Franciszek: Każdy z nas jest misją na tym świecie!

Każdy z nas ma misję, każdy z nas jest misją na tym świecie - podkreślił Franciszek podczas Mszy św. w watykańskiej Bazylice św. Piotra.

Z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Misyjnego papież zachęcił: "Jesteśmy tutaj, aby świadczyć, błogosławić, pocieszać, podnosić, przekazywać piękno Jezusa. Odwagi! Idź z miłością do wszystkich, ponieważ twoje życie jest cenną misją: nie jest ciężarem, który trzeba znosić, lecz darem do zaoferowania. Odwagi, nie lękaj się: idźmy ku wszystkim!"

W homilii Franciszek poddał refleksji trzy słowa: rzeczownik - "góra", czasownik - "wchodzić" i zaimek - "wszyscy". Mówiąc o "górze" zwrócił uwagę, że jest to miejsce, w którym Bóg lubi wyznaczać spotkanie całej ludzkości. Przypomniał, że jest to miejsce spotkania z nami, jak ukazuje Biblia, od Synaju do Karmelu, po Jezusa, który głosił Błogosławieństwa na górze, przemienił się na Górze Tabor, oddał swe życie na Golgocie i wstąpił do nieba z Góry Oliwnej.

W tym kontekście rozważając znaczenie rzeczownika "góra" papież podkreślił, że oznacza ona wezwanie do tego, by "zbliżyć się do Boga i do innych ludzi: do Boga Najwyższego, w milczeniu, w modlitwie, nabierając dystansu do gadulstwa i plotek, które niszczą środowisko". "Góra zaprasza nas do odkrycia na nowo tego, co zasadnicze, tego co trwa: mianowicie Boga i braci. Misja zaczyna się na górze: tam odkrywamy to, co się liczy" - wyjaśniał Franciszek i dodał: "W centrum tego miesiąca misyjnego zadajmy sobie pytanie: co jest dla mnie ważne w życiu? Jakie są szczyty, ku którym zmierzam?"

Franciszek zwrócił uwagę, że czasownik "wchodzić" towarzyszy rzeczownikowi "góra". "Nie urodziliśmy się, by pozostać na ziemi, zadowalać się rzeczami płaskimi, urodziliśmy się, aby osiągnąć wyżyny, żeby spotkać Boga i braci. Ale w tym celu musimy podejść w górę: trzeba opuścić horyzontalne życie, walczyć z siłą grawitacji egoizmu, dokonać wyjścia z własnego `ja`" - wyjaśniał papież zaznaczając, że "podejście wymaga trudu" i "nie da się wejść, będąc obciążonymi rzeczami, podobnie i w życiu trzeba pozbyć się tego, co zbędne".

Ojciec Święty podkreślił, że jest to także tajemnica misji. "Aby wyruszyć, trzeba zostawić, aby `głosić`, trzeba `wyrzeczeń`. Wiarygodne przepowiadanie nie polega na pięknych słowach, ale na dobrym życiu: życiu służby, które potrafi wyrzec się wielu rzeczy materialnych, pomniejszających serce, czyniących obojętnymi i zamykających w sobie; życiu oderwanym od bezużyteczności, pomniejszających serce i znajdującym czas dla Boga i dla innych ludzi" - powiedział Franciszek i zachęcił do refleksji: czy potrafię wyrzec się ciężkiego i bezużytecznego balastu doczesności, aby wyjść na górę Pana?"

Rozważając znaczenie zaimka "wszyscy", który dominuje w dzisiejszych czytaniach papież zwrócił uwagę, że Bóg niestrudzenie powtarza „wszyscy”. "Wszyscy, ponieważ nikt nie jest wykluczony z Jego serca, z Jego zbawienia. Wszyscy, aby nasze serce wykroczyło poza ludzkie ograniczenia, poza partykularyzmy oparte na samolubstwie, które nie podobają się Bogu. Wszyscy, ponieważ każdy jest cennym skarbem, a sensem życia jest przekazywanie tego skarbu innym" - wyjaśniał Franciszek i dodał: "Oto misja: wejść na górę i modlić się za wszystkich oraz zejść z góry, aby być darem dla wszystkich".

Papież zaznaczył, że "chrześcijanin jest zawsze w ruchu, wychodzi", a Jezus nakazuje: "idźcie". "Świadek Jezusa nigdy nie jest dłużnikiem uznania innych, ale czuje się zobowiązany do miłości wobec tych, którzy nie znają Pana. Świadek Jezusa wychodzi na spotkanie wszystkich, nie tylko swoich, w swojej małej grupce" - powiedział Franciszek i zachęcił: „Idź, nie przegap okazji, do dawania świadectwa!”.

Franciszek wskazał na potrzebę "pozyskiwania uczniów" i zastrzegł: "Jego uczniów, a nie naszych". "Kościół dobrze przepowiada tylko wtedy, gdy żyje jako uczeń" - podkreślił Franciszek i przypomniał, że bycie uczniem nie polega na podbijaniu, nakładaniu obowiązków, prozelityzmie, ale "świadectwie" stawiając się na tym samym poziomie, będąc uczniami wraz z uczniami, ofiarowując z miłością tę miłość, którą otrzymaliśmy.

Na zakończenie papież podkreślił, że każdy z nas ma misję, każdy z nas jest misją na tym świecie. "Jesteśmy tutaj, aby świadczyć, błogosławić, pocieszać, podnosić, przekazywać piękno Jezusa. Odwagi! On tak wiele od ciebie oczekuje! Idź z miłością do wszystkich, ponieważ twoje życie jest cenną misją: nie jest ciężarem, który trzeba znosić, lecz darem do zaoferowania. Odwagi, nie lękaj się: idźmy ku wszystkim!" - wezwał Franciszek.

st, tom (KAI) / Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama