Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-02 11:45
ek / Beata Zajączkowska

Filipiny: ekstremiści islamscy dążą do zaognienia sytuacji

Krwawy zamach na katedrę w Jolo miał na celu destabilizację sytuacji na filipińskiej wyspie Mindanao, gdzie coraz skuteczniej buduje się pokojowe współistnienie chrześcijan i muzułmanów.

Autor/źródło: Simeworks/Pixabay/licencja CC0

Islamscy ekstremiści pokazali zarazem, że nie popierają działań swych umiarkowanych braci współpracujących z rządem w celu doprowadzenia do powstania na tej wyspie autonomicznego regionu muzułmańskiego Bangsamoro. Wskazuje na to ks. Bernardo Cervellera, dyrektor misyjnej agencji informacyjnej AsiaNews, która specjalizuje się w problematyce azjatyckiej.

Prezydent Filipin, który odwiedził rodziny ofiar i rannych w zamachu na katedrę w Jolo ujawnił, że za tragedią stoi małżeństwo. Kobieta odpaliła ładunek wybuchowy, który miała pod suknią w czasie Mszy w kościele, a jej mąż w tym samym czasie wysadził się w powietrze na pobliskim parkingu. Wciąż prowizoryczny bilans to 21 zabitych i 112 rannych, z czego 54 osoby są w stanie ciężkim. Rodrigo Duterte wskazał, że okolice miasta Jolo są miejscem, gdzie szkolą się islamscy fundamentaliści związani z Abu Sayyaf. Zapowiedział, że siły rządowe użyją wszelkich możliwych środków, by pokonać to ekstremistyczne ugrupowanie.

Prezydent Filipin jest bardzo zdecydowany w swej walce z ekstremistami, jednak nie jest to proste zadanie” – podkreśla ks. Cervellera. Włoski misjonarz zauważa, że w szeregach wojska nie wszyscy popierają Duterte ponieważ na walkę z ekstremistami otrzymują duże wsparcie materialne i nie zamierzają z niego zrezygnować. Ks. Cervellera przypomina zarazem, że ekstremistom zależy także na atakowaniu muzułmanów, którzy dążą do ustabilizowania sytuacji w regionie i współpracują w tym celu z rządem. Zamach na meczet w Zamboandze, do którego doszło po ataku na katedrę (dwóch zabitych i czterech rannych) pokazuje, że na Mindanao wciąż są mocne siły, którym zależy na destabilizacji sytuacji w regionie.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-01 15:29:44
miniaturka
play

Siostry wyśpiewały Panu Jezusowi wyznanie miłości podczas ŚDM!

2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Czym jest życie konsekrowane? To odpowiedź na Miłość. Oto wzruszające wykonanie pieśni przez Siostry podczas adoracji na ŚDM.
2019-02-01 15:41:38
miniaturka

Papież o wytrwałości w trudnych chwilach

Wszyscy przeżywamy momenty trudne i chwile rozpaczy, kiedy wydaje się, że wszystko straciło swój sens. Ale w takich momentach chrześcijanie muszą być wytrwali, aby dostąpić spełnienia obietnicy – to główna myśl homilii, którą Papież wygłosił na Mszy w Domu św. Marty.
2019-02-02 10:18:44
miniaturka

Papież: Bliski Wschód musi być ziemią pokoju

Papież Franciszek przyjął na audiencji członków Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a wschodnimi Kościołami prawosławnymi.
2019-02-02 10:51:07
miniaturka

Papież do bonifratrów: nieście współczucie i miłosierdzie potrzebującym

"Wychodźcie z tego, co was ogranicza, z waszych problemów i trudności, aby jednoczyć się z innymi na drodze solidarności" – to słowa zachęty, które Papież Franciszek skierował do członków kapituły generalnej Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego – bonifratrów.
2019-02-02 11:07:38
miniaturka

Dziś święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

W sobotę, 2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej.
2019-02-02 12:57:23
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego

Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji przekazał podziękowania i życzenia Osobom Konsekrowanym posługującym wśród Polonii i Polaków na całym świecie.