Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-07 23:05
Ewa Kotowska-Rasiak

Etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak gratulował laureatom etapu diecezjalnego Olimpiady Teologii Katolickiej, która odbyła się pod hasłem „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Olimpiadę rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium św. Józefa, którą odprawił ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W intelektualne szranki stanęło 52 młodych ludzi z diecezji kaliskiej. Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali test z wiedzy dotyczącej dokumentów papieskich na temat pokoju w świecie. Młodzież musiała zapoznać się z encyklikami, orędziami i przemówieniami Benedykta XVI i Franciszka. Ponadto obowiązywała znajomość Pisma Świętego. Za organizację etapu diecezjalnego olimpiady odpowiadał ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W jury pracowali: Małgorzata Chrzanowska (przewodnicząca), Beata Misiek, s. Anna Balcerzak i ks. Sebastian Łagódka.

Diecezję kaliską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 5-7 kwietnia w Łodzi reprezentować będą: Zuzanna Szałek z II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu (I miejsce), Michał Bursztynowicz z Niepublicznego LO w Pleszewie (II miejsce) i Łukasz Chęciński ze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu (III miejsce).

Słowa uznania dla laureatów i ich katechetów wyraził biskup kaliski. – Celem olimpiady jest pogłębienie swojej wiedzy o Panu Bogu, ale i o świecie. Wiara rodzi się ze słuchania, ale samo posiadanie wiedzy nie jest jeszcze wiarą. Można mieć ogromną wiedzę, ale nie mieć wiary. Czasem spotykamy ludzi, którzy urzekają nas swoją świętością, mimo że nie mają tak pogłębionej wiedzy teologicznej – mówił bp Janiak, który prosił młodych, aby nie zaniedbywali w swoim życiu sfery duchowej.

Zdobywczyni pierwszego miejsca po raz pierwszy uczestniczyła w Olimpiadzie Teologii Katolickiej. – Wystartowałam w tej olimpiadzie, ponieważ chciałam pogłębić swoją wiedzę na temat nadziei i pokoju, ale dało mi to też jakieś możliwości pogłębienia swojej wiary. Miałam okazję zgłębić bardzo ciekawe dokumenty, które mnie zachwyciły i sprawiły, że tak dobrze szły mi przygotowania do tej olimpiady. Pytania w teście były bardzo trudne i wymagające, nawet mnie zdziwiły. Ta olimpiada dała mi dużą wiedzę i łatwiejsze zrozumienie niektórych kwestii. Mam nadzieję, że to w przyszłości przyniesie owoce w rozwoju duchowym – powiedziała Zuzanna Szałek.

Pierwszy raz w olimpiadzie wziął także udział Michał Bursztynowicz, który nie spodziewał się, że zajmie tak wysokie drugie miejsce. – Nie spodziewałem się takiego sukcesu, dlatego bardzo cieszę się. Od 11 lat jestem ministrantem i bardzo interesuje mnie teologia, dlatego postanowiłem spróbować swoich sił w tej olimpiadzie – stwierdził laureat.

Zdobywca trzeciego miejsca lubi zgłębiać wiedzę teologiczną i związaną z nią historię. – Przygotowując się nie myślałem o zajmowaniu wysokich lokat, ale chciałem, aby ta wiedza pozostała we mnie. Cieszę się, że ta nauka zaowocowała i udało mi się zająć trzecie miejsce. Dużo pomógł mi katecheta pan Krzysztof Noweta, z którym będziemy przygotowywać materiał do kolejnego etapu – zaznaczył Łukasz Chęciński. 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy