Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-22 11:30
nc / Beata Zajączkowska/ VN

Ewangelizacja Tajów przez dialog życia

Ewangelizacja w Tajlandii jest bardzo trudna ponieważ dla mieszkańców tego kraju buddyzm to coś więcej niż religia, wyznacza tożsamość narodową.

Autor/źródło: Patrik M. Loeff/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

S. Juana Madrigal Valencia zauważa, że ewangelizacja w Tajlandii wymaga ogromnej cierpliwości i wytrwałego towarzyszenia. „Trzyletni katechumenat nie wystarcza Tajom na wejście w nową religię, buddyjskie korzenie trudne są do ochrzczenia. W chrześcijaństwie pociąga ich darmowość zbawienia i wolność, jaką daje Chrystus, bo ich życie jest nieustannym wysiłkiem zapracowania sobie na lepszą karmę” – mówi Radiu Watykańskiemu meksykańska misjonarka.

"Pierwsza ewangelizacja dokonuje się przez międzyludzkie relacje. Zapytanie sąsiadów co u nich słychać, jak się mają dzieci. Skuteczny jest tylko dialog życia. Nie chodzimy, jak niektórzy protestanci, z Biblią w ręku od domu do domu. Pracujemy z ludźmi i dla ludzi i swym świadectwem budujemy więzy, które mogą być drogą do Kościoła – mówi papieskiej rozgłośni s. Juana Madrigal Valencia. – Buddyści są tolerancyjni, możemy pracować w spokoju i wolności. Nawrócenia są, ale Tajowie potrzebują dużo czasu, by naprawdę zaprzyjaźnić się z Jezusem, by uwierzyć, że można być chrześcijaninem i Tajem równocześnie. Trzy lata katechumenatu to za mało, by z buddyzmu wejść w nową religię. Trzeba im cierpliwie towarzyszyć przez wiele lat."

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-22 09:27:24
miniaturka

Papież do biskupów: podążajcie śladami pierwszej miłości

- Oby Dobra Nowina mogła być rozlewana jako balsam i woń na tym wspaniałym i wielkim kontynencie - tymi słowami Papież zwrócił się do biskupów tajskich oraz członków Federacji Konferencji Biskupów Azji, zrzeszającej hierarchów z 19 krajów.
2019-11-22 09:45:36
miniaturka

Tajlandia: Rozpoczęło się spotkanie międzyreligijne

Papież przemawia do liderów wyznań chrześcijańskich oraz innych religii. Trwa transmisja. Spotkanie odbywa się w budynku Uniwersytetu Chulalongkorna w stolicy Tajlandii - Bangkoku.
2019-11-22 09:48:26
miniaturka

Fundacja Świętego Józefa

Fundacja Świętego Józefa ma być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja będzie finansowana przez wszystkie diecezje, proporcjonalnie do liczby duchownych. Biskupi mają nadzieję, że rozpocznie działalność z początkiem przyszłego roku.
2019-11-22 10:25:35
miniaturka

Papież: przeciwstawić się seksturystyce

Bangkok bywa nazywany piekłem kobiet - tysiące kobiet i dzieci są tam zmuszane do prostytucji. Papież Franciszek otwarcie mówi o tym złu. Za jego słowa podziękowała siostra Paula Phonprasertruksa, sekretarz tajlandzkiego oddziału organizacji Talitha Kum.
2019-11-22 10:53:58
miniaturka

Komisja Nadzorcza: będą trwały dalsze prace kontrolne dot. Caritas Polska

W Caritas Polska podejmowane będą dalsze prace kontrolne, podczas których przewidziane są m.in. indywidualne spotkania z byłymi pracownikami i współpracownikami tej instytucji. Komisja Nadzorcza wydała komunikat w tej sprawie.
2019-11-22 11:22:08
miniaturka

Papież o znaczeniu religii w budowaniu światowego pokoju

Franciszek zachęcał, aby myśleć logiką spotkania i iść drogą wzajemnego dialogu. Zauważył także, że gospodarze jego podróży mają głęboką świadomość swojej tożsamości. Pomaga to młodzieży zachować swoją oryginalność i nie stać się "istotami seryjnie produkowanymi".