Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-15 00:01
ds / Krzysztof Bronk - Watykan

Europa powinna być domem dla wszystkich

Europa powinna zabiegać o to, aby każdy człowiek czuł się w niej jak w domu. Trzeba, aby Stary Kontynent powrócił do programu i marzeń ojców założycieli.

Autor/źródło: Pixabay, pixel2013, licencja: CC0

Kard. Pietro Parolin wygłosił obszerne przemówienie z okazji 50-lecia współpracy Stolicy Apostolskiej z Radą Europy. Watykański sekretarz stanu na forum Rady Europy, mówiąc o współpracy Stolicy Apostolskiej z Radą Europy, odwołał się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w tej instytucji w 1988 r. Święty Papież stwierdził wówczas, że poprzez swoją obecność Watykan chce służyć ludzkości, przypominając o wymogach dobra wspólnego, poszanowaniu dla osoby ludzkiej i o promowaniu najwyższych ludzkich wartości. 

Odnosząc się do aktualnych problemów związanych z pandemią, kard. Parolin wskazał na potrzebę współpracy. Przypomniał, że w tym trudnym doświadczaniu wszyscy znajdujemy na tej samej łodzi. Zastrzegł też, że w walce z pandemią ważne jest poszanowanie demokracji i praworządności.

Watykański sekretarz stanu dał też szereg szczegółowych wskazówek dotyczących budowania Europy jako domu dla każdej osoby ludzkiej. Pierwsza z nich odnosi się do centralnej i wyjątkowej pozycji człowieka w świecie. To on jest panem stworzenia i dlatego nie może być niewolnikiem. „Dlatego też pierwszym zadaniem, w którym trzeba pomóc człowiekowi jest wyzwolenie się z wszelkiego niewolnictwa, zarówno materialnego, jak i duchowego” – powiedział kard. Parolin na forum Rady Europy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-14 19:20:43
miniaturka

McCarrick to kościelny karierowicz, który oszukał trzech papieży

McCarrick, wydalony ze stanu kapłańskiego amerykański hierarcha, to patologiczny kłamca i karierowicz, który oszukał trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Tak hiszpańskie media opisują watykański raport dotyczący przestępstw seksualnych popełnionych przez byłego kardynała.
2020-11-14 19:21:04
miniaturka

Chrystus identyfikuje się z każdym człowiekiem, szczególnie z tym, który jest cierpiący

Zawsze, kiedy cierpi człowiek, cierpi sam Bóg. Pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32) w niedzielę obchodzony będzie IV Światowy Dzień Ubogich. O wsparciu ubogich mówi s. Małgorzata Chmielewska.
2020-11-14 19:21:33
miniaturka

To właśnie papież z Polski rozpoczął walkę ze sprawcami nadużyć seksulanych

Za subiektywnymi tezami oczerniającymi św. Jana Pawła II, nie idą żadne fakty i obiektywne ustalenia. To właśnie wprowadził zasadę „zero tolerancji dla pedofilii. W watykańskim raporcie nie ma zarzutów wobec działań Ojca Świętego, nie wskazano też żadnych zaniedbań i zaniechań.
2020-11-15 12:42:45
miniaturka

Duchowieństwo to nie jest rodzaj uprzywilejowanego klubu

Święci popełniają błędy i Jan Paweł II popełnił błąd, mianując McCarricka na arcybiskupa Waszyngtonu i czyniąc go kardynałem. Ale za życia świętego nikt nie przedstawił osobistego zeznania o wykorzystaniu. Błędna decyzja Jana Pawła II była „wynikiem manipulacji, dokonanej przez mistrza oszustów, który okłamywał ludzi”.
2020-11-15 12:49:14
miniaturka

Nie marnujmy życia, myśląc tylko o sobie

Wartość naszego życia nie zależy od tego, ile odłożymy na koncie, ale ile owoców przyniesiemy. Zachęcił abyśmy podejmowali ryzyko miłości, angażując się w relacje z Bogiem i ludźmi. „Nie marnujmy życia myśląc tylko o sobie”. To główna myśl Franciszka z homilii na IV Światowy Dzień Ubogich.
2020-11-15 13:11:11
miniaturka

Szlachetna Paczka, potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, ruszyła!

W sobotę 14 listopada otwarciem tzw. Bazy Rodzin rozpoczęła się kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Przez najbliższe cztery tygodnie każdy może wybrać z niej rodzinę, której chce pomóc.