Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-20 10:16
AC / Łukasz Sośniak SJ/ vaticannews.va

Edukacja to podstawa integracji imigrantów

Edukacja jest podstawowym narzędziem integracji i emancypacji osób przesiedlonych do obcego kraju, dlatego dostęp do niej jest równie ważny tak dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. W związku z tym zespół Caritas Grecja rozpoczął działania edukacyjne na wyspie Lesbos, w ramach projektu wspieranego przez Caritas Niemcy.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

Zgodnie z wytycznymi rządu greckiego dotyczącymi ochrony osób ubiegających się o azyl, Centrum Językowe Caritas w „Kara Tepe” oferuje obecnie lekcje języka angielskiego i greckiego. Nowe grupy składają się maksymalnie z sześciu uczniów. Caritas Grecja kontynuuje również zdalne działania edukacyjne poprzez platformy internetowe dla klas języka greckiego i angielskiego, codziennie zamieszczając nowe materiały edukacyjne.

Wybuch pandemii sprawił, że zwiększyły się nierówności społeczne, a młodzi migranci i uchodźcy stali się jeszcze bardziej podatni na zagrożenia. Z tego powodu dzieci i ich rozwój zasługują obecnie na szczególną uwagę. Obecny projekt edukacyjny ma na celu zapewnienie, że będą one dorastać w zdrowym i chronionym środowisku, gdzie mogą chodzić do szkoły.

Edukacja jest jedną z dróg pozwalających na wyrwanie się z obozów dla uchodźców, w których panują straszne warunki, które Papież Franciszek nazwał „piekłem”. Przykładowo w obozie Moria na wyspie Lesbos jest miejsce dla 3 tys. osób, a mieszka tam 15 tys. Coraz częstsze są akty przemocy, zagrożone jest szczególnie bezpieczeństwo kobiet i dzieci. Ludzie są stłoczeni jak w więzieniu. Do tego brakuje wody i mieszkań dla dziesiątek tysięcy uchodźców.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-20 08:27:19
miniaturka

Papieski jałmużnik odwiedził Lwów i Berdyczów

Kard. Konrad Krajewski konsekrował we Lwowie nowy rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Świątynia ta jest wotum za jego pontyfikat i przypomnieniem papieskiej pielgrzymki na Ukrainę. Papieski jałmużnik poświęcił też i wmurował kamień węgielny pod przytulisko dla bezdomnych kobiet i samotnych matek.
2020-07-20 09:00:12
miniaturka

Paryż: studia o chrześcijaństwie na Bliskim Wschodzie

W Paryżu powstał Instytut Studiów nad Chrześcijanami Bliskiego Wschodu. W najbliższym roku akademickim proponuje cztery wykłady: geopolityka wschodnich chrześcijan, myśl chrześcijańska w Libanie, patrologia orientalna oraz islam i chrześcijaństwo. Za rok wykładów ma być dwa razy więcej.
2020-07-20 09:42:36
miniaturka

Na Sycylii powstaje muzeum Krzyża Świętego

„Naszym pragnieniem jest, aby to miejsce, poprzez sztukę ceramiczną, malarską, rzeźbiarską i wszelkie inne jej wyrazy, ukazywało wiarę, własną pobożność czy osobiste doświadczenie krzyża” - powiedział biskup Caltagirone na Sycylii o powstającym tam muzeum Krzyża Świętego.
2020-07-20 10:23:26
miniaturka

Nigeryjscy biskupi o plagach wyniszczających ten kraj

Powszechna korupcja wśród rządzących, nasilenie antychrześcijańskiej przemocy oraz wzrost liczby gwałtów – to według biskupów Nigerii największe plagi wyniszczające obecnie ten afrykański kraj.
2020-07-20 11:45:25
miniaturka

Beskidy: ewangelizacja na Wielkiej Czantorii

Wielka Czantoria w Beskidzie Śląskim była kolejnym szczytem górskim, na którym odbyło się spotkanie w ramach wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”.
2020-07-20 12:10:44
miniaturka

Licheń: Modlitwa za małżonków

Podczas głównej Mszy Świętej sprawowanej pod przewodnictwem ks. Adama Stankiewicza MIC modlitwą otaczano zarówno małżonków, jak i narzeczonych.