Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-12-10 10:35
Anna Bajon / BP Jasna Góra

Emanuel Bączkowski koncertował w jasnogórskiej bazylice

W jasnogórskiej bazylice, w sobotę 8 grudnia, wybrzmiał kolejny koncert w cyklu XVII Jasnogórskich Wieczorów Organowych.

Autor/źródło: photogenica.pl, Thomas Lammeyer

Tym razem przy organach zasiadł Emanuel Bączkowski, organista kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie, pomysłodawca i dyrektor artystyczny cyklu „Koncerty papieskie” w kościele św. Rodziny w Radomiu, pomysłodawca i współorganizator koncertów „Albertowe Wieczory Muzyczne” w kościele Środowisk Twórczych oraz „Wielkopostnych Koncertów Oratoryjno-Kantatowych” w Warszawie.

„Artysta był inicjatorem i producentem pierwszego w historii Jasnej Góry albumu prezentującego cztery tutejsze instrumenty. Tych instrumentów jest pięć. Pierwszy to wielkie organy bazyliki, drugie organy w prezbiterium, trzecie małe organy w kaplicy Jabłonowskich czyli kaplicy Serca Pana Jezusa. Czwarte to oczywiście u Matki Bożej i piąte od Matki Bożej chwilowo na Halach, ale mamy nadzieję że wrócą, są to tzw. organy godzinkowe – wyjaśniał podczas koncertu o. Sebastian Matecki – Artysta młody ale bardzo zaangażowany w wielu środowiskach kościelno-muzycznych, propaguje kulturę muzyczną i sam głęboko przeżywając więź z Bogiem, z Matką Bożą pragnie tę głębię przekazywać”.

Koncert rozpoczął się o godz. 19.00. Ponieważ muzyczne spotkanie przypadło w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny koncert zainaugurował utwór Ferenca Liszta ‘Ave Maria’

Emanuel Bączkowski podczas adwentowego koncertowania wykonał Concerto in C minor w trzech częściach: Allegro, Adagio, Allegro niemieckiego kompozytora Johanna Gottfrieda Waltera.

Zapraszamy na koncerty organowe, które odbędą się w kolejne soboty Adwentu. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny! Organizatorami muzycznych spotkań są: Ojcowie Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.


o. Stanisław Tomoń


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: koncert, Jasna Góra, organy, Emanuel Bączkowski