Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-10 09:37
JR / vvfestival.pl

Festiwal filmowy „Vitae Valor” pokaże różne oblicza konfliktu

W Tarnowie powraca Festiwal Filmowy „Vitae Valor” („Wartość Życia”). Hasłem przewodnim i kluczem doboru filmów oraz paneli dyskusyjnych będą różne oblicza konfliktu. Festiwal odbędzie się w dniach 11–17 grudnia 2020 r. Będzie dostępny online.

Autor/źródło: Pixabay.com

Festiwal Filmowy „Vitae Valor” to unikalny w skali kraju projekt o zasięgu ogólnopolskim, cieszący się uznaniem od pierwszych jego edycji, czego dowodem była jego nominacja do prestiżowej nagrody „Paszporty Polityki” w styczniu 2001. Po kilkuletniej przerwie festiwal powraca do ogólnopolskiego kalendarza imprez filmowych, prezentując wybitne dzieła filmowe, których treścią i przesłaniem jest podkreślenie znaczenia ludzkiej egzystencji jako wartości opartej na fundamentach moralnych, etycznych, duchowych i metafizycznych. 

Organizatorzy festiwalu pragną zatem pokazać realizm dnia codziennego, będący podstawą ludzkiej egzystencji. Realizm, który może przybrać formę buntu, konfliktu, niezrozumiałych postaw, wyborów a także trudnych międzyludzkich relacji. „Vitae Valor” stawia zatem pytania o ludzką godność, pokazuje różnorodność egzystencji, uczy dialogu, a także promuje kulturę spotkania.

Przewodnią myślą tegorocznej edycji będzie hasło „Oblicza konfliktu”, według którego został opracowany program festiwalu, w którym znajdą się światowe i polskie produkcje poruszające temat konfliktu wewnętrznego, konfliktu społecznego oraz konfliktu międzypokoleniowego.

Jak podkreśla Marcin Lewandowski, prezes Fundacji Alegoria, która obok tarnowskiego Stowarzyszenia Kanon jest organizatorem festiwalu, słowo „konflikt” w języku łacińskim oznacza „zderzenie”.

„Chcielibyśmy, aby poprzez realizację takiego projektu, jakim jest festiwal «Vitae Valor», poprzez taki podtytuł, jakim są właśnie oblicza konfliktu – oblicza zderzeń, doszło do reakcji, która będzie jednoczyć. Reakcji, która sprawi, że zastanowimy się nie tylko skąd się bierze konflikt, ale także jakie będą skutki tej problemowej sytuacji – podkreśla M. Lewandowski, dodając jednocześnie, że festiwal to nie tylko projekcje filmów, ale także żywe starcie paneli dyskusyjnych oraz szereg innych imprez towarzyszących, jak wystawa plakatów filmowych, gra miejska czy wykład dr. Tomasza Rożka „Konflikt w nauce”.

Cały festiwal z racji pandemii odbędzie się online.

Źrodło: materiał prasowy / vvfestival.pl

Linki zewnętrzne:
Pliki:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-09 14:38:01
miniaturka

90% czynników ryzyka udaru mózgu jest modyfikowalna!

#MłodziPoUdarze to pierwszy projekt w Polsce zwracający uwagę na wzrost liczby udarów mózgu wśród młodych osób, po 20-tym i 30-tym roku życia. Organizatorzy akcji nie chcą jednak straszyć ludzi, ale pragną pokazać, jak zniwelować ryzyko udaru.
2020-12-09 15:18:26
miniaturka

Papież pozdrawia Polaków i wzywa, aby bezgranicznie ufać Bogu

W pozdrowieniach na zakończenie audiencji Papież pozdrowił Polaków. Wezwał wszystkich, aby prosili i szukali i aby w czasie Adwentu szczególnie bliską stała się ludziom modlitwa prośby, tak jak zachęca Chrystus.
2020-12-10 08:41:04
miniaturka
play

Kolędnicy misyjni maasajskim dzieciom

Od prawie 30 lat w bliskości świąt Bożego Narodzenia wyruszają misyjni kolędnicy, aby nieść bożonarodzeniową radość i prosić o pomoc dla dzieci w krajach misyjnych. Tegoroczny projekt poświęcony jest maasajskim dzieciom. Potrzeby są wielkie, a kolędnikom nie będzie w tym roku łatwo dotrzeć do zwykle odwiedzanych rodzin.
2020-12-10 10:05:15
miniaturka

PIMS – nowa pokoronawirusowa jednostka chorobowa u dzieci

Tylko w ciągu 10 dni przyjęliśmy do szpitala 20 pacjentów z PIMS – to zupełnie nowa jednostka chorobowa, której musimy się nauczyć – powiedział PAP prof. Krzysztof Zeman, szef Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
2020-12-10 10:12:08
miniaturka

„Nikt z nas w to nie wierzy!” Mocny list wsparcia kard. Re do kard. Dziwisza

„Dowiedziałem się, że także Ty zostałeś niesprawiedliwie oskarżony” – tymi słowami zaczyna się list wsparcia nadesłany przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego, do kard. Stanisława Dziwisza. List jest reakcją na medialną burzę po emisji reportażu „Don Stanislao”.
2020-12-10 10:18:54
miniaturka

Kościół przed pandemią. Najnowsze statystyki wiernych

W 2019 roku odnotowaliśmy spadek wskaźnika dominicantes o 1,3 proc. Wyniósł on 36,9 proc. Nastąpił także nieznaczny spadek wskaźnika communicantes do 16,7 proc., czyli o 0,6 proc. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaprezentował wyniki najnowszych badań.