Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-15 15:15
ek / KAI

Filipiny: ofiary tajfunu wprowadzają się do Wioski Papieża Franciszka

Osoby, które straciły swe domy w tajfunie Yolanda, jaki nawiedził Filipiny w 2013 r. wprowadzają się do Wioski Papieża Franciszka w mieście Tacloban. Nowe domy otrzymały tam pierwsze 263 rodziny.

Tacloban po przejściu tajfunu
Autor/źródło: Russell Watkins/pl.wikipedia.org/licencja CC BY 2.0

Wioska Papieża Franciszka powstała dzięki wspólnym wysiłkom lokalnych i zagranicznych instytucji kościelnych, takich jak Caritas Kanada, Krajowy Sekretariat Działań Społecznych Katolickiej Konferencji Biskupów Filipin czy zgromadzenie redemptorystów, a także organizacji pozarządowych i instytucji państwowych.

Nowe domy znajdują siedem kilometrów od centrum miasta, w miejscu, z którego nie trzeba się będzie ewakuować w razie kolejnego tajfunu. Można tam łatwo dotrzeć komunikacją miejską. 

Docelowo w Wiosce Papieża Franciszka zamieszka 566 rodzin. 166 domów wciąż jest w budowie. Znajdą się tam również kościół, teren zabaw dla dzieci i świetlica.

Wiceburmistrz Tacloban Jerry Yaokasain uważa, że Wioska Papieża Franciszka jest wzorem dla przyszłych projektów domów dla ofiar katastrof naturalnych. 

Z kolei metropolita Palo abp John Du zachęcił mieszkańców, by swe nowe domy traktowali jako „dar od Boga” i budowali wspólnotę, żyjąc i pracując tam jak jedna rodzina. Zapowiedział, że w Wiosce mają powstać także miejsca pracy w przemyśle i handlu.

Poszkodowanych w wyniku tajfunu Yolanda odwiedził w styczniu 2015 r. papież Franciszek. 

pb (KAI/PNA) / Tacloban

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy