Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-10 10:35
Anna Bajon / BP Jasna Góra

Emanuel Bączkowski koncertował w jasnogórskiej bazylice

W jasnogórskiej bazylice, w sobotę 8 grudnia, wybrzmiał kolejny koncert w cyklu XVII Jasnogórskich Wieczorów Organowych.

Autor/źródło: photogenica.pl, Thomas Lammeyer

Tym razem przy organach zasiadł Emanuel Bączkowski, organista kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie, pomysłodawca i dyrektor artystyczny cyklu „Koncerty papieskie” w kościele św. Rodziny w Radomiu, pomysłodawca i współorganizator koncertów „Albertowe Wieczory Muzyczne” w kościele Środowisk Twórczych oraz „Wielkopostnych Koncertów Oratoryjno-Kantatowych” w Warszawie.

„Artysta był inicjatorem i producentem pierwszego w historii Jasnej Góry albumu prezentującego cztery tutejsze instrumenty. Tych instrumentów jest pięć. Pierwszy to wielkie organy bazyliki, drugie organy w prezbiterium, trzecie małe organy w kaplicy Jabłonowskich czyli kaplicy Serca Pana Jezusa. Czwarte to oczywiście u Matki Bożej i piąte od Matki Bożej chwilowo na Halach, ale mamy nadzieję że wrócą, są to tzw. organy godzinkowe – wyjaśniał podczas koncertu o. Sebastian Matecki – Artysta młody ale bardzo zaangażowany w wielu środowiskach kościelno-muzycznych, propaguje kulturę muzyczną i sam głęboko przeżywając więź z Bogiem, z Matką Bożą pragnie tę głębię przekazywać”.

Koncert rozpoczął się o godz. 19.00. Ponieważ muzyczne spotkanie przypadło w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny koncert zainaugurował utwór Ferenca Liszta ‘Ave Maria’

Emanuel Bączkowski podczas adwentowego koncertowania wykonał Concerto in C minor w trzech częściach: Allegro, Adagio, Allegro niemieckiego kompozytora Johanna Gottfrieda Waltera.

Zapraszamy na koncerty organowe, które odbędą się w kolejne soboty Adwentu. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny! Organizatorami muzycznych spotkań są: Ojcowie Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.


o. Stanisław Tomoń

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-10 09:07:08
miniaturka

Biskupi Irlandii: głos obrońców życia został zignorowany

„Głos tych, którzy w majowym referendum głosowali przeciw aborcji, został zignorowany” – piszą biskupi Irlandii w przesłaniu opublikowanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu.
2018-12-10 09:14:56
miniaturka

Potrójny Adwent myślenickiej wspólnoty parafialnej

Abp Marek Jędraszewski nawiedził Sanktuarium Pani Myślenickiej, jej wizerunek powstał w XVI wieku i został ofiarowany włoskiej zakonnicy przez papieża Sykstusa V. Następnie trafił on do Księcia Jerzego Zbarskiego, a od 1629 roku, za sprawą Marcina Grabysza, do Myślenic.
2018-12-10 10:15:03
miniaturka

Nikaragua na krawędzi nowego konfliktu

Wszystko wskazuje na to, że święta Bożego Narodzenia w Nikaragui upłyną w smutnej atmosferze. Biskupi zachęcają wprawdzie do podjęcia dialogu narodowego, ale prezydent Ortega traktuje ich jak przestępców i terrorystów.
2018-12-10 10:20:51
miniaturka

Skansen w Sierpcu: Wigilia sprzed stu lat

Stół wigilijny sprzed stu lat, drzewka choinkowe ozdobione opłatkiem o różnorodnych kształtach czy tradycyjne grupy kolędnicze można obejrzeć na wystawie „Boże Narodzenie na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej.
2018-12-10 11:26:33
miniaturka

Rekolekcje Adwentowe - Kościół jest dobry odc. 3 URZĄD I CHARYZMAT

Kościół jest dobry, bo jest w nim i Urząd i Charyzmat.
2018-12-10 11:31:27
miniaturka
play

Arcybiskup Jędraszewski zaprasza dzieci na choinkowe spotkanie

- Kochane Dzieci! Każde z Was myśli o choince i o Wigilii 24 grudnia, kiedy wszyscy gromadzimy się przy świątecznym stole, śpiewamy kolędy, łamiemy się opłatkiem, otrzymujemy prezenty, a wielu z nas idzie na Pasterkę.