 r. Matka Boża La Antigua jest patronką Panamy. Jej święto przypada 9 września i cieszy się dużą popularnością. Począwszy od 2016 r. katedra była poddawana gruntownej odnowie.

U wejścia do katedry Papieża powitała miejscowa kapituła. Wewnątrz pozdrawiali go kapłani, osoby zakonne oraz liderzy świeccy z różnych diecezji. Następnie Papież udał się przed obraz Matki Bożej, gdzie modlił się przez chwilę i złożył w darze u stóp Maryi srebrną różę. Podczas Eucharystii poświęcił nowy ołtarz, w którym zostały umieszczone relikwie św. Jana Pawła II.

Katedra szczyci się ośmioma nowymi dzwonami, które noszą imiona m. in. ŚDM, oraz Jana Pawła II. Organy zostały wykonane w Polsce.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-26 20:22:00
miniaturka

Czy jesteś gotów powiedzieć Bogu tak?

Za nami czas Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Zatrzymajmy się na moment i spójrzmy w głąb naszych serc, aby zacząć podążać za tym, o czym mówił papież Franciszek...
2019-01-26 22:00:45
miniaturka

Nie bądźmy obojętni na cierpienie – piątek na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie

Piątek jest jednym z najważniejszych dni Światowych Dni Młodzieży, bo rozważana jest Męka Jezusa. Młodzież archidiecezji krakowskiej wzięła udział w drodze krzyżowej odprawionej na Cinta Costera.
2019-01-26 23:19:43
miniaturka

Srebrny Jubileusz święceń biskupich Księdza Biskupa Antoniego Długosza

W dniu 26 stycznia 2019 roku, w WSD Archidiecezji Częstochowskiej odbył się Jubileusz 25-lecia święceń biskupich Księdza Biskupa Antoniego Długosza.
2019-01-27 11:38:02
miniaturka

Czuwanie młodzieży z Papieżem

„Nie wyjeżdżajmy z Panamy dopóki nie pozwolimy Jezusowi, by dokonał w nas zmiany. Zaufajmy Mu i pozwólmy Mu wejść w nasze życie, a na pewno nie pozostaniemy rozczarowani” – z takim apelem do uczestników ŚDM zwróciła się pochodząca z Palestyny Nirmeen Odeh.
2019-01-27 12:18:04
miniaturka

Papież Franciszek: odrzućmy materializm, aby usłyszeć powołanie

Piękne było przemówienie Papieża Franciszka, które wygłosił do młodzieży świata podczas sobotniego czuwania modlitewnego.
2019-01-27 13:03:56
miniaturka

Zamach w Jolo na południu Filipin! Liczne ofiary

Eksplodowały dwie bomby, jedna wewnątrz katedry, a druga na pobliskim parkingu. Wśród ofiar są cywile i żołnierze.