Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-03 12:19
nc / KAI

Franciszek: Abraham nauczycielem modlitwy pełnej wiary

Do uczenia się od Abrahama modlitwy z wiarą zachęcił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty wskazał, że oznacza ona słuchanie, podążanie, prowadzenie dialogu z Bogiem oraz gotowość przyjęcia Słowa Bożego i wprowadzania go w życie.

Autor/źródło: Vatican Media / YouTube

Kontynuując cykl katechez o modlitwie, Franciszek nawiązał do fragmentu 15 rozdziału Księgi Rodzaju, i podkreślił, że życie Abrahama i podejmowane przez niego ryzyko opuszczenia ojczyzny wiązało się z zaufaniem obietnicy Boga. Jego pielgrzymowanie zrodziło nowy sposób pojmowania relacji z Bogiem.

Papież zauważył, że Abraham był człowiekiem Słowa. Kiedy Bóg mówi, człowiek staje się adresatem tego Słowa, a jego życie miejscem, w którym pragnie się ono zrealizować. Od niego życie wierzącego zaczyna być pojmowane jako powołanie, jako miejsce, w którym wypełnia się obietnica. „Bóg Abrahama staje się «moim Bogiem», Bogiem mojej osobistej historii, który prowadzi moje kroki, który mnie nie opuszcza; Bogiem moich dni, towarzyszem moich wydarzeń; Bogiem Opatrzności” – podkreślił Ojciec Święty.

Franciszek przytoczył, słynne słowa Pascala, który odkrył, kim jest dla niego Bóg osobowy, Bóg Jezusa Chrystusa.

Papież wskazał także, że modlitwa Abrahama przejawia się przede wszystkim w czynach i sprawia, że jest on domownikiem Boga, zdolnym do dyskutowania z Bogiem, ale także do dochowania wierności, nawet wówczas, gdy Bóg zażąda od niego złożenia w ofierze syna obietnicy - Izaaka.

„Uczmy się od Abrahama modlenia się z wiarą: słuchania, podążania, prowadzenia dialogu aż po dyskusję, ale zawsze będąc gotowymi na przyjęcie Słowa Bożego i wprowadzania go w życie” – zachęcił Ojciec Święty na zakończenie swojej katechezy.


st (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-03 10:55:03
miniaturka

Baza chorału gregoriańskiego w sieci: 7 tys. godzin dźwięku, nuty i teksty

Francuskie benedyktynki tworzą w sieci kompletną bazę dźwięków chorału gregoriańskiego. Projekt został uruchomiony w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego i już teraz zawiera 7 tys. godzin nagrań. Ich przygotowanie trwało trzy lata.
2020-06-03 11:28:49
miniaturka

Członkowie Zakonu Maltańskiego uruchomili projekt do walki z Covid-19

Wirusolodzy, immunolodzy, personel oddziałów intensywnej terapii i przedstawiciele rządów odpowiedzialni za politykę zdrowotną spotykają się online na sesjach, których celem jest walka z pandemią koronawirusa. Projekt pod hasłem „Doctor to Doctor” („Lekarz lekarzowi”) zainicjował Zakon Maltański.
2020-06-03 11:39:33
miniaturka

Abp Paglia: Rasizm to wirus ducha, który musi zostać pokonany

- Rasizm jest tym dla ducha, czym koronawirus dla ciała. Rozprzestrzenił się po całym świecie i musi zostać wyeliminowany - powiedział w wywiadzie dla Catholic News Service abp Vincenzo Paglia, prezes Papieskiej Akademii Życia.
2020-06-03 12:38:07
miniaturka

Papież zaapelował o pokój społeczny w USA i potępił rasizm

Pozdrawiając wiernych języka angielskiego Ojciec Święty odniósł się do ostatnich wydarzeń w Stanach Zjednoczonych Ameryki i niepokojów społecznych w tym kraju po śmierci George'a Floyda.
2020-06-03 12:48:43
miniaturka

Wielka Brytania: rząd nie dostrzega znaczenia religii dla obywateli

– Dla premiera Borisa Johnsona i jego ministrów nie liczy się fakt, że wiara religijna jest istotną częścią życia licznych obywateli brytyjskich – komentuje Brendan Walsh, kierujący katolickim tygodnikiem „The Tablet”. W Wielkiej Brytanii do kościołów nie można wejść nawet na prywatną modlitwę.
2020-06-03 12:54:09
miniaturka

Co robić, aby życiowe problemy nie napełniały nas lękiem? - wywiad z G.Popcakiem

Gregory Popcak, autor książki „Bądź wolny od lęku”, w wywiadzie dla opoka.org.pl mówi o "emocjonalnym globalnym ociepleniu" i wpływie pandemii koronawirusa na nasze zdrowie psychiczne oraz tym co robić, gdy nasze problemy stają się źródłem lęku i niepokoju.