Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-25 14:50
mk

Forum 590: integracja polskich przedsiębiorstw sposobem na podbój dużych rynków

„Uważamy, że kluczem do rozwoju eksportu do dużych rynków - jak Chiny, Indie i Afryka - jest integracja przedsiębiorstw danej branży” - podkreślał podczas Forum 590 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. Eksperci IMS zaproponowali model takich działań.

Autor/źródło: screenshot /kongres590.pl

Podczas panelu „Regulacje i deregulacje nowych rynków a szanse i zagrożenia (Chiny+Indie+Afryka)”, eksperci z Instytutu Myśli Schumana przedstawili model takiego działania na przykładzie branży rolno-spożywczej i eksportu do Indii. Zaproponowali utworzenie Polskiej Grupy Eksportu Żywności.

Dr Krzysztof Malczewski tłumaczył, że ze względu na dużą skalę produkcji i popytu konieczna jest integracja firm w branży. „W praktyce działanie w pojedynkę na tak wielkim rynku będzie nieefektywne i nieskuteczne” – przekonywał. Jak ocenił, koniecznie jest również zaangażowanie polskiego rządu.

Wśród zadań Polskiej Grupy Eksportu Żywności wymienił bezpośrednią współpracę z importerami z Indii, prowadzenie analizy popytu i podaży w Indiach, przygotowanie kontraktów eksportowych, pośrednictwo w realizacji dostaw, aż po egzekwowanie płatności i prowadzenie potrzebnych inwestycji w Indiach (np. w infrastrukturę do przechowywania żywności).

Padła też propozycja utworzenia nowego ministerstwa. „Stopień złożoności zagadnień, związanych z eksportem, z rozpoznaniem rynku, analizą popytu i podaży, z kwestią płatności, skłania nas do powołania nowego bytu gospodarczego, takiego jak Polska Grupa Eksportu Żywności. Ten byt gospodarczy musi być wsparty na poziomie instytucjonalnym i taką instytucją, która mogłaby objąć pieczę nad tym sektorem jest ministerstwo ds. rozwoju eksportu” – tłumaczył dr Malczewski.

Dlaczego do przygotowania modelu wybrano akurat Indie? K. Malczewski zwrócił uwagę, że to ogromny rynek zbytu z rosnącą klasą średnią, a prof. Zbigniew Krysiak podkreślał możliwość budowania dobrych relacji. „W mojej opinii Indie nie są krajem egzotycznym. To wspaniały kraj, wspaniały naród o, powiedziałbym, dużej bliskości kulturowej w znaczeniu mentalności, charakteru” – tłumaczył, zachęcając do odrzucenia stereotypów, wykorzystania osobistych spotkań i tworzenia relacji.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-25 13:26:44
miniaturka

Polacy przylgnęli do ekranów. Spędzamy przed nimi ponad 10 godzin dziennie!

Smartfony, tablety, laptopy telewizory to nieodłączni towarzysze naszego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Z roku na rok coraz bardziej nieodłączni. Jak pokazuje najnowsze badanie, Polacy spędzają przed ekranami średnio 10 godzin i 26 minut dziennie.
2021-02-25 14:14:35
miniaturka

Już ponad 50 tys. osób wspiera duchowo polskich misjonarzy!

Trwa akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście „Misjonarz na Post”. „Jest to piękny projekt polskiego Kościoła. Możemy być aktywnymi współpracownikami polskich misjonarzy” – komentuje inicjatywę kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
2021-02-25 14:49:15
miniaturka

Państwowa Komisja ds. Pedofilii: każda sprawa zostanie gruntownie zbadana

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zajmuje się obecnie ponad 120 sprawami wykorzystania seksualnego dzieci, z czego ok. 10% sprawców to duchowni – poinformował w czwartek przewodniczący Komisji dr Błażej Kmieciak na trwającej w Warszawie konferencji prasowej.
2021-02-25 15:05:32
miniaturka

Żaden kapłan nigdy już nie powinien nikogo skrzywdzić

„Jako biskup radomski przepraszam przede wszystkim tych, którzy zostali skrzywdzeni, a także tych, którzy są tymi faktami zgorszeni. Chciałbym zrobić wszystko, by przypadki skrzywdzenia przez kapłanów nigdy nie miały już miejsca” – mówi bp Solarczyk w rozmowie z Tomaszem Krzyżakiem – „Rzeczpospolita”.
2021-02-25 15:22:32
miniaturka

Jak Jan Paweł II rozwijał myśl Soboru Watykańskiego II? Wykład prof. Johna Cavadiniego

Jan Paweł II w swoich encyklikach twórczo rozwijał idee Soboru Watykańskiego II. O Janopawłowej refleksji dotyczącej Vaticanum II opowie John Cavadini, profesor teologii na Uniwersytecie Notre Dame. Wykład odbędzie się online 26 lutego o godz. 15.
2021-02-25 15:40:49
miniaturka

Czy da się zatrzymać wyścig zbrojeń?

„Rozbrojenie, rozwój i pokój to trzy współzależne kwestie” – powiedział abp Gallagher podczas internetowego spotkania ministrów spraw zagranicznych. Wyraził nadzieję, że zbliżający się szczyt stron układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, doprowadzi do konkretnych działań mających na celu zaprzestanie atomowego wyścigu zbrojeń.