Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-25 10:55
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Episkopat Włoch zachęca do „katechezy pod gwiazdami”

„Wiara nie zamyka, ale otwiera horyzonty. Od zawsze spoglądanie w niebo budziło w człowieku największe pytania o sens i transcendencję” – podkreśla były dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego komentując zachętę włoskich biskupów do organizowania „katechezy pod gwiazdami”.

Autor/źródło: vaticannews.va

Ta propozycja znajduje się w najnowszych materiałach duszpasterskich „Rozpocząć razem. Wskazówki dla katechezy we Włoszech w czasach COVID-19”. Biskupi proponują organizowanie katechezy na świeżym powietrzu. Piszą m.in. „dlaczego nie tłumaczyć dzieciom dzieła stworzenia, spoglądając jednocześnie w gwiazdy?”.


Według jezuickiego astronoma o. José Gabriela Funesa jest to doskonały pomysł na zbliżanie dzieci jednocześnie do wiary i do nauk ścisłych. Wskazuje on, że wzniesienie oczu do nieba otwiera na modlitwę i dziękczynienie za dzieło stworzenia, tej postawie towarzyszyć musi jednak konkretna wiedza np. o Wielkim Wybuchu i najnowszych osiągnięciach nauki na temat początków stworzenia. „Opowiadanie biblijne ma sens także w relacji do nauki. Wiara poszerza horyzonty, a konkretna wiedza naukowa buduje naszą kulturę” – podkreśla watykański astronom. Wskazuje, że podczas katechezy dzieci i młodzież muszą odkryć, iż stanowimy część rzeczywistości o wiele większej od nas. „W katechezie musimy dojść do następującej syntezy: Bóg stworzył gwiazdy, galaktyki i planety, ten sam Bóg objawił się w Jezusie, co mówi nam, jak przypomina Papież Franciszek, że powinniśmy troszczyć się o naszą planetę i najbardziej potrzebujących, a czas obecnego kryzysu boleśnie to ujawnił” – podkreśla argentyński kapłan i astronom w jednym. Zauważa, że według niego patronami ludzi spoglądających w gwiazdy i szczerym sercem szukających sensu mogą być Trzej Królowie, którzy wyruszyli za gwiazdą. „Ich postawa może być też lekcją na katechezy pod gwiazdami – wyruszyć w drogę śledząc znaki czasu, by odnaleźć prawdziwego Boga” – wskazuje o. Funes.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-25 08:55:04
miniaturka

Papież przyjął rezygnację kard. Becciu z kierowania kongregacją i praw kardynalskich

24 września Ojciec Święty przyjął rezygnację z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z godnością kardynalską, złożoną przez Jego Eminencję kard. Giovanniego Angelo Becciu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
2020-09-25 09:03:07
miniaturka

Holenderski kardynał: eutanazja wzywaniem, by przekonać społeczeństwo, iż życie ma sens

Debata na temat eutanazji stawia przed katolikami wyzwanie, by przekonać społeczeństwo laickie, że cierpienie może mieć sens, gdy jest postrzegane w świetle Chrystusa – powiedział w wywiadzie dla Catholic News Agency arcybiskup Utrechtu, kard. Willem Eijk.
2020-09-25 09:45:08
miniaturka

Prof. Brague: Francja ma problem z rozwijającym się w tym kraju islamizmem

Gwałtowna radykalizacja młodych muzułmanów we Francji budzi coraz większy niepokój.
2020-09-25 09:49:27
miniaturka

Spoleto: skradziono relikwie św. Jana Pawła II

W Spoleto we Włoszech skradziono relikwie św. Jana Pawła II.
2020-09-25 10:49:00
miniaturka

Prezydent Andrzej Duda w Watykanie

Rozpoczyna się wizyta Andrzeja Dudy w Watykanie.
2020-09-25 10:55:18
miniaturka

XVIII Zbiórka Żywności Caritas „Tak. Pomagam!”

W dniach 25 i 26 września 2020 roku, w godzinach 12:00 – 20:00 (w piątek) oraz od godziny 10:00 do 20:00 (w sobotę) lub do zamknięcia sklepów, Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w wybranych supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, osiemnastą już zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak. Pomagam!”.