Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-06 10:59
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Franciszek do młodzieży o wielkim świadectwie Jana Pawła II

Papież Franciszek wspomina św. Jana Pawła II jako wielkiego świadka wiary, człowieka modlitwy i pewnego przewodnika Kościoła w czasie wielkich przemian.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Pisze o tym w przedmowie do wyjątkowej książki „100 lat. Słowa i obrazy” wydanej przez Watykańską Księgarnię Wydawniczą z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. W Polsce ukazała się ona nakładem Wydawnictwa św. Stanisława.

W swym wspomnieniu Ojciec Święty podkreśla, że w czasie swego kapłańskiego i biskupiego życia niejednokrotnie patrzył na Jana Pawła II, modląc się, by być wiernym Ewangelii tak jak on. Franciszek przypomina ogromne dziedzictwo Papieża-Polaka, m.in. jego liczne encykliki, cenny dar jakim jest Katechizm Kościoła Katolickiego oraz to, że był wielkim świadkiem Bożego Miłosierdzia i w czasie swego pontyfikatu przypomniał Kościołowi ten charakterystyczny atrybut Boga. Podkreśla też jego wielkie umiłowanie człowieka, otwartość na każdego, dążenie do dialogu, determinację w celu powstrzymania wojen, pragnienie wychodzenia na spotkanie z każdym i przyjmowania tych, którzy cierpią. Wskazuje zarazem, że wraz z pierwszym Biskupem Rzymu pochodzącym z Europy Wschodniej, Kościół męczenników zza żelaznej kurtyny uzyskał głos.

W przedmowie do książki „100 lat. Słowa i obrazy” Franciszek kładzie szczególny nacisk na tajemnicę cierpienia w całym życiu Karola Wojtyły. Przypomina, że wcześnie został osierocony przez matkę i szybko stracił ukochanego brata i ojca, a jego formacja w podziemnym seminarium przypadła na czas, kiedy wielu jego przyjaciół oddało życie na wojnie. „Obok cierpień osobistych, było to też cierpienie jego narodu i jego ojczyzny – Polski” – pisze Franciszek. Zaznacza, że „cierpienie, które przeżył, ofiarowując je Panu zahartowało go i jeszcze bardziej umocniło wiarę chrześcijańską, do której został wychowany w rodzinie. Był niezwykłym wychowawcą wielu młodych ludzi, którzy poprzez niego, młodego kapłana, zostali wprowadzeni na drogę konkretnej wiary, głoszonej, przeżywanej w każdej chwili życia”.

Papież wspomina też daninę krwi Jana Pawła II złożoną za Kościół w czasie zamachu i jego ogromne świadectwo także później, w trudnym okresie choroby, dzielonej codziennie z Bogiem. Podkreśla, że św. Jan Paweł II przez całe swe życie uczył podążania „z radością, pomimo trudności, po drogach świata, idąc śladami gigantów, którzy szli przed nami w przekonaniu, że nie jesteśmy i nigdy nie będziemy sami”. Czynił to „zawsze pielęgnując szczególną więź z naszą Matką w Niebie, Maryją, Matką czułości i miłosierdzia”.

Ojciec Święty podkreśla, że Jana Pawła II pięknie jest wspominać w sposób prosty. Przypomina, że piętnaście lat od jego śmierci, to długi czas dla wielu młodych ludzi, którzy go nie znali lub mają o nim jedynie mgliste wspomnienia z dzieciństwa. Stąd Franciszek zachęca właśnie młodzież do sięgnięcia po tę wyjątkową książkę, która zawiera wybór najważniejszych tekstów z nauczania Papieża-Polaka i jego modlitw.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-05-06 09:18:48
miniaturka

35 proc. uczniów modli się wobec zagrożenia koronawirusem

Tak brzmi jeden z wniosków badania pt. „Krakowska młodzież w warunkach kwarantanny COVID-19”. Praca zawiera jeszcze inne ciekawe informacje. Jej autorem jest dr hab. Piotr Długosz z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
2020-05-06 09:57:37
miniaturka

Anglia: wierni chcą otwarcia kościołów, biskupi apelują do rządu

Na Wyspach Brytyjskich wybrzmiewa coraz więcej głosów katolików świeckich, którzy pragną uczestniczyć w Eucharystii. W ich imieniu biskupi Anglii i Walii wystosowali wspólne oświadczenie, w którym napisali, że katolicy z niecierpliwością oczekują otwarcia kościołów i wznowienia życia liturgicznego.
2020-05-06 10:25:42
miniaturka

Watykański dokument nt. pomocy wewnętrznym uchodźcom

Przyjmować, chronić, promować i integrować – te słowa wyznaczają kierunki nowej misji Kościoła u boku wewnętrznych uchodźców.
2020-05-06 11:32:18
miniaturka

Kard. Bassetti: św. Jan Paweł II wszystko zawierzył Maryi

Św. Jan Paweł II wierzył w siłę modlitwy, szczególnie wtedy, gdy zawierzał Maryi całe swoje życie – napisał przewodniczący Episkopatu Włoch wspominając świętego Papieża z okazji zbliżającej się 100-rocznicy jego urodzin.
2020-05-06 14:08:34
miniaturka

Będą nowi błogosławieni

Podczas audiencji udzielonej 5 maja prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu Franciszek zatwierdził pięć dekretów uznających cnoty heroiczne pięciorga sług Bożych. Są wśród nich trzej Włosi - dwóch księży i jeden świecki oraz dwie osoby z Hiszpanii - kapłan i świecka.
2020-05-06 14:54:35
miniaturka

Środowisko Medyczne apeluje do parlamentarzystów

Środowisko Medyczne Świętej Rodziny przedstawiło w liście do posłów Sejmowych Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ważne aspekty w sprawie ochrony życia chorych od poczęcia dzieci, z nadzieją na zmianę prawa na bardziej chroniące życie.