Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-15 10:51
AC / ŁS, vaticannews.va

Franciszek na słowackiej Jasnej Górze, czyli w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Franciszek żegna się dziś ze Słowacją po czterech dniach podróży apostolskiej. Ostatnim akcentem pielgrzymki jest Msza sprawowana w narodowym sanktuarium Słowaków w Szasztinie, w święto patronki tego miejsca, Matki Bożej Bolesnej. Opiekunami sanktuarium od 2017 r. są paulini, od wieków posługujący na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Vatican News

Papież, który dziś rano pożegnał się z goszczącą go w ostatnich dniach nuncjaturą, przybył do miasta, które jest głęboko związane z obecnością na tych ziemiach świętych Cyryla i Metodego. Tuż po godz. 9 przyjechał do bazyliki, w której każdego 15 września, od trzech wieków, Słowacy gromadzą się, aby powierzyć swój kraj ich patronce. Tutaj Ojciec Święty zatrzymał się na chwilę prywatnej modlitwy z biskupami.

Świątynia, w liczącym około 5 tys. mieszkańców Szasztinie, leżącym niedaleko zachodniej granicy Słowacji, jest jednym z głównych miejsc kultu Matki Bożej Bolesnej, nazywanej też Matką Bożą Siedmiobolesną. Miasteczko jest celem pielgrzymek z całej Słowacji i zagranicy. Wierni modlą się przed uznaną za cudowną rzeźbą Matki Bożej, pochodzącą z drugiej połowy XVI w. Kościół został tam zbudowany w 1764 r. W 1927 r. papież Pius XI ogłosił Matkę Bożą Bolesną patronką Słowacji. W 1995 r. Mszę w sanktuarium odprawił Jan Paweł II.

Wizyta Papieża Franciszka w uroczystość liturgiczną patronki Słowacji i dniu tradycyjnej narodowej pielgrzymki ma wyjątkowe znaczenie dla wiernych w tym kraju. Przypomina się, że władze komunistyczne bezskutecznie próbowały powstrzymać zwyczaj pielgrzymowania do Szasztina.

źródło: Łukasz Sośniak SJ, vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-15 09:49:40
miniaturka

Ks. Władysław Gurgacz spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Szczątki żołnierzy niezłomnych, ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i Tadeusza Zajączkowskiego, spoczęły we wtorek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wcześniej Mszy św. w bazylice Mariackiej przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Robert Chrząszcz.
2021-09-15 10:07:11
miniaturka

Liban: nowy rząd i nadzieja na papieską wizytę w tym kraju

Po 13-miesięcznym okresie politycznej niestabilności w Libanie udało się wreszcie uformować nowy rząd. Stwarza to nadzieję na rozwiązanie impasu związanego z kryzysem ekonomicznym i korupcją polityczną, a także otwiera drogę do papieskiej wizyty w tym kraju.
2021-09-15 10:46:50
miniaturka

Kard. Müller: instytucje europejskie stawiają na głowie system wartości

„Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu” – podkreślał w rozmowie z TV Trwam kard. Gerhard Ludwig Müller. „Apeluję do wszystkich Polaków, abyście nie pozwalali na taką zarozumiałość i bezczelność” – dodał.
2021-09-15 11:28:47
miniaturka

Blisko połowa Polaków uważa, że nauka zdalna nie zdaje egzaminu u dzieci

Prawie 50 proc. Polaków uważa, że ich dziecko podczas lekcji online radziło sobie gorzej niż podczas tradycyjnych zajęć w szkole. Niemal. 40 proc. ocenia zdalne lekcje jako mniej wartościowe – wynika z najnowszego badania na potrzeby raportu „Polaków portfel własny: szkoła 2.0 egzamin z powrotu”.
2021-09-15 11:29:20
miniaturka

Oświadczenie Delegata KEP po opublikowaniu raportu Komisji badającej sprawę o. Pawła M.

Bliskość, współczucie i wsparcie dla osób zranionych wyraża abp Polak po opublikowaniu raportu Komisji badającej sprawę o. Pawła M. Delegat KEP dziękuje też zaangażowanym w prace Komisji. Deklaruje bliskość wobec braci Dominikanów i tych, którym posługują.
2021-09-15 11:43:01
miniaturka

Google wstrzymuje kampanię reklamową pro-life

Google ads wstrzymał kampanię reklamową Live Action promującą lek umożliwiający przerwanie działania pigułki aborcyjnej. Powodem były twierdzenia przemysłu aborcyjnego, jakoby kampania wprowadzała w błąd