Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-09 10:00
nc / Krzysztof Ołdakowski SJ / RV

Franciszek: otwierajmy się na wolę Boga

Papież skomentował czytanie z Księgi Jonasza podczas liturgii eucharystycznej w Domu św. Marty. Zwracał uwagę na otwarcie się na Boga i Jego wolę. Przeciwną postawą jest "stawianie warunków" - powiedział Franciszek.

Autor/źródło: Vatican Media

Ojciec Święty podkreślił, że dialog Jonasza z Bogiem jest dialogiem dwóch upartych istot. Jonasz wręcz obraża się na Boga, chce nawet ze sobą skończyć. Bóg wydaje mu się zbyt pobłażliwy, wręcz niepoważny.

Papież – herezją jest bycie chrześcijaninem stawiającym warunki

"Jonasz jest uparty w swoich przekonaniach dotyczących wiary, a Pan jest uparty w swoim miłosierdziu: nigdy nas nie zostawia, aż do końca puka do drzwi naszego serca, stoi przy nim. Jonasz był uparty, ponieważ przyjmował wiarę pod pewnymi warunkami – zauważył Franciszek. Jest typem takiego chrześcijanina «pod warunkiem, że», chrześcijaninem stawiającym warunki. «Jestem chrześcijaninem pod warunkiem, że sprawy ułożą się w ten sposób» «Nie, nie, taka postawa nie jest chrześcijańska» - «To jest herezja» - «Nie może tak być».... Chrześcijanie, którzy stawiają warunki Bogu, ci którzy stawiają warunki wierze i działaniu Boga."

Chrześcijanie pogrążeni w ideologiach są pełni strachu, boją się wzrastać, stawiać czoła wyzwaniom życiowym, wyzwaniom Boga i historii. Boją się powierzyć Bogu i wolą osądzać wszystko, wychodząc od małości swojego serca.

Papież – Pan nigdy nie brzydzi się człowiekiem

"Dwa modele Kościoła dzisiaj: Kościół tych ideologii, w które sam się uwikłał, i Kościół, który patrzy na Pana zbliżającego się do takiej rzeczywistości, jaką jest, który się nie brzydzi – podkreślił Papież. Pan nie brzydzi się rzeczami, nasze grzechy nie budzą w Nim obrzydzenia do nas. On przybliża się tak, jak przybliżał się, aby dotknąć trędowatych i chorych. Ponieważ On przyszedł, aby leczyć, On przyszedł, aby zbawiać; nie, aby potępiać."

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-09 08:29:49
miniaturka

Synod czasem refleksji nad misją Kościoła

Podczas drugiej kongregacji generalnej synodu o Amazonii poruszano kwestie misyjne, liturgiczne, inkulturacji. Mówiono także o dostępie do sakramentów świętych oraz o młodych ludziach.
2019-10-09 09:05:01
miniaturka

Kard. Newman święty, bo pokorny!

Znawca Newmana we Włoszech - ks. prof. Fortunato Morrone - twierdzi, że pokora była najważniejszą cechą kard. Newmana. Zaszedł on tak daleko dzięki swej skromności. W najbliższą niedzielę słynny XIX-wieczny konwertyta z anglikanizmu zostanie świętym Kościoła Katolickiego.
2019-10-09 09:38:44
miniaturka

Problemy Amazonii

Rozwija się debata synodalna. Ojcowie wsłuchiwali się podczas niej w różnorodne problemy Amazonii. Podnoszono także kontrowersyjne kwestie.
2019-10-09 10:28:41
miniaturka

Eucharystia z okazji 100-lecia Ordynariatu Polowego

"Z Maryją, Matką Jezusa błagamy, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetu i zemsty..." - tak modlił się abp Stanisław Gądecki wczoraj w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Wygłosił tam homilię i sprawował Mszę świętą.
2019-10-09 11:26:30
miniaturka

Turcja chce wojny z Syrią

Turcja zapowiada wojnę z kurdami w Syrii. Wkroczenie wojsk na wschód od Eufratu możliwe jest w każdym momencie. „Najbardziej ucierpią na tym najmłodsi. Ich dzieciństwo już teraz pełne jest goryczy, udręki i troski” – powiedział maronicki arcybiskup Damaszku, Samir Nassar.
2019-10-09 11:32:17
miniaturka

Kard. Marx: dyskusja o celibacie nie dotyczy tylko Amazonii

W rozmowie z dziennikarzami kard. Reinhard Marx poruszał kwestie związane z celibatem duchownych. Punktem wyjścia debaty nad kapłańskim zobowiązaniu jest wątpliwa teologicznie teza kard. Kaspera o prawie każdego chrześcijanina do Eucharystii.