Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-02 09:16
mk / vaticannews.va

Franciszek o Libanie: za kurtyną nocy czeka nas świt

„Niech noc konfliktów przeminie, a nastanie świt nadziei. Niech ustaną wrogości, znikną rozłamy, a Liban niech znów promieniuje światłem pokoju” – apelował papież Franciszek w orędziu kończącym w Watykanie dzień modlitwy i refleksji poświęcony Libanowi.

Autor/źródło: vaticannews.va

Został on zorganizowany z inicjatywy Ojca Świętego w związku z poważnym kryzysem, w jakim znalazł się ten kraj. Wzięli w nim udział patriarchowie i przedstawiciele najważniejszych wspólnot chrześcijańskich obecnych w Kraju Cedrów.

Spotkanie rozpoczęło się poranną modlitwą przy grobie św. Piotra, a zakończyło wieczornym nabożeństwem w Bazylice Watykańskiej, na które złożyły się lektury z Pisma Świętego, przeplatane pieśniami różnych tradycji liturgicznych: arabskiej, syryjskiej, ormiańskiej i chaldejskiej. Do udziału w liturgii zaproszono też młodych Libańczyków. Na zakończenie modlitwy ekumenicznej głos zabrał Franciszek, który wygłosił przesłanie zatytułowane „Pan Bóg ma zamiary pokoju. Razem dla Libanu”.

Papież podkreślił, że to spotkanie zostało spowodowane poważną troską o Liban. Wskazał, że dziś cały naród libański, rozczarowany i wyczerpany, potrzebujący pewności, nadziei i pokoju wnosi krzyk: „Panie, dopomóż mi!”. „Nie poddawajmy się, niestrudzenie błagajmy Boga o pokój, który ludzie usiłują budować na ziemi. Prośmy usilnie o ten pokój dla Bliskiego Wschodu i dla Libanu” – mówił Franciszek. Wskazał, że ten umiłowany kraj, klejnot cywilizacji i duchowości, który przez wieki promieniował mądrością i kulturą, który daje świadectwo wyjątkowego doświadczenia pokojowego współistnienia, nie może być pozostawiony na łasce losu, czy tych, którzy bez skrupułów dążą do osiągnięcia własnych korzyści.

„W tych nieszczęśliwych czasach chcemy z całą mocą potwierdzić, że Liban jest i musi pozostać projektem pokoju. Jego powołaniem jest być krainą tolerancji i pluralizmu, oazą braterstwa, gdzie spotykają się różne religie i wyznania, gdzie różne wspólnoty żyją razem, przedkładając dobro wspólne nad korzyści partykularne” – mówił Ojciec Święty. „Jest zatem konieczne – pragnę powtórzyć – by sprawujący władzę ostatecznie i zdecydowanie poświęcili się prawdziwej służbie pokojowi, a nie własnym interesom. Dość już korzyści nielicznych kosztem wielu! Dość dominacji półprawd nad nadziejami ludzi! Dość wyzyskiwania Libanu i Bliskiego Wschodu dla korzyści obcych! Należy dać samym Libańczykom szansę tworzenia lepszej przyszłości na ich ziemi i bez niewłaściwych ingerencji” – apelował.

Franciszek podkreślił, że na przestrzeni wieków Libańczycy wyróżniali się przedsiębiorczością i ciężką pracą. Był tak nawet w najtrudniejszych chwilach. Zachęcił mieszkańców Kraju Cedrów, by czerpali ze swej bogatej historii i mocno zakorzeni się w marzeniach swych starszych o pokoju.

„Nigdy wcześniej nie zrozumieliśmy tak, jak w ostatnich miesiącach, że nie możemy ocalić się sami, i że problemy jednych nie mogą być obce innym. Dlatego apelujemy do was wszystkich. Do was, obywatele: nie zniechęcajcie się, nie traćcie ducha, odnajdźcie w korzeniach waszej historii nadzieję na ponowny rozkwit” – mówił papież. „Do was, przywódcy polityczni: abyście, zgodnie z waszymi obowiązkami, znaleźli pilne i stabilne rozwiązania obecnego kryzysu gospodarczego, społecznego i politycznego, pamiętając, że nie ma pokoju bez sprawiedliwości. Do Was, drodzy Libańczycy żyjący w rozproszeniu: abyście mogli oddać na służbę ojczyzny najlepsze energie i zasoby, jakie macie do dyspozycji. Do was, członkowie wspólnoty międzynarodowej: niech wspólnymi siłami zostaną stworzone warunki, aby kraj ten nie zatonął, ale wszedł na drogę odbudowy. Będzie to dobrem dla wszystkich” – podkreślał.

