Może niektórzy nie chcą już przyjmować do świadomości, że podczas przemawiania nad ich głowami wisi „wieniec z gwiazd dwunastu”, którym inspirował się Arsène Heitz, jednak historia jest historią. Tego, co zapisane na jej kartach, nie można zmienić. Owszem, dziś według oficjalnej wykładni dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy. Symbolika ta nawiązuje również do późniejszej dewizy Unii Europejskiej: In varietate concordia (zjednoczeni w różnorodności). Jednak nie można negować tego, że flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej. Bo tak było. Widać, coraz modniejsze robi się to, aby wykreślić wszystko, co związane z chrześcijańskimi korzeniami. Niewygodnie dziś jest mówić o inspiracji autora koncepcji flagi - mówi się teraz najczęściej o znakach zodiaku, czy szerzy opinie, że 12 gwiazd to po prostu liczba miesięcy i tyle. A słowa samego Heitza przed śmiercią już się nie liczą?
Sam Arsène Heitz, autor koncepcji flagi, wyznał przed śmiercią, że inspirował się wizerunkiem Maryi przedstawionym w Apokalipsie św. Jana. Matka Boża przedstawiona jest na lazurowym tle, a nad jej głową jest wieniec z dwunastu gwiazd. Heitz podkreślił, że taka była faktyczna inspiracja, mimo że wcześniej Paul M.G. Lévy, w owym czasie szef służby informacyjnej i prasowej Rady Europy, który uczestniczył w wyborze flagi i nadaniu jej ostatecznego kształtu, uznał to za przypadek. Arsène Heitz przyznał, że tworząc projekt, miał w głowie fragment z Biblii: „Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”. Rzeźba Maryi z okręgiem z dwunastu gwiazd znajduje się w katedrze Strasburgu - mieście, które jest siedzibą Rady Europy i w którym mieszkał również autor koncepcji flagi.
Jak pisze dr Władysław Serwatowski w swoim artykule „Flaga Europy - Historia i symbole”, inspiracje dotyczyły „zarówno koloru płata, jak i wzoru i układu korony z gwiazd. Błękit od XV wieku charakteryzuje dziewiczość i niepokalanie Madonny. W heraldyce lojalność, wierność, dobrą sławę i rzetelność. Dzięki takiej interpretacji współautora i projektanta, flaga Europy stała się także flagą Najświętszej Marii Panny”.
Za ciekawy „zbieg okoliczności” uznano również fakt, że flaga Unii Europejskiej została przyjęta przez Radę Europy 8 grudnia 1955 roku, a więc w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Chociaż głosowanie nad flagą w Komitecie Ministrów zaplanowane zostało na 9 grudnia, to wbrew oczekiwaniom miało miejsce dzień wcześniej. Tyle z faktów. Niech flaga Unii łączy, nie dzieli. Ale niech też nikt nie podważa jej inspiracji i korzeni. Nie można zmieniać ludzkich myśli, inspiracji i historii.
źródła: economist.com; pogotowieflagowe.pl
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: