Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-25 11:29
nc / Izabela Tyras

Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Z udziałem około dwóch tysięcy uczniów na Jasnej Górze odbyło się 19. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Tematem spotkania była refleksja nad właściwym rozumieniem miłości. Liczba placówek prowadzonych przez Kościół wciąż wrasta.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Nowe szkoły są odpowiedzią na różne potrzeby, m.in. na pomoc Polakom ze Wschodu. W Warszawie np. działa Kolegium św. Stanisława Kostki. Szkołę tworzy społeczność mająca polskie korzenie i pochodząca z wielu dawnych republik Związku Radzieckiego. „Przyjechałam z Sankt Petersburga, to jest jedyna szkoła, która przyjmuje Polaków ze Wschodu i to była dla mnie szansa, żeby powrócić do ojczyzny swoich przodków, miałam pradziadka, który był wysłany na Sybir, a rodzice mojego taty mieszkali na terenie Białorusi, który był wtedy terytorium Polski”.

Na popularność szkół katolickich, jak zauważają sami młodzi, spory wpływ ma łączenie tradycji z nowoczesnością. „To szkoła, w której nosimy mundurki i jest wiele tradycji, bardzo rodzinny klimat, wszyscy się znamy. Są dodatkowe kursy np. z robotyki, jest ekologia i ekonomia w praktyce, możemy utworzyć swoje własne przedsiębiorstwo”.

W czasie Forum młodzi nie tylko wysłuchali konferencji o miłości i świadectwa aktorskiego małżeństwa, które ma pięcioro dzieci, uczestniczyli we Mszy, ale mieli także okazję do wzajemnego spotkania przedstawicieli ok. 600 istniejących w Polsce szkół katolickich. Otrzymali też specjalne materiały z papieskim nauczaniem do młodych o miłości.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-25 10:39:01
miniaturka

Rachunek sumienia i spowiedź dorosłych

Zwięzłe i czytelne omówienie warunków dobrej spowiedzi.
2019-09-25 10:40:44
miniaturka

Indie: chrześcijanie zlinczowani za rzekome zabicie krowy

Trzech chrześcijan zostało zlinczowanych w indyjskim stanie Jharkhand. Jeden z nich zmarł w drodze do szpitala. Dwóch pozostałych znajduje się w stanie krytycznym na oddziale intensywnej terapii. Do napadu doszło wczoraj rano w wiosce Jaltanda Suari, w regionie Khunti.
2019-09-25 11:07:07
miniaturka

Donald Trump: wolność religijna to fundamentalne prawo człowieka

Donald Trump otworzył w siedzibie ONZ w Nowym Jorku globalny szczyt poświęcony wolności religijnej. Prezydent USA powiedział, że wolność religijna należy do fundamentalnych praw człowieka i powinna być chroniona. Polskę na spotkaniu reprezentował prezydent Andrzej Duda.
2019-09-25 11:50:48
miniaturka

Kard. Parolin na szczycie klimatycznym: ochrona lasów

O potrzebie ochrony lasów, szczególnie deszczowych mówił watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin podczas szczytu klimatycznego w Nowym Jorku. Reprezentuje on na nim Stolicę Apostolską.
2019-09-25 12:10:52
miniaturka

Bp Regmunt: nie można sobie wyobrazić człowieka chorego w szpitalu bez kapelana

„Nie można sobie wyobrazić człowieka chorego w szpitalu bez kapelana” – podkreślił bp Stefan Regmunt, który był gościem specjalnym szkolenia dla kapelanów szpitali, hospicjów i domów opieki społecznej.
2019-09-25 12:47:28
miniaturka

Data beatyfikacji kard. Wyszyńskiego nie została podana!

Nie jest prawdą, że została podana data beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, gdyż jego proces beatyfikacyjny jeszcze się nie zakończył – napisał na Twitterze rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.