Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-12 10:43
AC

Flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej. I nic tego nie zmieni!

Ostatnio pojawiają się komentarze, że flaga Unii nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Mowa o znakach zodiaku, liczbie miesięcy... Byle nie o chrześcijańskich korzeniach. Historii jednak nikt nie zmieni. Sam Arsène Heitz, autor koncepcji flagi, wyznał przed śmiercią, że inspirował się wizerunkiem Maryi.

Autor/źródło: photogenica.pl

Może niektórzy nie chcą już przyjmować do świadomości, że podczas przemawiania nad ich głowami wisi „wieniec z gwiazd dwunastu”, którym inspirował się Arsène Heitz, jednak historia jest historią. Tego, co zapisane na jej kartach, nie można zmienić. Owszem, dziś według oficjalnej wykładni dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy. Symbolika ta nawiązuje również do późniejszej dewizy Unii Europejskiej: In varietate concordia (zjednoczeni w różnorodności). Jednak nie można negować tego, że flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej. Bo tak było. Widać, coraz modniejsze robi się to, aby wykreślić wszystko, co związane z chrześcijańskimi korzeniami. Niewygodnie dziś jest mówić o inspiracji autora koncepcji flagi - mówi się teraz najczęściej o znakach zodiaku, czy szerzy opinie, że 12 gwiazd to po prostu liczba miesięcy i tyle. A słowa samego Heitza przed śmiercią już się nie liczą?

Sam Arsène Heitz, autor koncepcji flagi, wyznał przed śmiercią, że inspirował się wizerunkiem Maryi przedstawionym w Apokalipsie św. Jana. Matka Boża przedstawiona jest na lazurowym tle, a nad jej głową jest wieniec z dwunastu gwiazd. Heitz podkreślił, że taka była faktyczna inspiracja, mimo że wcześniej Paul M.G. Lévy, w owym czasie szef służby informacyjnej i prasowej Rady Europy, który uczestniczył w wyborze flagi i nadaniu jej ostatecznego kształtu, uznał to za przypadek. Arsène Heitz przyznał, że tworząc projekt, miał w głowie fragment z Biblii: „Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”. Rzeźba Maryi z okręgiem z dwunastu gwiazd znajduje się w katedrze Strasburgu - mieście, które jest siedzibą Rady Europy i w którym mieszkał również autor koncepcji flagi.

Jak pisze dr Władysław Serwatowski w swoim artykule „Flaga Europy - Historia i symbole”, inspiracje dotyczyły „zarówno koloru płata, jak i wzoru i układu korony z gwiazd. Błękit od XV wieku charakteryzuje dziewiczość i niepokalanie Madonny. W heraldyce lojalność, wierność, dobrą sławę i rzetelność. Dzięki takiej interpretacji współautora i projektanta, flaga Europy stała się także flagą Najświętszej Marii Panny”.

Za ciekawy „zbieg okoliczności” uznano również fakt, że flaga Unii Europejskiej została przyjęta przez Radę Europy 8 grudnia 1955 roku, a więc w  uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Chociaż głosowanie nad flagą w Komitecie Ministrów zaplanowane zostało na 9 grudnia, to wbrew oczekiwaniom miało miejsce dzień wcześniej. Tyle z faktów. Niech flaga Unii łączy, nie dzieli. Ale niech też nikt nie podważa jej inspiracji i korzeni. Nie można zmieniać ludzkich myśli, inspiracji i historii.

źródła: economist.com; pogotowieflagowe.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-11 16:23:41
miniaturka

Plan odbudowy zdrowia Polaków obejmie pięć elementów. Jakich?

Plan odbudowy zdrowia Polaków obejmie pięć elementów – poinformował w czwartek Adam Niedzielski. Obejmie on Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.
2021-02-11 17:57:01
miniaturka

Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP

W dniu 10 lutego 2021 r. w WSD w Łowiczu odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Było to pierwsze spotkanie pod nowym przewodnictwem Ks. Biskupa Wojciecha Osiala.
2021-02-12 09:48:32
miniaturka

Żyć Ewangelią mimo zabiegania. Jak dziś słuchać Boga mówiącego przez Pismo Święte?

Moja książka to nie tylko próba przybliżenia Czytelnikowi treści dobrej nowiny w świetle najnowszych odkryć biblistyki, ale także szukanie odpowiedzi na pytanie, jak żyć nią na co dzień – powiedział ks. Mariusz Rosik. W rozmowie z Opoką opowiedział o książce „Jezus Galilejczyk. Lew z pokolenia Judy”.
2021-02-12 10:09:17
miniaturka

Polska firma stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu

Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Wynalazek zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie firmy w Zaczerniu koło Rzeszowa (Podkarpackie).
2021-02-12 10:53:01
miniaturka

Konferencja prasowa Polonia on-line i Familijna Polonia

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej oraz Fundacja Instytut Mediów zapraszają na konferencję prasową online pt.: „Polonia on-line” + „Familijna Polonia” w poniedziałek 15 lutego o godz. 11:00. Konferencja prasowa będzie poświęcona podsumowaniu realizacji projektu „Polonia on-line”, który był prowadzony w 2020 r. oraz kontynuowaniu dalszych inicjatyw duszpasterstwa polonijnego w 2021r. w ramach programu „Familijna Polonia”. Program „Familijna Polonia” obejmuje organizację Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych, połączonych z warsztatami i szkoleniami, a także z prowadzeniem poradnictwa rodzinnego w środowiskach polonijnych.
2021-02-12 11:52:44
miniaturka

Jaki był pan Sławek, Polak, który zmarł w szpitalu w Plymouth?

Życzliwy, pogodny, rodzinny, religijny – tak charakteryzuje swojego brata Renata Szpaczyńska. „Był bardzo zbulwersowany sprawą Alfiego Evansa i mówił mi, że nie rozumie, dlaczego sędziowie i lekarze mają moc decydowania o jego życiu” – wspomina w „Tygodniku Solidarność”.