Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-03 18:33
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Egipt: kolejne ofiary islamskiego ekstremizmu

Dwóch chrześcijan zginęło w Egipcie po tym, jak uzbrojony zamachowiec ostrzelał z zewnątrz sklep monopolowy w Kairze.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Wewnątrz sklepu znajdowali się dwaj Koptowie, którzy razem z właścicielem świętowali Nowy Rok. Nie jest do końca jasne, czy sklep stał się celem ataku ze względu na sprzedaż alkoholu, który w islamie jest zakazany, czy dlatego, że właściciel był Koptem. Zamaskowany napastnik zaraz potem zbiegł na motorze.

Ataki tego typu nie są zazwyczaj dziełem organizacji takich jak ISIS, które atakują z reguły większą liczbę ludzi, aby doprowadzić do masowej rzezi, ale raczej dziełem samotnych wilków, którym zrobiono pranie mózgu – powiedział agencji AsiaNews rzecznik prasowy mniejszościowego w Egipcie Kościoła katolickiego. Bardziej niż zagrożeniem – dodaje ks. Rafic Greiche – są one pogróżką dla prezydenta Abdel Fattah al-Sisi, który prowadzi politykę prochrześcijańską.

Tymczasem do ostatniej strzelaniny pod prawosławnym kościołem na przedmieściach Kairu, gdzie w ubiegły piątek zginęło 10 Koptów, przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Pojawiają się także nowe szczegóły dotyczące zamachu. Według świadków to nie policja, a wierni zapobiegli jeszcze większym stratom. W szczególności 53-letni mężczyzna, który obezwładnił jednego z napastników, gdy ten przeładowywał karabin.

Lokalne źródła podają również, że rośnie solidarność pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, zjednoczonymi w obliczu zagrożenia ekstremistycznymi atakami.

mk/rv, asianews 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-03 15:21:13
miniaturka

Rejestracja na ŚDM w Panamie za kilka tygodni?

Najprawdopodobniej jeszcze w styczniu rozpocznie się rejestracja pielgrzymów i wolontariuszy krótkoterminowych, udających się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie - informuje w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk.
2018-01-03 15:45:34
miniaturka

Akt pokutny odwagą zrzucenia maski

Akt pokutny pozwala na przygotowanie się do godnego sprawowania świętych tajemnic. Wszyscy bowiem, bez wyjątku, uznajemy przed Bogiem i braćmi nasze grzechy. - powiedział Papież podczas audiencji ogólnej.
2018-01-03 18:15:12
miniaturka

Papież do Polaków: niech Nowonarodzony przenika wasze serca swą obecnością

W czasie spotkania z wiernymi na audiencji ogólnej Papież zwrócił się do obecnych w auli Polaków, składając im serdeczne życzenia noworoczne.
2018-01-03 18:50:46
miniaturka

Bydgoszcz: w katedrze odkryto 800 zabytkowych przedmiotów

Złote i srebrne monety z XVII wieku, figurki Matki Bożej, krzyżyk, medalik, ozdobny czepiec, broszkę z szafirami i rubinami - to niektóre spośród 800 zabytkowych przedmiotów, odkrytych w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.
2018-01-03 21:01:15

Uroczystości pogrzebowe śp.ks.Mariana Bonieckiego

Dzisiaj o godz.11.00 w Kościele w Jabłonce Kościelnej odbyła się Msza Św. pogrzebowa śp. ks. Mariana Bonieckiego. Po niej nastąpiło odprowadzenie na cmentarz parafialny, a następnie pochowanie kapłana.
2018-01-04 08:19:53
miniaturka

Ateistów uznaje się za mniej moralnych, jak wskazują badania

Wiara jest powszechnie uważana za gwaranta chroniącego ludzi przed dokonywaniem skrajnie niemoralnych zachowań.