Franciszek wskazał też na znaczenie chrześcijan w budowaniu pokojowej przyszłości Libanu. Wskazał, że przyszłość będzie pokojowa tylko wtedy, gdy będzie wspólna. Zauważył, że relacje między ludźmi nie mogą się opierać jedynie na jednostkowych interesach, dążeniu do przywilejów i korzyści. Przypomniał, że chrześcijańska wizja społeczeństwa wywodzi się z Błogosławieństw.

„Jesteśmy przekonani, że Bóg wskazuje nam tylko jedną drogę: drogę pokoju. Dlatego zapewniamy naszych braci i siostry muzułmanów oraz wyznawców innych religii o naszej otwartości i gotowości do współpracy w budowaniu braterstwa i promowaniu pokoju” – mówił papież. „Nie potrzebuje on zwycięzców ani przegranych, ale braci i sióstr, którzy pomimo nieporozumień i ran przeszłości, przechodzą od konfliktu do jedności. W tym sensie mam nadzieję, że po tym dniu pojawią się konkretne inicjatywy pod znakiem dialogu, pracy wychowawczej i solidarności” – dodał.

Franciszek zacytował słowa poety Gibrana, że „za czarną kurtyną nocy czeka nas świt”. Nawiązując do gestu przekazania zapalonych lamp uczestnikom spotkania przez młodych Libańczyków zauważył, że „to właśnie ludzie młodzi, są lampami, które płoną w tej ciemnej godzinie. Na ich twarzach lśni nadzieja przyszłości. Trzeba ich słuchać i szanować, bo od nich zaczyna się odrodzenie kraju. A my wszyscy, zanim podejmiemy ważne decyzje, spójrzmy na nadzieje i marzenia ludzi młodych”. Papież wyraził przekonanie, że dzięki szczeremu dialogowi i szczeremu pragnieniu zmian możemy wnieść światło w obszary mroczne. Przyszłość Libanu Franciszek zawierzył Jezusowi, Księciu Pokoju. Swe orędzie zakończył słowami: „Niech noc konfliktów przeminie, a nastanie świt nadziei. Niech ustaną wrogości, znikną rozłamy, a Liban niech znów promieniuje światłem pokoju”.

Beata Zajączkowska – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-01 14:32:06
miniaturka

Życie o. Maksymiliana Kolbego wciąż zachwyca i inspiruje

Ojciec Maksymilian, choć słabego zdrowia, toczył bez przerwy walkę ze złem. Niektórzy myśleli, że pokonało go ono w niemieckim obozie Auschwitz. Zastrzyk z fenolu uśmiercił jednak tylko ciało; myśli i dzieło o. Kolbego żyją nadal i nic nie straciły na swej aktualności!
2021-07-01 15:59:44
miniaturka

W Mozambiku islamiści porywają dzieci i używają ich jako żywych tarcz

Terroryści, którzy od czterech lat usiłują opanować prowincję Mozambiku Cabo Delgado, porywają coraz więcej dzieci. W ciągu ostatniego roku bez wieści zaginęło ponad 50 nieletnich, głównie dziewczynek. „Wykorzystywane są one jako niewolnice seksualne, a chłopcy jako mali żołnierze” – wyjaśnia ks. Kwiriwi Fonseca.
2021-07-02 08:59:53
miniaturka

Morawiecki: ogłaszam start rządowego funduszu Polski Ład

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek w Borczu (woj. pomorskie) start rządowego funduszu Polski Ład, który umożliwi uzyskanie do 95 procent dotacji z budżetu państwa na lokalne inwestycje. Program rusza od piątku.
2021-07-02 09:36:08
miniaturka

Rozpoczynają się wakacyjne „Noce w Lourdes”

Po pandemicznej przerwie wywołanej pandemią sanktuarium w Lourdes bardziej otwiera się na pielgrzymów. Przez cały lipiec i sierpień odbywać się tam będą specjalne wieczorne nabożeństwa, zwane „Nocami w Lourdes”. W weekendy dodatkowo będą wystawiane przedstawienia poświęcone św. Bernadetcie Soubirous.
2021-07-02 09:52:18
miniaturka

Hiszpania: genderowa rewolucja w prawie. Kościół i organizacje społeczne biją na alarm

Kościół, organizacje pro-life oraz stowarzyszenia rodzinne biją na alarm w związku z przyjęciem przez hiszpański rząd projektu Ustawy o Rzeczywistej i Efektywnej Równości Osób Transpłciowych oraz gwarancji praw osób LGBTI, który pozwala m.in. na zmianę płci w rejestrach osobom nieletnim.
2021-07-02 10:04:14
miniaturka

Zbliża się kolejna katastrofa? Naukowcy badają syndrom „długiego Covid-19”

Naukowcy badający, co dzieje się z ludźmi po zakażeniu Covid-19, odkryli, że pewna liczba chorych „doświadcza czegoś gorszego – rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako «długi Covid»” – informuje australijski portal News.com.