Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-28 12:37
Anna Bajon / KAI

Franciszek: modlitwa powinna być dialogiem miłości z Bogiem

Modlitwa chrześcijańska jest „dialogiem między osobami, które się miłują, dialogiem opartym na zaufaniu, wspieranym przez wysłuchanie i otwartym na solidarne działanie” – powiedział Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 28 lipca w Watykanie.

Autor/źródło: Pixabay, bici, licencja: CC0

Podkreślił, że "modlitwa, której nauczył nas Pan Jezus jest syntezą wszelkiej modlitwy i kierujemy ją do Ojca zawsze w jedności z braćmi" i że wymaga też ona żarliwej wytrwałości.

Papież nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (por. Łk 11, 1-13) w którym Jezus naucza swoich uczniów modlitwy „Ojcze nasz”. Przypomniał, że uczniowie byli zafascynowani Jego sposobem modlitwy, będącej zażyłą więzią z Ojcem i chcieli uczestniczyć w tych chwilach zjednoczenia z Bogiem.

Franciszek podkreślił, że Pan Jezus podał uczniom abstrakcyjnej definicji modlitwy ani nie uczył skutecznej techniki, aby się modlić i coś „zyskać”. Zachęcił ich natomiast, by doświadczyli modlitwy będącej bezpośrednią w łącznością z Ojcem, wzbudzając w nich tęsknotę za osobistą relacją z Nim. „Na tym polega nowość modlitwy chrześcijańskiej! Jest ona dialogiem między osobami, które się miłują, dialogiem opartym na zaufaniu, wspieranym przez wysłuchanie i otwartym na solidarne działanie” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że modlitwa, której nauczył nas Pan Jezus jest syntezą wszelkiej modlitwy i kierujemy ją do Ojca zawsze w jedności z braćmi. Dodał, że wymaga też ona żarliwej wytrwałości. „Jesteśmy wezwani, by modlić się nieustannie, niestrudzenie” – stwierdził Franciszek.

st (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-07-28 11:01:13
miniaturka

Brazylia: pomoc dla Amazonii

W związku ze zbliżającym się Synodem dla Amazonii episkopat Brazylii zorganizował seminarium poświęcone regionowi. Zgromadziło ono duchownych i specjalistów z różnych dziedzin i było próbą przedstawienia złożonej problematyki dotyczącej tej części Ameryki Południowej.
2019-07-28 11:04:32
miniaturka

Madryt: miłość zawsze zwycięża

Pod hasłem „Miłość zawsze zwycięża” trwa diecezjalna pielgrzymka młodzieży z Madrytu do sanktuariów maryjnych. Przewodniczy jej kard. Carlos Osoro.
2019-07-28 11:30:30
miniaturka

Modlitwy w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

Dziś w wielu kościołach trwają kolejne modlitwy w intencji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego W Archikatedrze Warszawskiej, jak co miesiąc odprawiona zostanie Msza św. w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
2019-07-28 16:56:39
miniaturka

Jak bezpiecznie przygotować się na wyjazd wakacyjny

Czas wakacyjny już na półmetku, choć wielu z nas dopiero wybiera się na urlop. Wraz z PZU uruchomiliśmy specjalną akcję pt. „Zawsze bezpieczny”, w której będziemy propagować bezpieczne zachowania na drodze, nad wodą i w górach, wskazanie najczęstszych zagrożeń jakie można spotkać podczas wakacji.
2019-07-28 19:56:19
miniaturka

Bp Libera: zawierzmy Matce losy naszej diecezji i ojczyzny

O tym, aby zbliżająca się koronacja koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Smardzewskiej w diecezji płockiej, była okazją do zawierzenia Matce losów diecezji i ojczyzny, napisał bp Piotr Libera do księży i diecezjan.
2019-07-28 21:17:53
miniaturka

Poświęcenie pojazdów i … dziękczynienie za posługę Sióstr

Mikstat: Trzeba umieć dziękować… więc w niedzielne przedpołudnie w mikstackiej farze ku niebu popłynęło dziękczynienie za posługę Sióstr w naszej parafii, ale i za każdy bezpiecznie przejechany przez kierowców kilometr.