Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-09 10:30
nc / BP KEP

Eucharystia z okazji 100-lecia Ordynariatu Polowego

"Z Maryją, Matką Jezusa błagamy, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetu i zemsty..." - tak modlił się abp Stanisław Gądecki wczoraj w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Wygłosił tam homilię i sprawował Mszę świętą.

Autor/źródło: Biuro Prasowe KEP

„Od zarania polskiej państwowości – jak mówi kronika Thietmara – kapelani wojskowi byli obecni. (…) Duchowni odprawiali dla żołnierzy Msze święte, spowiadali, udzielali Komunii Świętej, głosili kazania, podnosili na duchu, dodawali otuchy” – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w czasie Mszy św. z okazji 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

W uroczystej Mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego uczestniczyli biskupi biorący udział w 384. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Biskupstwo Polowe, późniejszy Ordynariat Polowy, został powołany przez papieża Benedykta XV, 5 lutego 1919 r.

„Obchodząc 100-lecie powstania Ordynariatu Polowego, warto najpierw uświadomić sobie, iż duszpasterstwo tego rodzaju posiada swą niezwykle długą i bogatą historię. Od najdawniejszych bowiem czasów w wojskach żydowskich, greckich, rzymskich i innych znajdowały się osoby pełniące posługi religijne” – zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP przypomniał o początkach duszpasterstwa wojskowego w Polsce, które sięga do czasów początków państwa polskiego. „Wielu kapelanów wojskowych znakomicie wywiązało się z ich zadań. Do nich można zaliczyć błogosławionego ojca Stanisława Papczyńskiego. Kapelanem Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim był Sługa Boży ks. Stefan Wyszyński. Wielu kapelanów poległo na polach bitew, do końca towarzysząc polskiemu żołnierzowi” – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

W homilii przypomniał o historii powstania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, która zakończyła się powołaniem 4 listopada 1918 roku, Naczelnego Kapelana Wojsk Polskich, którym został mianowany ks. Jan Pajkert. Szczególnie trudnym czasem dla służby kapelanów wojskowych był czas II wojny światowej i czasy powojenne, gdy po zerwaniu przez Rząd Jedności Narodowej w 1945 roku konkordatu kapelanów powoływano bez uprzedniego porozumienia z władzami kościelnymi. „Na ponad czterdzieści lat duszpasterstwo wojskowe zostało podporządkowane organizacyjnie i strukturalnie władzy państwowej” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Dodał, że do przywrócenia Ordynariatu Polowego doszło 21 stycznia 1991 roku. „Papież Jan Paweł II wydał dekret przywracający diecezję wojskową oraz bullę nominacyjną dla ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia, ustanawiającą go biskupem polowym. Kolejnymi biskupami polowymi byli Tadeusz Płoski i obecnie pełniący tę funkcję Józef Guzdek.

Abp Stanisław Gądecki homilię zakończył modlitwą o pokój: „Z Maryją, Matką Jezusa błagamy, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetu i zemsty, i pozwól – dzięki działaniu Ducha Świętego – aby ci, którzy oddani sprawie Ojczyzny służą w wojsku uważali siebie za sługi bezpieczeństwa i wolności narodów. Za tych, którzy przyczyniają się do utrwalenia pokoju. Amen”.

Źródło: Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-09 09:05:01
miniaturka

Kard. Newman święty, bo pokorny!

Znawca Newmana we Włoszech - ks. prof. Fortunato Morrone - twierdzi, że pokora była najważniejszą cechą kard. Newmana. Zaszedł on tak daleko dzięki swej skromności. W najbliższą niedzielę słynny XIX-wieczny konwertyta z anglikanizmu zostanie świętym Kościoła Katolickiego.
2019-10-09 09:38:44
miniaturka

Problemy Amazonii

Rozwija się debata synodalna. Ojcowie wsłuchiwali się podczas niej w różnorodne problemy Amazonii. Podnoszono także kontrowersyjne kwestie.
2019-10-09 09:58:02
miniaturka

Franciszek: otwierajmy się na wolę Boga

Papież skomentował czytanie z Księgi Jonasza podczas liturgii eucharystycznej w Domu św. Marty. Zwracał uwagę na otwarcie się na Boga i Jego wolę. Przeciwną postawą jest "stawianie warunków" - powiedział Franciszek.
2019-10-09 11:26:30
miniaturka

Turcja chce wojny z Syrią

Turcja zapowiada wojnę z kurdami w Syrii. Wkroczenie wojsk na wschód od Eufratu możliwe jest w każdym momencie. „Najbardziej ucierpią na tym najmłodsi. Ich dzieciństwo już teraz pełne jest goryczy, udręki i troski” – powiedział maronicki arcybiskup Damaszku, Samir Nassar.
2019-10-09 11:32:17
miniaturka

Kard. Marx: dyskusja o celibacie nie dotyczy tylko Amazonii

W rozmowie z dziennikarzami kard. Reinhard Marx poruszał kwestie związane z celibatem duchownych. Punktem wyjścia debaty nad kapłańskim zobowiązaniu jest wątpliwa teologicznie teza kard. Kaspera o prawie każdego chrześcijanina do Eucharystii.
2019-10-09 11:53:30
miniaturka

Oblat o misji w Algierii

W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjny o. Sebastian Łuszczki, oblat Maryi Niepokalanej, podzielił się swoim doświadczeniem misji w Algierii. Publikujemy jego świadectwo.