Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-05 09:48
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Franciszek: ekumenizm wciąż musi znaczyć naszą drogę

O owocach płynących z pokonywania wzajemnych uprzedzeń i konieczności dalszego kroczenia drogą ekumenizmu mówił Papież w czasie spotkania z niemieckim komitetem Światowej Federacji Luterańskiej.

Autor/źródło: Pixabay, 12019, licencja: CC0

Na spotkani obecni byli przedstawiciele Kościoła ewangelicko-luterańskiego w Niemczech. Franciszek wyraził nadzieję, że przy pomocy Ducha św. w niedalekiej przyszłości uda się pokonać wszelkie wciąż istniejące różnice.

Ojciec Święty nawiązał do ubiegłorocznych katolicko-luterańskich obchodów upamiętnienia Reformacji. Przypomniał, że 500 lat, często bolesnej historii, było naznaczonych konfliktami i podziałami, jednak ostanie 50 lat otworzyło na rosnącą komunię. „Dzięki działaniu Ducha św., braterskim spotkaniom, ważnym gestom naznaczonym bardziej logiką Ewangelii niż ludzką strategią, a także dzięki oficjalnemu dialogowi katolicko-luterańskiemu możliwe stało się pokonanie dawnych uprzedzeń przez obydwie strony” – podkreślił Papież wyrażając nadzieję na rychłe przezwyciężenie wciąż istniejących różnic.

“Wspólne upamiętnienie Reformacji potwierdziło nam, że ekumenizm nadal będzie znaczył naszą drogę. Coraz bardziej staje się on koniecznością i pragnieniem, co pokazują wspólne modlitwy oraz wiele spotkań ekumenicznych, które miały miejsce w ubiegłym roku. Nie zapominajmy, by rozpoczynać od modlitwy, aby to nie ludzkie projekty wyznaczały drogę, ale Duch Święty. Tylko On otwiera drogę i oświetla kroki, które należy podjąć. Duch miłości może nas jedynie skierować na szlaki miłosierdzia – mówił Franciszek. – Jako chrześcijanie, katolicy i luteranie, przede wszystkim jesteśmy wezwani do miłości «jedni drugich gorąco czystym sercem» ponieważ «jesteśmy bowiem ponownie do życia powołani dzięki słowu Boga, które jest żywe i trwa» (por. 1P 1, 22-23). Cierpienia tak wielu braci prześladowanych z powodu wiary w Jezusa również są pilnym wezwaniem do osiągnięcia coraz bardziej konkretnej i widocznej jedności między nami.”

Franciszek wskazał na znaczenie prowadzenia dalszego dialogu teologicznego. Wskazał, że m.in. takie kwestie, jak rozumienie Kościoła, Eucharystii i kapłaństwa wymagają dalszego dobrego pogłębienia. Zachęcił zarazem, by dialog ekumeniczny nie był czymś jedynie elitarnym, ale angażował jak najwięcej osób. „Módlmy się – mówił na zakończenie ekumenicznej audiencji Franciszek – aby nasze bycie chrześcijanami było coraz bardziej skoncentrowane na Jezusie i naznaczone odwagą misji”.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-05 07:48:58
miniaturka

Uganda: pielgrzymka wiary szlakiem męczenników

Ponad dwa miliony Afrykanów wzięło udział w pielgrzymce wiary szlakiem męczenników, która rokrocznie odbywa się w Ugandzie.
2018-06-05 08:03:08
miniaturka

Zmarł kard. Miguel Obando y Bravo

W wieku 92 lat zmarł kard. Miguel Obando y Bravo SDB, emerytowany metropolita archidiecezji Managua w Nikaragui.
2018-06-05 08:23:08
miniaturka

Kard. Woelki wyjaśnia stawkę sporu o interkomunię w Niemczech

Metropolita Kolonii wyjaśnił racje, dla których niektórzy niemieccy biskupi nie zgadzają się na udzielanie Komunii protestantom z małżeństw mieszanych.
2018-06-05 08:57:18
miniaturka

Wykład Abp. Jędraszewskiego: Sartre a rewolucja antropologiczna

Abp Marek Jędraszewski w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rok 1968 - 50 lat od Rewolucji Antropologicznej", w Auli Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, wygłosił wykład „Sartre a rewolucja antropologiczna".
2018-06-05 10:49:39
miniaturka
play

Spotkał Boga. I zaczął robić takie rzeczy

Bóg jest lekarstwem na całe zło na świecie. Czemu nie zanieść Go osobom, które siedzą w tym wszystkim? To dlatego stawiamy na ewangelizację bezdomnych - mówił Marcin Ostrowski, prezes Fundacji Ja Jestem.
2018-06-05 10:49:40
miniaturka

Drugi dzień finału XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie

W Niepokalanowie trwa dwudniowy finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W ostatecznych eliminacjach spotyka się 118. finalistów – przedstawicieli każdej diecezji, wyłonionych w ramach wcześniejszych etapów konkursu z prawie 30 000 wszystkich uczestników.