Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-19 15:15
S. Zielińska / episkopat.pl

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – XI Zjazd Gnieźnieński

Dobrego zagospodarowywania wolności wciąż musimy się uczyć, i nie dlatego, że wcześniej nie odrobiliśmy lekcji, ale dlatego, że wymusza to wciąż zmieniająca się rzeczywistość. – mówi abp Wojciech Polak przed XI Zjazdem Gnieźnieńskim.

Zjazd rozpocznie się w Gnieźnie w piątek 21 września pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Potrwa do 23 września.

W wywiadzie przed rozpoczęciem XI Zjazdu Gnieźnieńskiego Prymas Polski podkreślił, że tematyka zjazdu jest związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i do tego jubileuszu nawiązuje, jednak zaplanowane debaty i dyskusje panelowe będą dotyczyć „realizacji ludzkiej wolności we wszystkich wymiarach od tego szerokiego, społecznego, kościelnego, europejskiego, po wolność realizowaną w rodzinie, wspólnocie, w relacji z drugim człowiekiem”.

>>Rozmowa z Prymasem Polski przed XI Zjazdem Gnieźnieńskim

W wydarzeniu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Obecni będą przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, której prezes, wraz z Prymasem Polski, tradycyjnie otworzy obrady. Po śmierci abp. Jeremiasza uczyni to po raz pierwszy bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Wśród zaproszonych gości i prelegentów są także m.in.: kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. W debatach udział wezmą świadkowie wiary, społecznicy, politycy, komentatorzy, ludzie zaangażowani w szeroko rozumianą działalność publiczną.


Źródło: www.prymaspolski.pl/ BP KEP/episkopat.pl

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-09-19 13:50:29
miniaturka

Kościół w Polsce na rzecz ochrony przed pedofilią

Kościół katolicki w Polsce jest jedyną instytucją, która - na mocy swego wewnętrznego prawa - wprowadziła nadzwyczaj rygorystyczne procedury karania osób (duchownych), które dokonały przestępstw na tle seksualnym wobec nieletnich.
2018-09-19 14:14:58
miniaturka
play

Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

Prosimy, byście, broniąc czystości nauczania zawartego w chrześcijańskiej wierze, nie ulegli tej jakże niebezpiecznej współczesnej doktrynie o płynności wszystkiego, w tym także każdej prawdy - mówił abp Marek Jędraszewski do teologów w Katedrze Wawelskiej.
2018-09-19 14:45:35
miniaturka

Odkryj niezbadane - budowle, społeczności, religie, wyznania - Noc Świątyń

W sobotę 22 września w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Łodzi odbędzie się czwarta edycja Nocy Świątyń.
2018-09-19 15:34:53
miniaturka
play

Szkółka TGD w nowych miastach w Polsce

Zajęcia wokalne dla dzieci Szkółka TGD startują właśnie w kolejnych 3 miastach: Poznaniu, Krakowie i Gdańsku.
2018-09-19 16:00:39
miniaturka

Papież: czcijmy rodziców, nigdy ich nie obrażajmy

Zgodnie z hebrajskim oryginałem czwarte przykazanie oznacza uznanie wagi obecności rodziców w naszym życiu poprzez konkretne działania wyrażające się w poświęceniu, miłości i trosce. - mówił Papież podczas dzisiejszej katechezy.
2018-09-19 17:10:51
miniaturka

Iść za Jezusem, kiedy Kościół rozkwita i kiedy jest w kryzysie

W tych dniach (17.09.) Ojciec Święty spotkał się z dwudziestoosobową grupą młodzieży z diecezji Grenoble-Vienne we Francji.