Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-12 18:18
AC / ks.pt / KAI

Elbląskie pielgrzymki: piesza i rowerowa na Jasnej Górze

Ponad 600 pątników, w tym 30 księży, 2 diakonów, 8 sióstr zakonnych, 12 kleryków uczestniczyło w tegorocznej 27. Elbląskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górą.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Wraz z nimi na szczyt jasnogórski przybyło 150 pielgrzymów 10. Pielgrzymki Rowerowej z Elbląga. Pielgrzymi pokonali dystans ponad 500 km. 11 sierpnia na wałach jasnogórskich powitał ich biskup elbląski Jacek Jezierski, a w kaplicy Cudownego Obrazu podprzeor jasnogórski o. Krystian Gwioździk.

- Obraz jasnogórski jest czcigodny. Wrósł w dzieje Kościoła w Polsce. Jest świadkiem losów Polski i Polaków przebywających w kraju i na obczyźnie, na zesłaniach i na emigracji. Obraz ten stał się świętym znakiem naszej wiary, pobożności maryjnej, naszej tożsamości – mówił podczas Mszy św. bp Jezierski.

Nawiązując zaś do wydarzeń ostatnich tygodni w kraju, biskup elbląski zaznaczył, że jako chrześcijanie boleśnie odczuwamy każdy akt wandalizmu i agresji wobec tak wiele znaczącego dla nas Wizerunku Bożej Rodzicielki. Niezależnie od tego, czy dotyczy to oryginału, czy kopii Obrazu, czy jego przedstawień w Internecie. - Niedopuszczalne jest posługiwanie się Wizerunkiem Maryi dla walki ideologicznej, czy też po prostu Jej ośmieszanie poprzez rozmaite modyfikacje – podkreślił bp Jezierski.

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich: Pogezania, Pomezania, Zantyr. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Ciebie Boga wysławiamy”. Od 10 lat, w ostatnim dniu pielgrzymowania do grup pieszych dołącza pielgrzymka rowerowa, która trasę z Elbląga na Jasną Górę pokonuje w dniach 5-11 sierpnia.

ks.pt / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy