Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-26 08:04
nc / Paweł Pasierbek SJ

Franciszek: oczernianie to «diabelski nowotwór»

Posłudze diakonatu i postaci św. Szczepana poświęcił Papież katechezę wygłoszoną na audiencji ogólnej. Odwołał się w niej do Dziejów Apostolskich opisujących historię tego pierwszego diakona Kościoła pierwotnego.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, Daniel Ibanez/CNA, licencja: CC BY-SA

Franciszek zwrócił uwagę, że diakonat został ustanowiony, aby zaradzić nieporozumieniom, jakie zaczęły się pojawiać we wspólnocie chrześcijan. Poganie bowiem, którzy przyjęli chrzest, zaczęli narzekać, że są niesprawiedliwie traktowani i ich wdowy są przez wspólnotę zaniedbywane. Na drodze rozeznania Apostołowie doszli do wniosku, że ich głównym powołaniem jest modlitwa i głoszenie Słowa Bożego, dlatego ustanowili diakonów. Ich zadaniem jest posługa potrzebującym, a nie służba przy ołtarzu. „Jeżeli jakiś diakon jest zbytnio przywiązany do ołtarza – błądzi. To nie jest jego droga” – podkreślił Papież.

Oczernianie niszczeniem dobrego imienia osoby

"Wśród siedmiu «diakonów» wyróżniają się szczególnie Szczepan i Filip. Szczepan ewangelizuje dobitnie i z pasją, ale jego słowo napotyka najbardziej zawzięty opór – podkreślił Ojciec Święty. – Jego przeciwnicy nie znajdując innego sposobu, aby go powstrzymać, wybierają najbardziej małostkowe rozwiązanie, by unicestwić człowieka: oszczerstwo lub fałszywe świadectwo. Ten «diabelski nowotwór», rodzący się z chęci zniszczenia dobrego imienia osoby, atakuje również resztę ciała Kościoła i poważnie je niszczy, gdy z powodu żałosnych korzyści lub zatuszowania własnych uchybień, ludzie łączą się, aby kogoś oczernić."

Papież przypomniał, że Szczepan zaprowadzony przed Sanhedryn głosi nową interpretację historii zbawienia, która swe spełnienie znajduje w Chrystusie. Potępił także obłudę z jaką Żydzi traktowali proroków i samego Chrystusa, co powoduje gwałtowną reakcję słuchaczy, którzy skazali go na ukamienowanie. Szczepan nie ucieka, ale zachowuje się jak prawdziwy uczeń Chrystusa: składa swoje życie w ręce Pana i umierając przebacza prześladowcom.

Kościół nasączany krwią męczenników

"Te słowa Szczepana uczą nas, że naszą tożsamość jako dzieci Bożych ujawniają nie tyle piękne słówka, ile powierzenie życia w ręce Ojca i przebaczenie tym, którzy nas obrażają. To ukazuje jakość naszej wiary – zaznaczył Papież. – Dzisiejszy Kościół jest bogaty w męczenników, których jest więcej niż było w jego początkach. Męczennicy są wszędzie i Kościół jest nasączany ich krwią, będącą «nasieniem nowych chrześcijan» (Tertulian, Apologetyk, 50,13) i zapewnia wzrost i płodność Ludowi Bożemu. Męczennicy nie są «świętoszkowaci», ale są mężczyznami i kobietami z krwi i kości, którzy – jak mówi Apokalipsa – «opłukali swe szaty i w krwi Baranka je wybielili» (7,14). Są oni prawdziwymi zwycięzcami."

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-25 16:05:07
miniaturka

Watykan-seminarium: Co znaczy dobro wspólne w epoce cyfrowej?

Jak sztuczna inteligencja i robotyka zmienią nasze życie? Gdzie widać błogosławieństwo i przekleństwo postępu cyfrowego? Gdzie rozwój techniczny służy jednostce, a gdzie całej ludzkości?
2019-09-25 16:07:01
miniaturka

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Wraz z J.E. Ks. Abp. Józefem Kupnym, Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów Nostra Res oraz Duszpasterstwo Talent, zapraszają na pierwszą Pielgrzymkę Przedsiębiorców na Jasną Górę pod hasłem: „Wiele zostało wam powierzone”.
2019-09-25 21:03:49
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 26 września 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 26 września 2019
2019-09-26 08:32:58
miniaturka

Papież: to Jezus wyciągnął was z piekła uzależnień i przemocy

Papież Franciszek spędził we wtorek 6 godzin z podopiecznymi wspólnoty Nowe Horyzonty. Wysłuchał ich świadectw, odprawił dla nich Mszę, zjadł z nimi obiad, poznał ich codzienne życie.
2019-09-26 09:43:54
miniaturka

Abp Dal Toso: misje ad gentes wciąż bardzo potrzebne

"Nie wystarczy stwierdzić, że Kościół jest misyjny. Trzeba powiedzieć, że jest celem misji skierowanej do narodów, do ludzi, aby głosić Dobrą Nowinę i zakładać nowe wspólnoty kościelne" - powiedział przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych do biskupów kanadyjskich.
2019-09-26 10:08:54
miniaturka

Kard. Parolin: zakończcie wojnę w Syrii!

„Odłóżcie na bok osobiste interesy by zakończyć wojnę w Syrii!” – wezwał uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku watykański Sekretarz Stanu.