Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-21 09:49
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Franciszek odwiedził w domu pisarkę ocalałą z Holokaustu

„Przybyłem tutaj do Pani, aby podziękować za świadectwo i złożyć hołd ludziom zamęczonym przez szaleństwo nazistowskiego populizmu” – te słowa Franciszek skierował do Edith Bruck, urodzonej na Węgrzech żydowskiej pisarki, ocalałej z Auschwitz, którą odwiedził w jej rzymskim mieszkaniu.

Autor/źródło: vaticannews.va

„Przybyłem tutaj do Pani, aby podziękować za świadectwo i złożyć hołd ludziom zamęczonym przez szaleństwo nazistowskiego populizmu” – te słowa papież skierował do Edith Bruck, urodzonej na Węgrzech żydowskiej pisarki, ocalałej z Auschwitz, którą sobotnim popołudniem odwiedził w jej rzymskim mieszkaniu. Dodał również, że ze szczerością przypomina słowa, wypowiedziane z głębi serca w Yad Vashem i powtarza je przed każdym człowiekiem, który wycierpiał z powodu hitlerowskiego nazizmu, prosząc Boga w imieniu ludzkości o przebaczenie.

Edith Bruck, od dawna mieszka w Rzymie. W styczniu ubiegłego roku udzieliła wywiadu dziennikowi L’Osservatore Romano z okazji Dnia Pamięci. Franciszek był mocno poruszony jej świadectwem i postanowił spotkać się z nią w jej domu, w centrum Rzymu. Edith Bruck poświęciła swoje życie na dawanie świadectwa temu, co widziała. Prosili ją o to dwaj obcy ludzie, których spotkała w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen: „Powiedz, nie uwierzą ci, ale jeśli przeżyjesz, powiedz to także w naszym imieniu”. I dotrzymała obietnicy. To, co uderza w lekturze opisanych w wywiadzie wydarzeń, to nadzieja, jaką udaje się przekazać Edith. Nawet gdy opowiada o najciemniejszych chwilach, o otchłani grozy, w którą sama wpadła jako dziecko, tracąc dużą część rodziny, nigdy nie przestaje patrzeć na coś pięknego i dobrego, na jakąś cząstkę człowieczeństwa, która pozwoliła jej dalej żyć i mieć nadzieję.

Opisując życie w getcie po wyrwaniu wraz z rodzicami i rodzeństwem z domu w wiejskiej wiosce, w której mieszkała, opowiada o nie-Żydzie, który przekazał furmankę z prowiantem, aby pomóc prześladowanym. Opowiadając o pracy w Dachau przy kopaniu okopów, wspomina niemieckiego żołnierza, który rzucił jej swoją menażkę, „ale na dnie zostawił dla mnie trochę marmolady”. Kiedy opisywała swoją pracę w kuchni dla oficerów, pojawiła się postać kucharki, która zapytała ją, jak się nazywa, a słysząc odpowiedź: Edith, drżącym głosem odpowiedziała: „mam córeczkę w twoim wieku”. Mówiąc to, wyciągnęła z kieszeni grzebień i patrząc na świeżo odrośnięte włosy Edith, podarowała jej go. To zrobiło na niej wielkie wrażenie, że po tak długim czasie znalazła przed sobą człowieka. Wzruszył ją bardzo ten gest, w którym było życie i nadzieja. Wystarczy kilka gestów, aby uratować świat, podsumowuje Edith Bruck, która przyjęła w swoim domu Biskupa Rzymu.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-20 19:07:06
miniaturka

Uznano heroiczność cnót przodka księżnej Diany

Wśród ogłoszonych w sobotę przez papieża dekretów o heroiczności cnót, znalazł się dekret dotyczący brytyjskiego duchownego, konwertyty, Ignacego od Świętego Pawła. Jego ojcem był 2. hrabia Spencer. Z tej rodziny pochodziła księżna Diana.
2021-02-20 19:25:44
miniaturka

Najbardziej ekologiczna jest spowiedź!

„Konfesjonał jest najskuteczniejszą oczyszczalnią środowiska człowieka” – zauważa trafnie ks. Antoni Bartoszek. „Współczesne ruchy koncentrują się na usuwaniu zewnętrznych objawów problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, a nie dotykają samego źródła – jądrem tego zła jest ludzki grzech”.
2021-02-20 19:39:46
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Źródłem harmonii w raju był dobry Bóg, Stwórca wszystkiego. Był Bogiem, którego obecność odczuwało się z bliska, a pięknym obrazem tej bliskości był spacer Boga „po ogrodzie w porze powiewu wiatru” (Rdz 3, 8). Harmonia z Bogiem prowadziła do harmonii ludzi między sobą oraz do harmonii człowieka ze światem przyrody.
2021-02-21 10:43:47
miniaturka

Naukowcy SUM zweryfikują, czy amantadyna leczy COVID-19

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzą badanie kliniczne, które ma zweryfikować skuteczność leczenia amantadyną chorych na COVID-19 – poinformowała uczelnia.
2021-02-21 11:57:53
miniaturka

Dr hab. Robert Szwed: W języku zawiera się znacznie więcej niż tylko sam przekaz

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Używając na co dzień języka polskiego nie dostrzegamy jego roli i wartości. Jest on czymś absolutnie naturalnym, czymś, w czym jesteśmy zanurzeni, ale... czy potrafimy dostrzec w nim coś więcej?
2021-02-21 12:26:42
miniaturka

Kardynał Robert Sarah przechodzi na emeryturę

Wakat na urzędzie prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów