Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-17 13:54
nc / Paweł Pasierbek SJ

Franciszek ograniczył obowiązywanie tajemnicy papieskiej

Franciszek wydał dekret znoszący tajemnicę papieską w sprawach dotyczących nadużyć wobec nieletnich, przemocy na tle seksualnym oraz pornografii dziecięcej. To decyzja o historycznym znaczeniu - mówi sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary.

Autor/źródło: Photogenica.pl, licencja: Jak album

Abp Charles Scicluna tłumaczy, na czym polega to nowe rozporządzenie:

"Popatrzmy na przykład na trudności, jakie były do tej pory: ofiara nie miała możliwości poznać sentencji wyroku, która następowała po tym, jak zgłosiła sprawę, gdyż obowiązywała tajemnica papieska. Także inne wiadomości były ograniczane, gdyż tajemnica papieska jest tajemnicą o najwyższym poziomie w systemie poufności Prawa Kanonicznego. Teraz jest to ułatwione także na poziomie ochrony wspólnoty, jak i informacji o wyroku. Nie oznacza to jednak, że informacje te będą ogólnie dostępne, ale, na przykład, będzie ułatwiona możliwość ściślejszej współpracy z państwem, czyli diecezja, która posiada daną dokumentację nie jest już zobowiązana do zachowania tajemnicy papieskiej i może zadecydować, jeżeli będzie taka potrzeba, o współpracy, przekazując jej kopię także władzom cywilnym - podkreślił maltański hierarcha. - Dekret ten, to nowe prawo, mówi także o obowiązku ochrony prywatności osoby, dobrego imienia zainteresowanych osób, jak również ich godności osobistej. Jednak na polu spraw karnych pewien rodzaj poufności musi być zachowany i to również jest zapewnione. Nie oznacza to więc, że dokumentacja danej sprawy staje się publiczna, ale zostałe ułatwiona współpraca z państwem i z innymi zaitneresowanymi stronami, które mają prawo dostępu do takiej dokumentacji."

Zniesienie tajemnicy papieskiej w sprawach dotyczących nadużyć wobec nieletnich jest pokłosiem spotkania biskupów, jakie z udziałem Franciszka odbyło się w lutym tego roku w Watykanie oraz listu apostolskiego motu proprio „Vos estis lux mundi” o postępowaniu wobec osób duchownych, które dopuściły się czynów pedofilskich.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-17 12:09:24
miniaturka

Franciszek kończy 83 lata - życzenia i wsparcie od całego świata

Papież Franciszek obchodzi dzisiaj - 17 grudnia - 83. rocznicę urodzin. Po raz siódmy Jorge Mario Bergoglio obchodzi swe urodziny jako Następca św. Piotra i biskup Rzymu.
2019-12-17 12:25:45
miniaturka

Mapy Pamięci o Zbrodni Katyńskiej na świecie

Powstał nowy portal o Zbrodni Katyńskiej. To pierwsze opracowanie, które ma zilustrować wszystkie miejsca pamięci poświęcone Zbrodni Katyńskiej na świecie. Każde miejsce zostaje oznaczone na mapach, dzięki czemu powstały „Mapy Pamięci Zbrodni Katyńskiej na Świecie”.
2019-12-17 12:43:48
miniaturka

Watykan: adhortacja po synodzie dla Amazonii z opóźnieniem

Wszystko wskazuje, że nie należy jej oczekiwać wcześniej niż na koniec stycznia – lub w lutym 2020 – twierdzi hiszpańskojęzyczny portal La Vida Neuva.
2019-12-17 14:16:34
miniaturka

Nuncjusz na Ukrainie: Donbas to cmentarz pod gołym niebem

Nuncjusz apostolski - abp Claudio Gugerotti wskazał, że w Donbasie konieczne jest prawdziwe pojednanie, inaczej nie uda się zakończyć trwającego konfliktu.
2019-12-17 14:38:32
miniaturka

Paryż: Msza w Notre-Dame - 16 kwietnia 2024 roku

Dziękczynne Te Deum zostanie odprawione w katedrze Notre-Dame w Paryżu 16 kwietnia 2024 roku, pięć lat po pożarze świątyni - obiecał gen. Jean-Louis Georgelin, kierujący jej odbudową.
2019-12-17 15:36:39
miniaturka

Były kapelan królowej Elżbiety przyjmie wiarę katolicką

W najbliższą niedzielę (22.12.2019) anglikański biskup Gavin Ashenden zostanie przyjęty do Kościoła katolickiego.