Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-07 14:16
S. Zielińska / KAI

Finał 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i 15. Ogólnopolskie Dni Integracji

Polskie gwiazdy piosenki i znani aktorzy wraz z osobami niepełnosprawnymi wystąpią 9 i 10 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie podczas finału 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W tym roku zabrzmią utwory Zbigniewa Wodeckiego.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, Marek Kowalski, licencja: CC BY-SA 3.0

Oprócz festiwalu odbędą się także 15. Ogólnopolskie Dni Integracji. Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Głównym celem festiwalu piosenki i Ogólnopolskich Dni Integracji jest pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami – poza obszarem swojej niepełnosprawności – są takie same, jak pełnosprawni” „tak samo utalentowane, tak samo zdeterminowane”. „W czasie koncertów, gdy na scenie stoją dwie osoby - gwiazda estrady i osoba niepełnosprawna, bez słów pokazujemy, że ta niepełnosprawność nie ma znaczenia. U nas panują radość i równość, a atmosfera festiwalu powinna rozszerzać się na inne ulice i miasta” – podkreśla Anna Dymna.

W sobotę wieczorem na Scenie pod Ratuszem wystąpi dwunastu finalistów 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Razem z nimi zaśpiewają m.in. Hanna Banaszak, Krystyna Prońko, Maria Sadowska, Krzysztof Cugowski czy Adam Nowak. Finaliści wykonają dwie piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego: jedną z towarzyszącą im gwiazdą, a drugą samodzielnie. Koncerty poprowadzą: Anna Dymna oraz Zbigniew Zamachowski, Piotr Głowacki, Maciej Musiał i Antoni Pawlicki.

„Okazuje się, że to jest nieważne, czy ktoś jest na wózku, czy nie widzi albo jest brzydszy. Liczy się to, że te osoby pięknie śpiewają. I potrzebne to jest nie tylko osobom niepełnosprawnym, żeby im dać wsparcie. To jest potrzebne także nam, pełnosprawnym, bo ludzie mi później piszą, że bardziej doceniają życie i cieszą się nim” – wyznaje Dymna.

Występy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Joanny Wodeckiej. Zasiadają w nim: Elżbieta Zapendowska, Ewa Błaszczyk, Bronisław Maj, Ewelina Flinta, Włodzimierz Pawlik, Przemysław Bolechowski, Paulina Mikuła, Adam Sztaba, Jacek Cygan, Magdalena Waligórska-Lisiecka i Zbigniew Preisner.

Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendium wynoszące 24 tys. zł. W przypadku drugiego miejsca stypendium wynosi 10 tys. zł, za trzecie miejsce – 5 tys. zł.

W niedzielę Rynek Główny zamieni się też w arenę sportową. Odbędą się m.in. pokazy niepełnosprawnych mistrzów sportu. Zaplanowany jest ponadto mecz siatkówki pomiędzy niepełnosprawnymi zawodnikami a zaproszonymi gwiazdami sportu i sztuki.

W bazylice Mariackiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji osób chorych i niepełnosprawnych, a wieczorem odbędzie się koncert „Każdy jest komuś potrzebny”, w którym wystąpią: grupa Na Górze, Fundacja „Przemek dzieciom”, s. Małgorzata Chmielewska oraz Wspólnota „Chleb Życia”, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej „U Pana Cogito”, Przemysław Kowalik, Bartosz Ostałowski. Oprócz laureatów i finalistów festiwalu krakowianie zobaczą również Joannę Kulig, Macieja Zakościelnego i Zbigniewa Zamachowskiego.

W sobotę i w niedzielę na Plantach przy Bunkrze Sztuki odbędzie się kiermasz, który przygotowali wolontariusze Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Znajdzie się tam rękodzieło przekazane przez artystów, przyjaciół i darczyńców. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację 38-letniej Kingi Wrony, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Dla małych i dużych przygotowano moc atrakcji pod gołym niebem. W sobotę będą warsztaty plastyczne, animacje, malowanie twarzy, zabawy, warsztaty cyrkowe i warsztaty graficzne. W niedzielę m.in. warsztaty plastyczne, animacje, pokaz i warsztaty taneczne, rodzinne gry i zabawy.

md / Kraków

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-07 12:45:51
miniaturka
play

Bp Antoni Długosz - Wychowanie dzieci w wierze

Jak sprawić, żeby dzieci pokochały Boga, pokochały Kościół, wartościowały swoje życie w kategoriach Bożych przykazań, Bożych praw? - na to i inne pytania dotyczące wychowania dzieci w wierze odpowiada bp Antoni Długosz.
2018-06-07 13:22:38
miniaturka

Kard. Sgreccia: w Amoris laetitia Franciszek nie chciał zmienić doktryny

Były prezes Papieskiej Akademii Życia przypomina, że w sprawie Komunii dla rozwiedzionych żyjących w nowych związkach nadal obowiązują warunki przedstawione przez św. Jana Pawła II.
2018-06-07 13:47:32
miniaturka

Eucharystia - tematem zatwierdzonego przez KEP programu duszpasterskiego 2019-2022

"Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła" - to temat programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022. Program przyjęto dziś podczas 379. Zebrania plenarnego KEP w Janowie Podlaskim.
2018-06-07 14:53:00
miniaturka

Bp Gurda: bez wierzących i praktykujących rodzin, nie stworzymy żadnego duszpasterstwa

Jeśli rodzice nie przekażą wiary dzieciom, nie nauczą modlitwy i nie pokażą Chrystusa, jako najważniejszej Osoby w życiu, nic nie zdziałamy - mówi w wywiadzie dla KAI bp Kazimierz Gurda.
2018-06-07 15:14:29
miniaturka

Papież: pamięć o spotkaniach z Jezusem siłą chrześcijańskiego życia

Aby iść za Jezusem trzeba pamiętać o najważniejszych z Nim spotkaniach, o tych, którzy przekazali nam wiarę i prawo miłości – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.
2018-06-07 15:39:09
miniaturka

Ks. prof. Kroczek: bez naruszeń przepisów w kościelnej ochronie danych osobowych

Po wejściu w życie przepisów RODO Kościelny Inspektor Ochrony Danych powołany przez Episkopat Polski nie odnotował na razie żadnych naruszeń prawa w tym zakresie. - powiedział KAI ks. prof. Piotr Kroczek.