Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-14 13:59
AC / dab / KAI

Ewangelicki biskup na KUL: dobre uczynki są owocem wiary danej od Pana

- Chrystus nie jest oskarżycielem, ale obrońcą. Został posłany z misją zbawczą, by zaprosić do dobrych uczynków, które są owocem wiary przyjmującą łaskę Pana - powiedział bp Jan Cieślar.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosił kazanie podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele akademickim KUL. Wspólna modlitwa została zorganizowana w ramach konferencji naukowej poświęconej 20. rocznicy podpisania katolicko-protestanckiej deklaracji o wspólnej nauce o usprawiedliwieniu.

W swoim kazaniu bp Cieślar mówił o złudnym poczuciu, jakie doświadczają współcześni chrześcijanie. – Musimy zadać sobie pytanie o obraz Boga w nas samych i ile słuchamy Jego samego. Ile jest w nas pychy, która przysłania nam miłującego Boga, pochylającego się nad upadłym człowiekiem. Tej pychy, która pragnie udowodnić, że potrafimy układać samodzielnie nasze dni i lata – mówił.

Ewangelicki biskup zwrócił uwagę, ludzie często mają wypaczoną wizję Boga. – Kiedy jest tak dużo mnie w sobie, czynię się głuchym na głos Boga. Tęsknimy za słuchaniem siebie i za wizją Boga nakreśloną przez swoje wyobrażenia i pragnienia, a także zdeformowane interpretacje – wyjaśniał.

Duchowny zaznaczył, że zmiana ludzkich serc ku dobremu jest zawsze dziełem Stwórcy. – Nawrócony dobrocią czuje przynaglenie, by łaskę Boga traktować jako największy dar. Chrystus nie jest oskarżycielem, ale obrońcą. Został posłany z misją zbawczą, by zaprosić do dobrych uczynków, które są owocem wiary przyjmującą łaskę Pana – powiedział bp Cieślar.

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał abp Stanisław Budzik. – Im będziemy bliżej Boga, tym będziemy bliżej siebie. Wierzymy, że zasiane w nas słowo wyda plon w naszych relacjach – powiedział metropolita lubelski.

Po nabożeństwie w murach KUL rozpoczęła się konferencja naukowa poświęcona 20. rocznicy podpisania katolicko-protestanckiej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu.

- Do wspólnej refleksji zaprosiliśmy naukowców katolickich i luterańskich. Obecność swoją zapowiedział abp Grzegorz Ryś i bp Krzysztof Nitkiewicz. Będą znani dogmatycy, ekumeniści i bibliści. Katoliccy – ks. profesorowie Bogdan Ferdek, Rajmund Porada i Tomasz Siemieniec oraz prof. Piotr Kopiec. Będą też profesorowie luterańscy z ChAT – Kalina Wojciechowska i Jerzy Sojka – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Przemysław Kantyka, dyrektor sekcji Ekumenizmu Wydziału Teologii KUL

- Tematyka będzie oscylować wokół reformacyjnej koncepcji usprawiedliwienia grzesznika, podpisanej w 1999 r. Deklaracji, ale też wokół zagadnień teologii (nie tylko) luterańskiej, wokół których toczy się - jakże niekiedy niekompetentna - dyskusja medialna. Właściwym miejscem debaty akademickiej jest uniwersytet, nie studio telewizyjne, a zaprasza się do takiej debaty fachowców i my właśnie coś takiego robimy – wyjaśniał ks. prof. Kantyka.

dab / Lublin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-14 13:18:21
miniaturka

"Odwaga w ogniu/Bravery under fire" na Festiwalu ARKA '19

Premierowy pokaz irlandzkiej produkcji podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Chrześcijańskich ARKA.
2019-11-14 13:18:47
miniaturka

Franciszek zamierza odwiedzić Oceanię!

Franciszek zamierza odwiedzić Oceanię. Byłaby to pierwsza podróż obecnego papieża na ten kontynent.
2019-11-14 13:25:53
miniaturka

Przemówienie Ojca Świętego Franciszka - Kongres „CHILD DIGNITY IN THE DIGITAL WORLD"

"Pragniemy wygonić z naszej ziemi przemoc i wszelkiego rodzaju nadużycia w stosunku do małoletnich" - mówił papież Franciszek do uczestników kongresu poświęconego godności dziecka w świecie cyfrowym.
2019-11-14 14:17:40
miniaturka

Kresy. Śladami wielkich Polaków

Nakładem Wydawnictwa JEDNOŚĆ ukazał się wyjątkowy album "Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema". To przepiękne opracowanie o Kresach powstało dzięki współpracy duetu dziennikarsko-fotograficznego, Magdy i Mirka Osip-Pokrywka.
2019-11-14 14:43:46
miniaturka

Bp Szlachetka: w ubogich można spotkać oblicze samego Chrystusa

- W ubogich, jak mówi papież Franciszek, można spotkać oblicze samego Chrystusa - powiedział KAI bp Wiesław Szlachetka.
2019-11-14 15:03:10
miniaturka
play

III Światowy Dzień Ubogich w Krakowie: Jesteśmy rękami Boga i musimy nieść pomoc bliźnim

- Jesteśmy rękami Boga, nie tylko przez konkretny dar, ale także przez uśmiech, dobre spojrzenie, modlitwę. Chrześcijaństwo polega na tym, żeby Ewangelię wprowadzać w czyn. Z tego nie możemy się rozgrzeszać – mówił ks. Dariusz Raś na temat obchodów III Światowego Dnia Ubogich w Krakowie.