Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-21 11:52
AC

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day). Osoby z zespołem Downa często są aktywne społecznie, pracują, mają swoje pasje, cieszą się życiem.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok

Data 21 marca nie jest przypadkowa. Symbolizuje bowiem trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze. To właśnie obecność tego chromosomu stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.

W tym dniu zachęca się ludzi do okazywania wsparcia osobom z zespołem Downa. Wesprzeć inicjatywę Światowego Dnia Zespołu Downa można np. przez symboliczne ubranie dwóch kolorowych skarpet na znak zrozumienia i wsparcia osób z zespołem Downa (oraz ich rodzin). To znak zewnętrzny... ale wewnętrznym, bezcennym wsparciem jest modlitwa za osoby z zespołem Downa, za ich rodziny, a także o dar tolerancji i akceptacji dla tych wszystkich, którzy ich odtrącają.

Warto także dołączyć do inicjatywy podjętej przez Stowarzyszenie "Bardziej Kochani" oraz Telewizję Lifetime. Trwa bowiem kolejna edycja akcji #LiniaProsta. Pojedyncza, prosta i przecinająca dłoń linia to jedna z cech wyróżniających osobę z Zespołem Downa. Rysując dziś tę linię na dłoni, można okazać tym osobom zrozumienie, ale także... pomóc im.  Szczegóły można znaleźć na stronie: www.liniaprosta.com.pl. Celem akcji jest zbiórka środków na utrzymanie pierwszego warszawskiego mieszkania chronionego dla osób z zespołem Downa.


Podziel się tym materiałem z innymi: