Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-26 15:32
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Franciszek na 300-lecie Papieskiej Akademii Teologicznej

Papieska Akademia Teologiczna to miejsce konfrontacji i dialogu, wierne nauczaniu Kościoła, ale otwarte na wyzwania kultury – mówił Papież podczas spotkania z członkami Akademii z okazji 300-lecia jej istnienia.

Autor/źródło: Marcin Mazur/episkopat.pl, Marcin Mazur/episkopat.pl, licencja: Jak album

Franciszek przyznał, że jest to ważna rocznica. Podkreślił jednak, że nie może ona być okazją do narcystycznego wpatrywania się w siebie czy do nostalgicznego spoglądania w przeszłość. Powinien to być raczej bodziec do ponownego uświadomienia sobie własnej tożsamości i odnowienia swej misji w Kościele.

Franciszek przypomniał, że założona w 1718 r. przez Klemensa XI Papieska Akademia Teologiczna doświadczyła na przestrzeni swych dziejów różnych przeobrażeń.

„Powstała ona bowiem, zgodnie z zamysłem kard. Cosima de’Girolami, jako miejsce formacji teologicznej dla duchowieństwa, kiedy okazało się, że inne instytucje nie były wystarczające i odpowiednie dla realizacji tego celu. Kiedy jednak sytuacja historyczna i kulturalna się zmieniła i realizacja tego zadania nie była już potrzebna, Akademia przyjęła inną postać, która trwa do dziś. Stała się zespołem uczonych, mających badać i zgłębiać kwestie teologiczne o szczególnym znaczeniu” – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił jednak, że pomimo tych historycznych zmian jeden element jest w Akademii niezmienny. Jest nim służba Kościołowi w celu promowania rozumienia wiary w Boga, który objawił się w Chrystusie.

Franciszek zwrócił też uwagę na uniwersalizm Papieskiej Akademii Teologicznej. Składa się ona bowiem z teologów pracujących w Rzymie, jak i członków zagranicznych.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-26 14:09:15
miniaturka

Bp Czaja: w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu

„Niewidzialnie w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu, ale potrzeba ciągle jednania” – powiedział bp Andrzej Czaja na zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
2018-01-26 14:40:50
miniaturka

Papież: ludzkie życie od poczęcia do naturalnego kresu jest nienaruszalne

O potrzebie ciągłego przypominania o transcendentnym powołaniu człowieka i nierozerwalnym związku rozumu z prawdą i pięknem, do którego prowadzi wiara w Chrystusa, mówił Papież podczas sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary.
2018-01-26 15:07:08
miniaturka

Dał się przeniknąć światłu

- Dzieje Kościoła trwające już tyle wieków to dzieje tych ludzi, którzy swoją siłę ducha czerpali z Eucharystii - mówił abp Jędraszewski na zakończenie obchodów 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego.
2018-01-26 16:00:30
miniaturka

Przygotowanie do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej

W kościele św. Mikołaja w Krakowie odbywać się będzie modlitewne przygotowanie do beatyfikacji Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.
2018-01-26 17:45:54
miniaturka

Wydział medyczny UKSW jeszcze w tym roku?

Chcemy, aby pierwsi studenci medycyny rozpoczęli naukę w październiku 2018 roku – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
2018-01-26 18:11:20
miniaturka

Poznaniacy odbudują jeden z domków dla trędowatych w Puri

Z okazji przypadającej 30 stycznia 100. rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka - polskiego misjonarza, który 56 lat pracował w Indiach - poznaniacy odbudują jeden z domków dla trędowatych, które werbista postawił w ośrodku w Puri.