Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-19 09:22
ds / Vatican News

Franciszek: odkrywajmy proste gesty

W tych trudnych dniach możemy na nowo odkryć znaczenie małych lecz konkretnych gestów bliskości i życzliwości względem tych, którzy są nam najbliżsi - powiedział Papież w wywiadzie, którego udzielił włoskiemu dziennikowi La Repubblica.

Autor/źródło: Obraz sathyatripodi z Pixabay

Papież przyznał w wywiadzie, że kiedy w ubiegłą niedzielę pielgrzymował to Bazyliki Matki Bożej Większej i Krzyża św. Marcelego, to modlił się o przezwyciężenie epidemii, „aby Pan Bóg powstrzymał ją swoją ręką”. Zarazem jednak zaznaczył, że trudne chwile, które teraz przeżywamy nie muszą być czasem straconym. „Istnieje język prostych i konkretnych gestów, które trzeba ocalić. Moim zdaniem, cierpienia, które przeżywamy w tych dniach, mogą do tego doprowadzić” – powiedział Papież. 


Zauważył także, że w naszych rodzinach często brakuje prawdziwej komunikacji. Podczas kolacji rodzice oglądają telewizję, dzieci zajęte są telefonem komórkowym. Dlatego potrzeba małych, lecz konkretnych gestów bliskości, uwagi, czułości względem naszych krewnych i przyjaciół. To one mogą nadać sens życiu i przywrócić komunikację w rodzinie. „Trzeba zrozumieć, że prawdziwe bogactwo jest w tych małych rzeczach” – mówił Franciszek.

Jego zdaniem wzorem mogą być dla nas dzisiaj ci, którzy z oddaniem służą innym. Papież prosił, aby szczególnym wsparciem otoczyć tych, którzy stracili swych najbliższych. Zwracając się natomiast do ludzi niewierzących, Franciszek przypomniał, że również oni są dziećmi Bożymi. Radził im, by czerpali siłę z dobrych rzeczy, w które wierzą, z miłości do swych dzieci, rodziny, braci i sióstr.

Franciszek przyznał, że wielkie wrażenie zrobił na nim artykuł włoskiego prezentera Fabia Fazziego, a w szczególności fragment, w którym winą za niewydolność włoskiej służby zdrowia obarcza obywateli oszukujących fiskusa. ”Ci, którzy nie płacą dziś podatków, popełniają nie tylko przestępstwo, ale i zbrodnie. Jeśli brakuje łóżek szpitalnych czy respiratorów, to jest to ich wina” – napisał cytowany przez Franciszka Fazzi.


źródło: Krzysztof Bronk, Vatican News


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-18 16:12:58
miniaturka

Księża śmiertelnymi ofiarami koronawirusa

Wśród ofiar koronawirusa może być już nawet dwunastu księży katolickich, którzy w ciągu ostatniego czasu zmarli w samych tylko Włoszech z powodu choroby. Od niedzieli ponad 20 księży zostało tam hospitalizowanych. Choruje też jeden z włoskich biskupów.
2020-03-18 17:18:59
miniaturka

Święty Józef – patron misji ochrony dzieci

Odpowiedzialność i wrażliwość – te cechy dobrze charakteryzują św. Józefa. Jest On wzorem troski o drugiego człowieka, zwłaszcza o najmłodszych. Uczy też wrażliwości i prawdziwej otwartości na bliźniego. Dlatego też stał się patronem powołanej przez Episkopat fundacji, która wesprze osoby wykorzystane seksualnie w dzieciństwie lub młodości.
2020-03-19 09:09:16
miniaturka

Ojciec weźmie w obronę tych, którzy modlą się do niego dniem i nocą

- Jest z nami Chrystus i On jest gwarantem tego, że Ojciec weźmie w obronę tych, którzy modlą się do Niego dniem i nocą. Modlą się, to znaczy trwają przy Nim pełni wiary i miłości – mówił abp Marek Jędraszewski po zakończeniu modlitwy różańcowej w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
2020-03-19 09:32:21
miniaturka

Włochy: chorzy umierają w samotności, bez sakramentów

„Dziś bardzo często powtarza się to piękne zdanie: wszystko będzie dobrze. Ale nie wolno zapominać, że dziś bynajmniej nie jest dobrze. Tylko Pan Bóg trzyma nas w swoim ręku” – mówi poproszony o komentarz do epidemii ks. Pasquale Pezzoli.
2020-03-19 11:01:04
miniaturka

Franciszek: Bóg zawsze blisko człowieka

Na Mszy w Domu św. Marty Papież modlił się za pracowników służby zdrowia, którzy zmarli z powodu wirusa. W homilii mówił o Bogu, który jest blisko każdego z nas.
2020-03-19 11:22:47
miniaturka

Papież wzywa do modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa

Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa. Św. Józef jest patronem Kościoła i wszystkich ojców. Franciszek zachęca, aby szczególnie w chwilach trudnych wzywać go z ufnością i zawierzać mu swoje życie.