Forum Świeckich w Kościele: potrzebujemy ekologicznego nawrócenia!

Nawrócenie ekologiczne to jeden z wymiarów całościowego nawrócenia człowieka do Boga. Jest to współpraca z łaską, która prowadzi do przemiany naszego myślenia, a w konsekwencji zachowania - podkreślił Piotr Abramowicz podczas Forum Świeckich w Kościele


„Laudato si’, czyli o tym, dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia” to temat panelu, podczas którego Piotr Abramczyk i Magdalena Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska opowiadali o odpowiedzialności katolików i Kościoła w kwestii ekologii i klimatu. Spotkanie odbyło się podczas trwającego na Jasnej Górze Forum Świeckich Impuls.

Piotr Abramowicz, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce, wyjaśniając ideę ekologicznego nawrócenia, przywołał słowa św. Jana Pawła II: „Trzeba więc pobudzać i popierać «nawrócenie ekologiczne», które w ostatnich dziesięcioleciach sprawiło, że ludzkość stała się bardziej wrażliwa na niebezpieczeństwo katastrofy, do jakiej zmierzaliśmy.”

– Nawrócenie ekologiczne to jeden z wymiarów całościowego nawrócenia człowieka do Boga. Jest to współpraca z łaską, która prowadzi do przemiany naszego myślenia, a w konsekwencji zachowania. Postrzegamy świat, całe stworzenie jako wspaniały i piękny dar Boga, który podtrzymuje nasze życie i który został nam powierzony w pełen troski zarząd – wyjaśniał Abramowicz.

Wskazując, jak pomóc sobie i innym w ekologicznym nawróceniu, wskazano na konieczność uznania faktu kryzysu ekologicznego oraz swojego wpływu na tę rzeczywistość oraz zmianę myślenia. Przytoczono fragmenty encykliki „Laudato si’, w której papież Franciszek wymienia grzechy ludzi przeciwko stworzeniu oraz stwierdza: „zbrodnia przeciw naturze jest zbrodnią przeciw nam samym i grzechem przeciw Bogu”. Omawiając kwestię zmiany myślenia wskazano za Papieżem Franciszkiem na powołanie człowieka do obrony dzieła Bożego, co stanowi o życiu uczciwym a nie jest jakąś drugorzędną opcją do wyboru.

– Papież Franciszek wielokrotnie przypomina, że rzeczywistość jest ważniejsza od idei. Nawrócenie ekologiczne wymaga przyjrzenia się faktom naukowym i uznania, że ocieplenie klimatu, zanik bioróżnorodności, ogromne zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby, czy rosnący problem odpadów - to jest właśnie ta rzeczywistość którą sami sobie zgotowaliśmy i której musimy sprostać – mówił prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce.

Piotr Abramczyk przywołał również nauczanie papieża Benedykta XVI, wskazującego na odpowiedzialność i zadanie Kościoła w kwestii „ekologicznego” kształtowania sumień. Papież uczył: „Jest to wyzwanie dla Kościoła. Został on tutaj obarczony nie tylko wielką odpowiedzialnością, ale także, powiedziałbym, jedyną nadzieją. Kościół jest bowiem na tyle bliski sumieniu wielu ludzi, że może nakierować ich na podjęcie pewnych wyrzeczeń i ukształtować w duszach fundamentalne postawy”.

Magdalena Kadziak, menager operacyjny w Światowym Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce, omówiła sposoby, w jakie sRNNN pomaga Kościołowi w realizowaniu jego ekologicznej odpowiedzialności w trzech wymiarach: duchowym (ekologiczne nawrócenie), idącym za nim stylem życia oraz w wymiarze publicznym („prorocze rzecznictwo”). Omówiła m. in. program Animatorów Laudato Si’, program „Zielone Parafie” oraz działania na Niedzielę św. Franciszka.

– Program Zielone parafie jest odpowiedzią na potrzebę działania osób świeckich, które rozpoznają wspólnotę parafialną jako własną wspólnotę, na którą chcą mieć wpływ, budować ją – wyjaśniała Magdalena Kadziak. – W obrębie kościoła jest wiele osób świeckich poruszonych encykliką Franciszka, wykazujących inicjatywę, która nie zawsze jest realizowana ze względu na trudności komunikacyjne z duchowieństwem – wskazała, podkreślając, że kwestie ekologiczne są naturalną i konieczną przestrzenią do angażowania się świeckich w Kościele, a także stanowią pole do dialogu i ewangelizacji.

Odbywające się na Jasnej Górze Forum Świeckich w Kościele „Impuls” wpisuje się w drogę synodalną, zainicjowaną przez papieża Franciszka. Celem wydarzenia jest inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością i aktywną rolą świeckich. W programie znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa. Spotkanie odbywa się zarówno w wersji stacjonarnej jak i on-line poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową i transmisję na jasnogórskim YouTube, a także w Radiu Jasna Góra. Konferencje odbywają się w Sali Papieskiej.

Forum organizuje Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama