Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-13 08:58
MG / PAP

Ekspert: mamy narastającą epidemię niewydolności serca, choruje już 1,2 mln Polaków

Wyzwaniem dla opieki medycznej są nie tylko zawały serca i udary mózgu, mamy narastającą po cichu epidemię niewydolności serca, choruje z tego powodu już 1,2 mln Polaków – alarmuje prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Witkowski.

Autor/źródło: PAP

Choroby układu krążenia są wciąż główną przyczyną zgonów. Z danych GUS za 2018 r. wynika, że u mężczyzn schorzenia te odpowiadają za prawie 46 proc. zgonów, a wśród kobiet – za 36 proc. Najczęściej doprowadzają do nich zawały serca i udary mózgu, jednak coraz większym wyzwaniem dla opieki medycznej jest niewydolność serca.


„Mamy narastającą po cichu epidemię niewydolności serca” – powiedział podczas konferencji online „Kardiologia 2021” prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Witkowski. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że na to schorzenie cierpi już 1,2 mln Polaków.


„Największe koszty tej choroby związane są z hospitalizacją. W 2019 r. przeznaczono na to 1,6 mld zł, stanowi to wzrost kosztów leczenia szpitalnego o 125 proc. w ciągu 5 lat” – powiedział specjalista, pełniący funkcję kierownika Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.


Jego zdaniem niepokojące jest, że wzrost kosztów leczenia nie przełożył się na spadek śmiertelności z powodu niewydolności serca. „Wręcz przeciwnie, od 2016 r. ta śmiertelność rośnie, pomimo zwiększenia nakładów na leczenie szpitalne. Świadczy to o tym, że jest gdzieś błąd systemowy w diagnostyce i leczeniu chorych z niewydolnością serca” - podkreślił. Jego zdaniem brakuje opieki koordynowanej i nowoczesnego leczenia, za mało jest też oddziałów hospitalizacji jednodniowej.


„Dlatego powstał pomysł utworzenia Krajowej Sieci Kardiologicznej, na razie w czterech województwach, dla szybkiej realizacji diagnostyki i leczenia. Dotyczy on niewydolności serca, nadciśnienia opornego na leczenie farmakologiczne, wad zastawkowych serca oraz zaburzenia rytmu serca” - wyjaśniał.


Przewiduje się wprowadzenie sieci leczenia choroby wieńcowej, będącej główną przyczyną zawału serca. Rozpocznie ją pilotaż w jednym tylko województwie (w woj. mazowieckim), a ośrodkiem koordynującym będzie Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. „Lepiej jednak, żeby taki pilotaż obejmował kilka, dwa, trzy albo nawet pięć województw” – skomentował prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.


Towarzystwo uważa, że sieć powinna być jak najszybciej zintegrowana z już istniejącymi sieciami, jak sieć inwazyjnego leczenia zawału serca, która odniosła olbrzymi sukces w Europie i na świecie. „Powinna ona mieć strukturę plastra miodu integrując już istniejące programy terapeutyczne, takie jak KOS-Zawał, który doprowadził do obniżenia śmiertelności chorych po zawale serca, jak też program nowoczesnego leczenia hipercholesterolemii rodzinnej” – tłumaczył prof. Adam Witkowski.


Uważa on, że KOS-Zawał powinien być obowiązkowym programem dla wszystkich szpitali hospitalizujących pacjentów z ostrym zawałem serca, w których nadal byłaby sprawowana nad nimi skoordynowana opieka. Podobne efekty może przynieść wprowadzenie koordynowanej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca.


„Pilotaż tego programu został ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia w listopadzie 2018 r., ale nie został jeszcze wprowadzony. Zabiegamy i mamy nadzieję, że zostanie również wprowadzony” – zaznaczył prezes PTK.


Zwrócił uwagę, że dla uzyskania lepszych efektów w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych konieczne jest wprowadzanie do terapii nowoczesnych leków i urządzeń kardiologicznych. „Bez jednoczesnej synergii programów opieki koordynowanej, sieci kardiologicznej oraz szybszego wprowadzania nowoczesnych terapii lekowych i urządzeń, nie zapewnimy odpowiedniego efektu leczenia i diagnostyki chorych z chorobami sercowo-naczyniowymi” - przekonywał. "Nie uda się ograniczyć wzrastającej umieralności z powodu tych schorzeń" - dodał. (PAP)


Autor: Zbigniew Wojtasiński

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-13 08:45:32
miniaturka

Franciszek: duchowe noce nie powinny zniechęcać nas do modlitwy

W katechezie podczas środowej audiencji generalnej Papież podjął temat trudów towarzyszących nieraz naszej modlitwie. Mogą być one związane z nocami duchowymi lub walką duchową - w takich sytuacjach tym bardziej trzeba ufać Bogu i powierzać się Mu, korzystając też z rad mistrzów życia duchowego
2021-05-13 09:28:10
miniaturka

Generał jezuitów: od nawrócenia ku wolności

U progu rozpoczynającego się Roku Ignacjańskiego generał jezuitów zaprezentował swoją książkę na temat duchowości św. Ignacego Loyoli. Wolność, której pragniemy, można osiągnąć tylko przechodząc długą drogę, która zaczyna się od nawrócenia i porzucenia życiowych złudzeń
2021-05-13 09:53:24
miniaturka

Birma i Sahel: Kościół stara się budować kruche demokracje i formować sumienia polityków

Kryzys sanitarny i kolejne lockdowny znacząco osłabiły demokrację i uderzyły w swobody obywatelskie oraz doprowadziły do umacniania reżimów autorytarnych. Ma to miejsce w krajach Sahelu, w Birmie i w wielu innych miejscach na świecie. Kościół w takiej sytuacji nie może milczeć.
2021-05-13 10:19:36
miniaturka

Sandomierz: spotkania dyskusyjne na temat Ewangelii – odpowiedzią na apostazję

W dekanatach diecezji sandomierskiej rozpoczynają się z inicjatywy bp. Krzysztofa Nitkiewicza, spotkania dyskusyjne na temat Ewangelii i przynależności do Kościoła, które są odpowiedzią na rosnącą liczbę wiernych porzucających wiarę.
2021-05-13 10:25:06
miniaturka

Rzym: w sobotę beatyfikacja o. Franciszka Jordana - założyciela salwatorianów

Już w najbliższą sobotę 15 maja o. Franciszek Jordan zostanie wyniesiony na ołtarze w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie. Beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Angelo De Donatis, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej.
2021-05-13 10:40:53
miniaturka

Nie wiedzieliśmy, co będzie dalej i czy to już jest koniec papiestwa Jana Pawła II

Chwile po zamachu na papieża wspomina jego wieloletni sekretarz kard. Stanisław Dziwisz. „Nie pytał, kto strzelał do niego. Nie był tym zainteresowany. Modlił się, aby ta jego ofiara oraz cierpienie przyczyniły się dla dobra Kościoła oraz społeczeństw” – mówi.