Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-15 14:56
mk

Forum 590: polski obszar Morza Bałtyckiego będzie wielkim placem budowy

„Absolutnie kluczowe jest, aby przy tak dużym procesie inwestycyjnym, w którym będziemy wydawać na pewno ponad 100 mld zł – to są gigantyczne pieniądze – wykorzystać potencjał polskich firm” – mówił Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Autor/źródło: Zrzut ekranu: YouTube/Kongres 590

Podczas panelu „Rola administracji publicznej w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku” podkreślał on, że „mamy historyczny moment dla polskiej energetyki, moment, w którym dokonujemy jej istotnej transformacji”. Jak dodał, celem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetyczne, Polakom konkurencyjnych cen energii, a gospodarce i samej energetyce – konkurencyjności.

„Nie podejmując tych wyzwań inwestycyjnych, m.in. właśnie w energię produkowaną z farm wiatrowych na Bałtyku, zagrozilibyśmy i bezpieczeństwu energetycznemu, i konkurencyjności polskiej gospodarki” – tłumaczył A. Soboń.

„Transformacja energetyczna wiąże się z dekarbonizacją, odejściem od energetyki konwencjonalnej, to jest ogromne wyzwanie dla całej polskiej gospodarki, wyzwanie dla administracji rządowej, żeby pomóc, żeby przygotować te zręby otoczenia gospodarczego, całą legislację i wsparcie później w trakcie realizacji” – mówił z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Podkreślał, że konieczne jest także – i to jest wyzwanie dla rządu oraz dyplomacji – zapewnienie wsparcia Unii Europejskiej.

Inwestycje w morską energetykę wiatrową to jednak nie tylko element transformacji energetycznej. Jak podkreślał Artur Soboń, oprócz wszystkich czynników infrastrukturalnych i administracyjnych, „absolutnie kluczowe jest, aby przy tak dużym procesie inwestycyjnym, w którym będziemy wydawać na pewno ponad 100 mld zł – to są gigantyczne pieniądze – wykorzystać potencjał polskich firm”.

„To oznacza, w moim przekonaniu, co najmniej 50-procentowy local content, czyli udział polskich przedsiębiorców w tym projekcie i pewnie ok. 70 tys. miejsc pracy, które jesteśmy w stanie w ten sposób wygenerować. To samo w sobie ma gigantyczne znaczenie dla gospodarki” – przekonywał A. Soboń.

„Planując inwestycje w morskiej energetyce, przede wszystkim stawiamy sobie za główny cel, aby z tej wielkiej szansy skorzystało jak najwięcej polskich firm” – zapewniał W. Dąbrowski. „Pamiętajmy o tym, że polski obszar Morza Bałtyckiego przez najbliższe 20 lat będzie wielkim placem budowy, na którym zakładamy, że zostanie zainwestowane na pewno 100 mld zł. Dzisiaj jednym z głównych zadań takich spółek jak nasza, gdzie Skarb Państwa jest większościowym udziałowcem, jest prowadzenie tak tych inwestycji, aby w jak największej mierze skorzystały z tego polskie firmy” – podkreślał.

Debata była częścią kolejnego spotkania z cyklu Forum 590 – „Morska energetyka wiatrowa – szansa na nowe kompetencje dla polskich przedsiębiorców” – które odbyło się 15 kwietnia. W pierwszej części wzięli udział Artur Soboń (Ministerstwo Aktywów Państwowych), Ireneusz Zyska (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Grzegorz Witkowski (Ministerstwo Infrastruktury), Wojciech Dąbrowski (PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.), Paweł Szczeszek (Enea S.A.) oraz Artur Michalski (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Cykl spotkań eksperckich Forum 590, poświęconych tematom istotnym dla polskiej gospodarki, to inicjatywa organizatorów Kongresu 590.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-15 13:04:48
miniaturka

Zakaz rozwodów w Polsce? Zagraniczne media powielają fake newsa

Jak pisze Goran Andrijanić na portalu wPolityce.pl, zagraniczne media zaczęły powielać nieprawdziwą informację o tym, że plakaty Fundacji Nasze Dzieci z Kornic promujące miłość rodziców to wstęp do zakazu rozwodów w Polsce.
2021-04-15 13:17:16
miniaturka

Wielkanoc w Polskich Misjach Katolickich w Niemczech

W Niemczech kapłani i siostry zakonne dołożyli wszelkich starań, by jak najlepiej przygotować i przeżyć Liturgię Triduum Paschalnego. Poniżej kilka relacji w formie tekstu, jak również zdjęć, które przedstawiają pięknie i starannie przygotowane dekoracje na poszczególnych Misjach:
2021-04-15 14:57:33
miniaturka

Dżihad zalewa kolejne kraje Afryki

W Afryce pojawia się coraz więcej zbrojnych grup powiązanych z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą. Za ich działaniami coraz czyściej nie stoi jednak ideologia islamska, tylko czysta chęć zysku przykryta hasłami dżihadu. Ostatnim bastionem fundamentalistów jest północ Mozambiku, skąd wypędzili ponad milion mieszkańców.
2021-04-15 15:48:20
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Apostołowie podzielają pragnienie Pana Jezusa. Też chcą, żeby ludzie nie cierpieli głodu, żeby nikt nie zasłabł, żeby dzieci nie płakały. Nie przyjdzie im do głowy powiedzieć: „Czym się martwisz, Nauczycielu, to ich problem, trzeba było wziąć kanapki”. A co najmniej wiedzą, że Pan Jezus nie pochwaliłby takiej postawy.
2021-04-15 16:12:45
miniaturka

Forum 590: czego potrzebują polskie firmy, by rozwinąć skrzydła na rynku offshore?

Przemysław Kurczewski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zapowiedział, że w przyszłości programy NCBR będą „odpowiadać na bardzo konkretne potrzeby cywilizacyjne”. Jako przykład podał kwestię magazynowania energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
2021-04-15 16:47:33
miniaturka

Zmarła Judith Reisman, badaczka, która walczyła z seksualizacją dzieci

9 kwietnia zmarła Judith Reisman, amerykańska badaczka w dziedzinie edukacji seksualnej i mediów. Specjalizowała się w tematyce negatywnego wpływu fałszywej edukacji seksualnej na zmianę ludzkich zachowań. Ujawniła prawdę o badaniach seksuologicznych Alfreda Kinseya, w których sfałszował dane z zamiarem promowania perwersji seksualnych.