Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-05 11:38
MG / PAP

Fizjolog wysiłku o powrocie do formy po COVID-19: trzeba słuchać swojego organizmu

Podczas powrotu do formy po przejściu COVID-19 najlepsze co może być, to słuchanie własnego organizmu – powiedział PAP fizjolog wysiłku dr Rafał Buryta. Wskazał, że dobrze jest zacząć od ćwiczeń oddechowych i lekkiego treningu.

Autor/źródło: PAP

Podczas powrotu do formy po przejściu COVID-19 najlepsze co może być, to słuchanie własnego organizmu – powiedział PAP fizjolog wysiłku dr Rafał Buryta. Wskazał, że dobrze jest zacząć od ćwiczeń oddechowych i lekkiego treningu.

"Miałem do czynienia z wieloma sportowcami, którzy podczas izolacji, podczas przechodzenia choroby musieli jak najmniej stracić na formie – sportowiec nie może sobie pozwolić na to, by nie trenować przez dwa tygodnie czy miesiąc. W przypadku COVID-19 to się jednak zdarzało. W dodatku przypadki, gdy ta choroba ścina z nóg dotyczą zarówno zawodowców, jak i osób, które amatorsko uprawiają sport" – powiedział w rozmowie z PAP fizjolog wysiłku dr Rafał Buryta z Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, trener przygotowania motorycznego w Pogoni Szczecin.


Zaznaczył, że w pracy z zawodowcami ważne było indywidualne podejście i dostosowanie treningu do możliwości po przejściu choroby – zwykle były to lekkie treningi – na rowerze czy siłowe. Jak wskazał, sam mimo szczegółowych badań po przejściu COVID-19 długo powracał do formy sprzed choroby.


"Objawiało się to szybkim męczeniem się, uciążliwe było nawet wchodzenie po schodach na drugie piętro. U wielu osób obserwowałem takie problemy. Znam także przypadki, gdy chory nie był w stanie dojść o własnych siłach do łazienki" – powiedział dr Buryta.


Podkreślił, że objawy są zróżnicowane i nie można zastosować jednej metody powrotu do formy – to kwestia indywidualna. Jak jednak wskazał, każdy może zacząć od ćwiczeń oddechowych.


"Mamy wiele programów, aplikacji, dostęp do ćwiczeń oddechowych jest nawet w smartwatchach. Wcześniej wielu moich kolegów nie zwracało na nie uwagi, traktowali to jak gadżet, dziś bardzo chętnie z tego korzystają. To element szybszego powrotu do sprawności płuc" – powiedział. Przypomniał, że dobra praca płuc ma ogromny udział w wysiłku.


Dodał, że do ćwiczeń oddechowych należy dodać też lekki trening, np. na rowerze, w odciążeniu, a w przypadku siłowni to praca na niewielkich obciążeniach, bez interwałów.


"Ważna jest samokontrola. Jeśli ktoś uprawia sport nawet w sposób amatorski, to zna swoje ciało. Kiedy tętno szybko rośnie, trzeba zastopować. Najlepsze, co może być, to słuchanie własnego organizmu" – przyznał dr Buryta. Dodał, że jeśli występują niepokojące objawy – zmęczenie następuje bardzo szybko czy szybko rośnie tętno, należy zasięgnąć porady lekarskiej.


Wskazał też, że nie można obecnie określić, czy problemy po COVID-19 są całkowicie przejściowe. "Myślę, że dzisiaj nikt na świecie nie odważy się powiedzieć, że jeśli ktoś wrócił do pełnej sprawności, nic mu już nigdy nie będzie. Znam osoby, u których po pewnym czasie pojawiły się m.in. problemy z płucami" – zaznaczył. (PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-05 11:12:28
miniaturka

Spotkanie Papieża z niepełnosprawnym Michaelem Haddadem, działaczem na rzecz klimatu

Życiową misją Libańczyka, Michaela Haddada, sparaliżowanego w dzieciństwie, jest uwrażliwianie świata na problemy środowiska naturalnego i przełamywanie poczucia niemożności. Wczoraj spotkał się z Papieżem Franciszkiem
2021-06-05 11:20:28
miniaturka

Biskupi na 100-lecie poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa: Módlmy się o dar miłości

Setna rocznica poświęcenia Polski Sercu Jezusa powinna skłonić nas do głębszego otwarcia się na dar miłości Bożej, który prowadzi nas do bardziej dojrzałej i wielkodusznej miłości wobec naszych braci i sióstr. Piszą o tym biskupi w liście na najbliższą niedzielę
2021-06-05 12:40:50
miniaturka

Modlitwa różańcowa może zmienić świat. Trwa 9. Pielgrzymka Żywego Różańca

Modlitwa różańcowa naprawdę może zmienić nas i świat – przekonują uczestnicy 9. Pielgrzymki Żywego Różańca i zachęcają do jeszcze liczniejszego włączenia się w to dzieło, „by różaniec stał się modlitwą wszystkich”. Na Jasnej Górze trwa spotkanie moderatorów, zelatorów i przedstawicieli „róż różańcowych”.
2021-06-05 13:52:21
miniaturka

W niedzielę beatyfikacja zakonnicy – ofiary nieletnich satanistek

Siostra Maria Laura Mainetti zostanie w niedzielę ogłoszona błogosławioną. Zginęła śmiercią męczeńską w 2000 roku wieku niespełna 61 lat z rąk trzech nastolatek-satanistek, która postanowiły złożyć ją w ofierze diabłu.
2021-06-05 15:10:45
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Chciał być człowiek jak Bóg, a stracił wszystko: przyjaźń z Bogiem, harmonię wewnętrzną oraz miłość bliźniego. Zadał trzy rany. I tak zaczęło się życie naznaczone niepokojem, niezgodą, cierpieniem i śmiercią. Co zrobił Bóg? Od razu uruchomił program naprawczy, nazywany planem zbawienia
2021-06-05 15:22:57
miniaturka

Prowadzą szczęśliwe życie, choć ich rodzice byli nakłaniani do aborcji

Ludzie, którym zależy na promocji wartości życia, muszą się angażować – podkreśla współzałożycielka Fundacji Grupa Proelio, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Kampania „Każde życie jest cudem” kierowana jest do serc i sumień, bowiem „wybór” w kontekście aborcji to sprawa życia lub śmierci konkretnego dziecka