Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-06 15:31
AC / ŁS,vaticannews.va

Ekskomunika dla polityków popierających aborcję?

„Aborcja jest najbardziej palącym wyzwaniem dla praw człowieka w naszych czasach” – powiedział abp Cordileone. Metropolita San Francisco przywołał ekskomunikę prominentnych katolickich segregacjonistów z lat 60. jako przykład uzasadnionej odpowiedzi Kościoła dla katolickich polityków, którzy popierają moralne zło.

Autor/źródło: vaticannews.va

W wywiadzie opublikowanym w Washington Post hierarcha potępił decyzję katolickich polityków, sprzeciwiających się nowemu teksańskiemu prawu, zakazującemu aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Abp Cordileone nie wymienił nazwisk i nie postulował ekskomuniki dla konkretnych osób. Wiadomo jednak, że do katolickich liderów, którzy nie zgadzają się z nowymi przepisami, należy prezydent USA Joe Biden i spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która mieszka na terenie archidiecezji San Francisco.

Hierarcha podkreślił podobieństwo obecnej polityki proaborcyjnej do instytucjonalnej dyskryminacji rasowej, która istniała w Stanach Zjednoczonych jeszcze w pierwszej połowie XX w. Przywołał przykład abp. Josepha Rummela, lidera praw obywatelskich, który w tamtym czasie kierował archidiecezją Nowy Orlean. „W przeciwieństwie do wielu biskupów radykalnie sprzeciwiał się segregacji. Ludzie protestowali, a on cierpliwie przekonywał, że jest ona niezgodna z Ewangelią” – powiedział metropolita San Francisco.

Zaznaczył także, że abp Rummel nie wahał się nałożyć ekskomuniki na polityków, którzy otwarcie popierali moralne zło. Ekskomunikował byłego sędziego, znanego pisarza i organizatora demonstracji wspierających segregację. „Z czasem dwóch z nich wyraziło skruchę i zmarło jako katolicy. Był to więc dobry ruch. Biskup uznał, że nie może dopuścić do publicznego popierania rasizmu przez tak wpływowych ludzi, ponieważ prowadzi to innych do grzechu” – powiedział abp Cordileone. „Nie można być dobrym katolikiem i popierać prawa do zabijania niewinnych istot ludzkich. Odpowiedzią na trudną ciążę nie jest przemoc, ale miłość, zarówno do matki, jak i do dziecka” – podsumował.

Teksas przeznacza rocznie 100 mln dolarów na finansowanie poradni ciążowych i agencji adopcyjnych, zapewniając jednocześnie matkom, które chcą zatrzymać swoje dzieci, bezpłatne doradztwo, pomoc w wychowaniu, szkolenia, a nawet pieluchy i mleko.

źródło: Łukasz Sośniak SJ, vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-06 13:40:56
miniaturka

Duda: bohaterom powstania wielkopolskiego należy się święto narodowe

Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że projekt ustawy wprowadzającej święto narodowe 27. grudnia niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu.
2021-09-06 15:17:10
miniaturka

Abp Depo: polska wieś zawsze miała swoje tradycje i kulturę związane z Bogiem

Polska wieś zawsze miała swoje tradycje i kulturę związane z Bogiem - mówił podczas ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze, metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wzywał do ich zachowania, akcentując m.in. wagę poszanowania dobra wspólnego, praw natury i życia.
2021-09-06 15:21:09
miniaturka

„Nasza Wspólna Misja”: spotkanie na temat ochrony nieletnich

Od początku 2017 roku prof. Hanna Suchocka, wraz z innymi członkami Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, zajmuje się organizacją regionalnego spotkania na temat ochrony dzieci i młodzieży dla Europy Środkowo-Wschodniej, które odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Opowiada o genezie inicjatywy.
2021-09-06 15:33:12
miniaturka

Zgasł znicz 16. Paraolimpiady w Tokio

Zgaszeniem olimpijskiego znicza zakończyła się w Tokio 16. Paraolimpiada, wydarzenie, które stanowi symbol braterstwa, zaangażowania oraz determinacji w przezwyciężaniu ograniczeń i stereotypów. Uczestnictwo dwojga sportowców z Afganistanu było również wymownym świadectwem zwycięstwa pokoju nad wojną.
2021-09-06 15:37:36
miniaturka

NOWE CENTRUM PRASOWE PAP: multimedialny obiekt w sercu Warszawy

Centrum Prasowe PAP to atrakcyjny i prestiżowy obiekt konferencyjny w samym centrum Warszawy. Od września konferencje prasowe i debaty organizujemy w nowocześnie zaprojektowanych wnętrzach, wyposażonych w multimedialny sprzęt. Zapewniamy kompleksową obsługę medialną oraz szerokie dotarcie do mediów.
2021-09-06 15:47:53
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich”. Zadaniem Kościoła jest umożliwianie ludziom dotknięcia Jezusa. Najpełniej misja ta realizuje się w Eucharystii.