Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-04-25 17:00
MG / infoans.org (tłum. MG)

Erytrea - zaangażowanie salezjanów i VIS dla młodych ludzi w potrzebie

Salezjanie, a także związani z nimi wolontariusze, od wielu lat obecni są w Erytrei, teraz zaś, dzięki złagodzeniu tlącego się latami konfliktu z Etiopią, podejmują nowe inicjatywy

Autor/źródło: infoans.org

Salezjanie obecni są w Erytrei od 1995 roku. Działają głównie w Dekemhare, mieście położonym 2060 metrów nad poziomem morza, około 40 km na południowy wschód od stolicy Asmary. W 1996 r. rząd Erytrei ofiarował pewien obszar ziemi duchowym synom księdza Bosko, który na tym pustynnym terytorium zakładają co roku nowe placówki, stawiają nowe budynki i podejmują kolejne działania. Wszystkie one skoncentrowane są na jednym celu: zajęciu się najuboższą młodzieżą i ich formacją.


W Dekemhare utworzono w ten sposób szkołę techniczną "Don Bosco Centre", która dziś w ciągu każdego roku szkoli bezpłatnie około 400 uczniów, którym dzięki wsparciu rządu oferowana jest również żywność. Proponuje ona również zajęcia rekreacyjne dla dzieci oraz kursy dokształcające.


Ponadto, aby poprawić jakość nauczania, salezjanie wraz z organizacją pozarządową "Volontariato Internazionale per lo Sviluppo" (VIS) organizują od 2001 r. kursy dokształcające dla nauczycieli, zarówno z Centrum Księdza Bosko, jak i wszystkich innych szkół technicznych w kraju.


W 2017 r. salezjanie i VIS podjęli się tworzenia drugiej salezjańskiej szkoły technicznej w Erytrei, która obecnie nosi nazwę "Centrum Rozwoju Umiejętności". Jest ona zlokalizowana w Barentù, w pobliżu Sudanu, w odizolowanym obszarze zapóźnionym w rozwoju.

Zgodnie z tradycją salezjańską, te propozycje edukacyjne skierowane są przede wszystkim do najbardziej potrzebującej młodzieży, a zwłaszcza tych, którzy porzucili szkołę i którym w przeciwnym razie groziłoby pozostanie na marginesie życia społecznego.


Dzięki ośmiu kursom szkoleniowym w centrum Dekemhare oraz dwóm w centrum Barentù, ubogie dzieci mogą zdobyć dobre wykształcenie, umożliwiające późniejsze znalezienie pracy..


Oprócz zaangażowania w edukację, salezjanie i VIS zajmują się również wspieraniem rozwoju i autonomii lokalnych społeczności poprzez promowanie budowy studni wodnych, co jest podstawowym warunkiem na terenach często narażonych na suszę i głód. Z tego względu młodzi uczniowie szkoły technicznej są również szkoleni w zakresie konserwacji i naprawy studni.


W obecnym czasie złagodzenia napięć politycznych między Etiopią i Erytreą, wraz z ponownym otwarciem granic po ciągnącej się latami wojnie, ludność Erytrei spogląda w przyszłość z optymizmem. Erytrejczycy i Etiopczycy mogą znów żyć w zgodzie, do Erytrei przybyły nowe towary i nastąpił ogólny spadek cen.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Afryka, wolontariat, salezjanie, Erytrea