Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-04-27 13:21
nc / KAI

Film o sł. B. o. Marianie Żelazku dostępny w Internecie

W czwartek 30 kwietnia przypada 14. rocznica śmierci Sługi Bożego, o. Mariana Żelazka, misjonarza werbisty. Z tej racji jego współbracia udostępnili tymczasowo film o słudze Bożym. Oprócz tego, coraz więcej osób modli się o beatyfikację misjonarza.

Kadr z filmu "Siewca nadziei"
Autor/źródło: werbiści / YouTube

Począwszy od czerwca 2019 r. każdego 30 dnia miesiąca w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Chludowie, podczas Mszy św. o godz. 18.15 (w dni powszednie, a w niedziele i święta o godz. 11) wierni modlą się o beatyfikację o. Mariana Żelazka. Msza św. 30 kwietnia będzie transmitowana online. (Szczegółowe informacje www.parafiachludowo.pl oraz www.werbiści.pl ).

Msza św. w intencji beatyfikacji o Mariana Żelazka została również odprawiona 26 kwietnia w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ojca Mariana Żelazka z Palędzia. Zwykle co roku tamtejsi parafianie oraz przedstawiciele sołectwa i gminy Dopiewo składają także kwiaty i zapalają znicze przed głazem w Palędziu, upamiętniającym ich wielkiego krajana, nazywanego Ojcem Trędowatych i kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla. W tym roku, z racji panującej pandemii COVID-19, trzeba było z tego elementu uroczystości wspomnieniowych zrezygnować.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ojca Mariana Żelazka wystąpili też z inicjatywą podjęcia regularnej modlitwy o beatyfikację o Żelazka. Msza św. w tej intencji odprawiana będzie w Kaplicy św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce - w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 10.

Dzień przed rocznicą śmierci o. Żelazka, 29 kwietnia, obchodzona będzie 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. W tym miejscu kaźni tysięcy kapłanów (zginęło tam m.in. 14 werbistowskich kleryków) w latach 1940-45 więziony był także o. Żelazek. W związku z rocznicą werbiści udostępnili na YouTube film dokumentalny o o. Żelazku pt. „Siewca nadziei” (2018) w reż. Andrzeja Biernackiego. Film jest dostępny tylko przez tydzień od 25 kwietnia do 3 maja do godz. 21. To rzadka okazja, by poznać najnowszy film o o. Marianie, ponieważ jest on dostępny jedynie na DVD.

W Domu Misyjnym w Chludowie, gdzie przed wybuchem II wojny światowej nowicjat przeżył o. Marian, można zamawiać książkę pt. „Człowiek dla wszystkich. O. Marian Żelazek od A do Ż” oraz związane z jego osobą magnesy.


Jan Wróblewski, maj / Chludowo


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: misjonarz, Werbiści, o. Marian Żelazek, Sługa Boży