Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-09 18:35
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Franciszek: bądźmy solą i światłem pośród ludzi

„W obliczu przemocy, niesprawiedliwości i ucisku, Kościół nie może zamykać się w sobie, ani ukrywać się w bezpieczeństwie własnego kręgu” – te słowa Papież wypowiedział w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Oparł je na fragmencie Ewangelii św. Mateusza (5, 13-16), który obrazowym językiem przedstawia kryteria owocnej obecności chrześcijan w świecie.

Franciszek wskazał, że pierwszym obrazem jest sól, która nadaje smak potrawom oraz ma właściwości chroniące, zachowując żywność od zepsucia. Uczeń Jezusa jest wezwany, aby oczyszczać klimat społeczny z różnych zagrożeń oraz toksyn zatruwających życie ludzi. Chodzi o przeciwstawienie się grzechowi, zepsuciu moralnemu, bez ulegania pokusom kariery, władzy oraz bogactwa.

Papież – uczeń powstaje z prochu swoich błędów

«Solą» jest uczeń, który pomimo codziennych niepowodzeń, ponieważ wszystkim się one zdarzają, powstaje z prochu swoich błędów, odważnie i cierpliwie zaczynając każdego dnia od nowa dążyć do dialogu i spotkania z innymi – podkreślił Papież. - «Solą» jest uczeń, który nie szuka aprobaty i braw, ale stara się, poprzez pokorną i konstruktywną obecność, trwać wiernie w nauce Jezusa, który przyszedł na świat nie po to, aby mu służono, lecz aby służyć. Takiej postawy bardzo potrzeba.

Franciszek zwrócił uwagę, że drugim obrazem, który Chrystus proponuje swoim uczniom jest światło. Ono rozprasza ciemności i pozwala widzieć drogę. Sam Jezus jest światłem, które pochłonęło ciemności. Zadaniem chrześcijanina jest zapalanie światła Chrystusa i głoszenie jego Ewangelii, aby ona przenikała mroki ludzkiego życia.

Papież – wspólnota chrześcijańska jest światłością świata

- Chodzi o promieniowanie, które może również pochodzić z naszych słów, ale przede wszystkim musi wypływać z naszych «dobrych uczynków» (w. 16). Uczeń i wspólnota chrześcijańska są światłością świata, gdy kierują innych ku Bogu, pomagając każdemu doświadczyć Jego dobroci i miłosierdzia – zaznaczył Papież. - Uczeń Jezusa jest światłem, kiedy potrafi żyć swoją wiarą poza ograniczonymi przestrzeniami, kiedy przyczynia się do usuwania uprzedzeń, eliminowania oszczerstw i sprawia, że światło prawdy wkracza w sytuacje naznaczone obłudą i kłamstwem. Świecić światłem. Ale nie swoim, tylko światłem Jezusa: jesteśmy narzędziami, aby światło Jezusa dotarło do wszystkich.

Franciszek zwrócił uwagę, że chrześcijanin nie może uciekać od świata pomimo obecności w nim konfliktu i grzechu. Kościół nie może zaniechać swojej misji ewangelizacyjnej, w centrum której znajdują się ubodzy i wykluczeni. To dla nich przede wszystkim ma być solą i światłem.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-09 14:41:54
miniaturka

Najstarsza zakonnica na świecie będzie obchodzić we wtorek 116 urodziny!

Siostra Andrzeja Randon, najstarsza katolicka zakonnica na świecie, skończy we wtorek 11 lutego 116 lat. Mieszka w domu spokojnej starości Tulonie we Francji nad Morzem Śródziemnym.
2020-02-09 17:31:52
miniaturka

Bp Dec: oświecajmy drugich słowem prawdy

Biskup świdnicki przewodniczył 9 lutego Mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy w 80. rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir.
2020-02-09 18:03:25
miniaturka

Papież apeluje o pokój w Syrii!

Po modlitwie Anioł Pański, Papież Franciszek po raz kolejny zaapelował o zakończenie wojny w Syrii i wezwał wspólnotę międzynarodową do interwencji w sprawie katastrofalnej sytuacji ludności cywilnej w tym kraju.
2020-02-09 19:02:56
miniaturka

Kraków: bp Jan Szkodoń opuścił archidiecezję krakowską

W związku z oskarżeniami, jakie mają ukazać się w jutrzejszym wydaniu Gazety Wyborczej, bp Jan Szkodoń opuścił archidiecezję krakowską. Sprawa dotyczy zarzutów molestowania, którego hierarcha miał się dopuścić ponad 20 lat temu.
2020-02-09 20:45:56
miniaturka

Oświadczenie bp. Jana Szkodonia

Publikujemy oświadczenie bp. Jana Szkodonia, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
2020-02-09 22:01:37
miniaturka

Święta Agata uczczona w Mikstacie

„Życie połączone z wiernością w wierze będzie piękne, bo wiara zadziwia świat, a niewierność w wierze wystawia nas na śmieszność” powiedział ks. Michał Będzieszak podczas sumy odpustowej.