Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-09 12:55
nc / KAI

Franciszek: niech USA i Iran zaniechają eskalacji napięcia

Papież odniósł się do wzrostu napięcia pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi, który stanowi ryzyko wystawienia na ciężką próbę powolnego procesu odbudowy Iraku, jak też tworzenia podstaw do konfliktu na szerszą skalę.

Generał Ghasem Solejmani otrzymuje odznaczenie od Ajatollaha Ali Chamenei (marzec 2019)
Autor/źródło: Khamenei.ir/commons.wikimedia.org/CC BY 4.0

Publikujemy fragment papieskiej wypowiedzi skierowanej do ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej:

„Szczególnie niepokojące są sygnały, które docierają z całego regionu, w następstwie wzrostu napięcia pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi, a które stanowią ryzyko wystawienia na ciężką próbę powolnego procesu odbudowy Iraku, jak też tworzenia podstaw do konfliktu na szerszą skalę, któremu wszyscy chcielibyśmy zażegnać. Ponawiam zatem mój apel, aby wszystkie zainteresowane strony zaniechały eskalacji napięcia i podtrzymywały „zapaloną pochodnię dialogu i samokontroli”, z pełnym poszanowaniem prawodawstwa międzynarodowego.”

Papież Franciszek skierował powyższe słowa podczas tradycyjnej noworocznej audiencji. Ojciec Święty przyjmuje w tym czasie dyplomatów celem złożenia życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W swym przemówieniu, w kontekście swoich zagranicznych podróży apostolskich w 2019 r. do krajów Ameryki Łacińskiej, Europy i Azji, papież dokonał analizy najważniejszych problemów naszych czasów.

tłum. o. Stanisław Tasiemski (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-09 10:50:50
miniaturka

Życzliwi bądźmy - wkrótce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Życzliwi bądźmy” zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 a 25 stycznia obchodzony będzie na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2020-01-09 11:25:03
miniaturka

Abp Cacucci: religie mają znaczenie w budowaniu pokoju

Aktualna eskalacja napięcia na świecie dobitnie pokazuje, jak wielką rolę w budowaniu światowego pokoju mają do odegrania również religie.
2020-01-09 12:15:45
miniaturka

Święcenia biskupie ks. Adriana Galbasa SAC

Biskup Nominat ks. Adrian Galbas SAC w sobotę 11 stycznia przyjmie sakrę biskupią. Liturgia będzie sprawowana o godz. 11.00, w katedrze ełckiej.
2020-01-09 13:55:21
miniaturka

Dominikańska muzyka z Polski wkrótce dostępna za oceanem

Dominikańska muzyka z Polski będzie wkrótce dostępna dla anglojęzycznych słuchaczy i wykonawców. Na początku stycznia w kościele dominikanów w Seattle odbyło się nagranie utworów znanych ze śpiewnika „Niepojęta Trójco”, które przetłumaczono na język angielski.
2020-01-09 14:22:07
miniaturka

Wenezuela: biskupi wsparli Juana Guaidó

Wenezuelscy biskupi wsparli wybranego ponownie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, a zarazem tymczasowego prezydenta Juana Guaidó.
2020-01-09 14:52:06
miniaturka

Hiszpania: budowa bazyliki Sagrada Família zakończy się w 2026 r.

Budowa bazyliki Świętej Rodziny (Sagrada Família) w Barcelonie powinna zakończyć się w 2026 r., gdy przypadać będzie setna rocznica śmierci jej architekta Antonio Gaudiego. Poinformował o tym emerytowany arcybiskup stolicy Katalonii kard. Lluís Martínez Sistach.