Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-05 14:14
S. Zielińska / idmjp2.pl

Finał projektu „Polonia Libre – droga do wolności”

7 listopada w Krakowie nastąpi uroczyste podsumowanie projektu „Polonia Libre – droga do wolności", podczas którego jego uczestnicy przedstawią wypracowaną przez siebie Małą Konstytucję oraz Deklarację Niepodległości.

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy w historii Polski jubileusz. 11 listopada będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości! 

Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie, zaprosił uczniów szkół ponadpodstawowych z województw małopolskiego, podkarpackiego oraz śląskiego do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjnym „Polonia Libre – droga do wolności" realizowanym w ramach programu NIEPODLEGŁA.

Finał projektu będzie miał miejsce 7 listopada 2018 roku w kinie Kijów Centrum w Krakowie.

 „Polonia Libre – droga do wolności" to wielopłaszczyznowy projekt edukacyjny, którego celem jest stworzenie symulacji procesu konstytuowania się narodowych i obywatelskich organów władzy, które w wyniku animowanych spotkań doprowadziły do uchwalenia wspólnej deklaracji niepodległości i stworzenia małej konstytucji.

Za pomocą specjalnie przygotowanej gry symulacyjnej młodzież została przeniesiona w realia roku 1918 i zostało jej postawione wyzwanie uformowania Sejmu Ustawodawczego, który uchwalił własną „Małą Konstytucję" oraz „Deklarację Niepodległości". Najbardziej zaangażowani uczniowie reprezentowali klasę w obradach wojewódzkich - a podczas finału zaprezentują efekty swojej pracy pokazując jaką konstytucję i deklarację udało im się wspólnie stworzyć.

Część uczniów miała również okazję wcielania się w rolę dzisiejszych polityków odwzorowując scenariusz rozgrywki z roku 2018, w którym musieli stworzyć nową konstytuantę i wprowadzić przejściową „Małą Konstytucję".

Polonia Libre ma na celu ukazanie najlepszych tradycji państwowotwórczych poprzez udział w interaktywnej grze klasowej, która odwzoruje proces formowania się pierwszych władz państwowych.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa".


Patronat Honorowy nad projektem objęli:

Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa,

Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego,

Bogusław Kośmider - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa,

Jarosław Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

--

Instytut Dialogu Międzykulturowego

im. Jana Pawła II w Krakowie

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-05 12:51:12
miniaturka

Trwa Męskie oblężenie Wiecznego Miasta

"Świętość jest męska" - pod tym hasłem, w dniach 3-7 listopada, w Rzymie odbywa się I Międzynarodowe spotkanie grup męskich. Relacje z wydarzenia można śledzić przez internet.
2018-11-05 13:24:55
miniaturka

Jesienne spotkanie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji

W Laskach k. Warszawy 5 listopada trwa spotkanie Zespołu KEP do spraw Nowej Ewangelizacji. Zebrani podsumują miniony rok duszpasterski oraz spotkają się z przedstawicielami środowisk nowej ewangelizacji z całej Polski.
2018-11-05 13:51:26
miniaturka

„Misyjne Drogi”: Powroty z misji – nie zawsze łatwe

Misjonarze powracają do kraju ze swoim doświadczeniem, wiedzą, wrażliwością na człowieka, entuzjazmem ewangelizacji, a czasem poturbowani przez okoliczności życia, np. choroby czy prześladowania. Bywa różnie.
2018-11-05 14:46:44
miniaturka
play

Misje w Rwandzie: Jak smakują owoce wspólnej pracy

Brat Łukasz Latawiec MIC jedzie na rynek do Ruhengeri, gdzie robi zakupy przed uroczystościami. Opowiada o wspólnocie, którą tworzy obecność i wspólna praca.
2018-11-05 15:19:05
miniaturka

Bielsko-Biała: harcerze i harcerki ZHR świętują 100-lecie niepodległości Polski

Tydzień potrwają jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w środowisku Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na Podbeskidziu.
2018-11-05 15:54:40
miniaturka

75. rocznica bombardowania Watykanu

Dzisiaj przypada 75. rocznica bombardowania Watykanu. "Był to odizolowany przypadek ataku. Celem było Radio Watykańskie." - powiedział Augusto Ferrara, autor książki poświęconej temu wydarzeniu.