Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-17 09:50
nc / BP AK

Eucharystia jest pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy i wolności

Jan Paweł II mówił: „Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa, swojego Pana, nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar największy”. Jako „dar najwyższy” otrzymał go także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie - mówił kard. Zenon Grocholewski.

Uroczystej Eucharystii, inaugurującej rok akademicki w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, przewodniczył kard. Zenon Grocholewski; koncelebrowali metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i kard. Stanisław Dziwisz. Liturgię sprawowano w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Na początku Mszy św., abp Marek Jędraszewski przypomniał, że dzień 16 października jest rocznicą wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II, a także liturgicznym wspomnieniem św. Jadwigi Śląskiej. Również dzisiaj, 16 października, obchodzona jest 635. rocznica ukoronowania na króla Polski – św. Jadwigi Andegaweńskiej, która uzyskała od papieża zgodę na utworzenie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej. Fakt ten dał początek Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, do którego tradycji nawiązuje obecny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

W homilii, kard. Grocholewski zauważył, że sprawowanie Eucharystii podczas inauguracji nowego roku akademickiego ma szczególną wymowę. Po pierwsze łączy się z osobą św. Jana Pawła II – patrona uczelni. Papież Polak poświęcił Eucharystii bardzo dużo miejsca w swoim nauczaniu. W 2003 roku napisał encyklikę „Ecclesia in Eucharistia”, w której zaznaczył, że Najświętsza Ofiara zawiera „całe dobro duchowe Kościoła” i „stanowi centrum życia eklezjalnego” jako skarb i zadatek wieczności dla każdego człowieka. Niewiele wcześniej, Ojciec Święty włączył moment ustanowienia Eucharystii do modlitwy różańcowej. Kardynał zwrócił także uwagę, że Benedykt XVI w swojej adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis” pisał: „Pan staje się rzeczywiście pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy i wolności”.

– Cóż może być ważniejszego dla uniwersytetu kościelnego jak prawda, o której tutaj mowa oraz złączona z nią wolność człowieka? (…) W „Sacramentum caritatis” mowa jest o Eucharystii jako „pokarmie prawdy i wolności”. Nie chodzi o dwie kompletnie różne rzeczy, lecz o rzeczy współzależne. Właśnie jako pokarm prawdy, Eucharystia jest także pokarmem wolności.

Kardynał podkreślił, że Magisterium Kościoła wielokrotnie zaznacza, że w celu zrozumienia prawd wiary nie wystarcza samo ich studiowanie, ale konieczna jest łączność z Bogiem. W encyklice „Redemptor hominis” Jan Paweł II pisał o wolności jako możliwości czynienia dobra. Dodał, że warunkiem jej autentyczności jest „wymaganie rzetelnego stosunku do prawdy”. – Jedynie Chrystus, który jest Prawdą, może nas uczynić naprawdę wolnymi – podkreślał kard. Grocholewski.

Na koniec kardynał zaznaczył, że adhortacja „Sacramentum caritatis”, mówiąc o Eucharystii jako pokarmie prawdy i wolności, koncentruje się na fundamentalnym aspekcie, jakim jest prawda o miłości, będącej samą istotą Boga. – Dlatego Kościół, który znajduje w Eucharystii swoje życiowe centrum, ciągle podejmuje wysiłek głoszenia „w porę i nie w porę”, że Bóg jest miłością. Tak, jest to najbardziej fascynująca prawda o Bogu, która angażuje całego człowieka. Albowiem, jeżeli Bóg jest miłością, a my jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, wszyscy jesteśmy powołani do miłości Boga i bliźnich – mówił kard. Grocholewski.

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 19 czerwca 2009 roku, papież Benedykt XVI, pragnąc uhonorować pamięć swego poprzednika Świętego Jana Pawła II, podniósł Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W tym roku społeczność akademicka UPJPII obchodzi Jubileusz 10-lecia.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-17 08:25:18
miniaturka

Chrześcijański apel o zaprzestanie tureckiej inwazji

W Syrii dokonuje się kolejny ludzki dramat. Fala uciekinierów osiągnęła już rozmiar 275 tys. osób. Odnośnie do tych wydarzeń wspólnota międzynarodowa protestuje przeciw działaniom Turcji.
2019-10-17 08:35:14
miniaturka

Zakończyło się 143. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich

W Warszawie zakończyło się dwudniowe (15-16 października) zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy, ale również formacyjny.
2019-10-17 08:44:31
miniaturka
play

„Dlaczego dobry Bóg dopuszcza cierpienie?” | Rozmowa w Centrum Dialogu im. Marka Edelman

„Wokół Księgi Hioba”- pod takim tytułem w sobotę 12 października w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi miało miejsce spotkanie przedstawicieli różnych wyznań.
2019-10-17 10:19:38
miniaturka

KUL - uroczysta inauguracja roku akademickiego

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, wykład Ministra Zdrowia i koncert - oto niektóre punkty programu inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na KUL. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 20 października.
2019-10-17 10:33:41
miniaturka

Papież o grzechach w odżywianiu się

Franciszek wskazał na moralne braki i potrzebę całościowego nawrócenia, wychodząc od sposobu żywienia. Przypomniał, że na całym świecie jest 820 mln głodnych ludzi i prawie tyle samo cierpiących z powodu nadwagi i niewłaściwych nawyków żywieniowych.
2019-10-17 11:28:40
miniaturka

Synod na półmetku

Nowe formy duszpasterstwa oraz troska o prawa ludności to niektóre tematy 12. kongregacji generalnej. Innym ważnym tematem była ekologia integralna.