Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-13 07:55
JR / Enea

Enea z Instytutem Lema zachęcają do udziału w projekcie „Ogarnij hejt”

Rozpoczyna się nabór szkół do projektu „Ogarnij hejt”, którego celem jest popularyzacja wiedzy o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu i zapobieganiu cyberprzemocy. Na bezpłatne zajęcia na temat cyberprzemocy dla uczniów, nauczycieli i rodziców ma szansę 30 szkół z całej Polski. Partnerem tegorocznej edycji projektu jest Enea.

Autor/źródło: Enea

Badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK wskazują, że trzech na czterech uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy. Jeden na trzech nigdy o niej nikomu nie powiedział. Ofiarami są przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych. Liczby pokazują, że to zjawisko na ogromną skalę, które w wielu szkołach wciąż stanowi tabu. Uczniowie nie wiedzą jak reagować, gdy są ofiarami czy świadkami cyberprzemocy oraz jakie są konsekwencje prawne, gdy są jej sprawcami. Rodzice i nauczyciele nie potrafią diagnozować problemu i mu przeciwdziałać. Z pomocą przychodzą specjaliści z Instytutu Lema, którzy w ramach projektu Ogarnij hejt szkolą jak radzić sobie z cyberprzemocą.

– Jako firma odpowiedzialna społecznie od lat łączymy działalność biznesową z troską i działaniami na rzecz lokalnych społeczności, naszych pracowników oraz klientów. Pomagamy odpowiedzialnie, współpracując z organizacjami, które mają doświadczenie i wiedzę ekspercką. Dzięki takiemu połączeniu sił wsparcie otrzymują ci, którzy naprawdę go potrzebują – podkreśla Anna Lutek, dyrektor Departamentu PR i Komunikacji w Enei. – Dzięki projektowi Ogarnij hejt, uczniowie, ich rodzice i nauczyciele zostaną otoczeni profesjonalną opieką, otrzymując wiedzę niezbędną do rozpoznawania i przeciwdziałania cyberprzemocy w środowisku szkolnym. Ma to szczególne znaczenie w czasach, gdy nauczanie odbywa się przez internet. To doświadczenie będzie procentować w przyszłości, w życiu dorosłym. Cieszymy się, że Grupa Enea będzie miała w tym swój udział – dodaje Anna Lutek.

Właśnie rozpoczyna się rekrutacja do projektu dla szkół podstawowych z całej Polski. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca, wystarczy wypełnić formularz na stronie https://instytutlema.pl/ogarnijhejt/. W placówkach, które się zakwalifikują zostaną przeprowadzone warsztaty dla wszystkich klas 6-8, rodziców uczniów i nauczycieli. Młodzi ludzie dowiedzą się jak reagować i co robić, doświadczając przemocy w internecie. Dorośli poznają narzędzia umożliwiające rozpoznanie problemu, dowiedzą się jak mu zapobiegać i przeciwdziałać. Dodatkowo szkoły otrzymają materiały edukacyjne i dydaktyczne, by kontynuować temat w przyszłości, certyfikat oraz raport dotyczący skali cyberprzemocy w placówce, który powstanie na podstawie ankiet wypełnianych podczas zajęć.

Organizatorem akcji jest Fundacja Instytut Polska Przyszłości im Stanisława Lema. Do tej pory w warsztatach udział wzięło ponad 3 000 uczestników z 21 szkół. Ogarnij hejt to jedno w wielu działań realizowanych w ramach obchodów Roku Lema, którego partnerem jest Enea.

- W Roku Lema to nasz absolutnie najważniejszy projekt. Edukacja cyfrowa była czymś szczególnie bliskim Stanisławowi Lemowi, czymś o co zawsze apelował. Bo komputer jest tak mądry, jak człowiek, który go obsługuje. Projekt Ogarnij Hejt prowadzimy już od przeszło roku, przeszkoliliśmy tysiące uczestników, ale dzięki współpracy z Eneą te liczby podwoimy. Zapraszamy szkoły do zgłaszania się! – powiedział dr Maciej Kawecki, prezes zarządu Instytutu Lema.

Działania realizowane w ramach projektu Ogarnij hejt wpisują się w szerokie akcje na rzecz lokalnych społeczności, realizowane również przez Fundację Enea.

– Troska o społeczności lokalne to jedno z podstawowych działań CSR-owych Grupy Enea. W marcu zrealizowaliśmy działania na rzecz kobiet, które odczuwają ekonomiczne, zdrowotne czy psychologiczne skutki pandemii, umożliwiając im skorzystanie z bezpłatnej opieki psychologicznej. W ramach projektu Ogarnij hejt profesjonalną pomoc otrzymają również uczniowie, ich rodzice i nauczyciele – podsumowuje Anna Lutek, Dyrektor Departamentu PR i Komunikacji w Enei.

Źródło: Enea


Pliki:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-13 09:47:15
miniaturka

Estonia: antypaństwowa działalność Patriarchatu Moskiewskiego

Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się i organizowaniu wydarzeń publicznych nie zmniejszyły działań Rosji w Estonii. Istotną rolę odgrywa w tym m.in. Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP).
2021-04-13 09:49:46
miniaturka

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – dlaczego obchodzony jest 13 kwietnia?

Zbrodnia Katyńska... to tak naprawdę szereg zbrodni dokonanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Jedni mówią o zemście Stalina za klęskę bolszewików w 1920 r., inni o chęci zniszczenia inteligencji polskiej i dowódczej części armii, aby nie pozwolić Polsce na odrodzenie. Dlaczego wspominamy ofiary zbrodni właśnie 13 kwietnia?
2021-04-13 09:57:30
miniaturka

Polska polityka energetyczna pod zieloną presją

Przewidywane koszty tzw. Zielonej Transformacji w naszym kraju szacowane są na 1600 mld zł, przy czym mamy skorzystać z unijnego wsparcia na kwotę ok. 260 mld zł, niewiele ponad 16 proc. nie oszałamia, ale jest to niewątpliwie duży zastrzyk finansowy.
2021-04-13 10:13:07
miniaturka

Inwestycje energetyczne na morzu to opłacalny, ale bardzo ryzykowny biznes

W roku 2030 aż 23 proc. energii zużywanej w Polsce pochodzić ma ze źródeł odnawialnych, przy czym w przypadku energii elektrycznej powinno być to nie mniej niż 32 proc. – zakłada Polityka Energetyczna Państwa do 2040 roku, przyjęta uchwałą rządu z dnia 2 lutego br.
2021-04-13 10:22:30
miniaturka

Klasa średnia – segment rynku albo fenomen społeczny

W Polsce od wielu lat podział społeczeństwa na klasy traktowany jest jako instrument segmentacji rynku. Służy on przede wszystkim celom marketingowym. Drugą grupę stanowią podmioty zainteresowane przeprowadzaniem akcji, które mają na celu pozyskiwanie wsparcia oraz angażowania największej liczby uczestników.
2021-04-13 10:24:31
miniaturka

Kard. Bo: przesłanie miłosierdzia dla Birmy pośród społecznych niepokojów

Sytuacja polityczna w Birmie (Mjanma) pozostaje nadal napięta. Wojsko, które przejęło władzę w kraju, brutalnie tłumi prodemokratyczne demonstracje. Arcybiskup Rangunu, kard. Charles Bo apeluje jednak, by nie odpowiadać przemocą na przemoc, ale posługiwać się wyłącznie metodami pokojowymi