Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-16 15:19
S. Zielińska

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, zainicjowany w 1974 r. przez amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. W tym roku przypada on 16 listopada.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Dzień ten został zatwierdzony przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem. Ma on zachęcić palaczy nie tylko do odstawienia papierosów w tym dniu, ale do całkowitego porzucenia nałogu. 

Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce (od 1991).

W Watykanie już od 2002 r. obowiązuje zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych. W ostatnich dniach Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że Papież Franciszek zakazał od 2018 r. sprzedaży papierosów w Watykanie.

„Stolica Apostolska nie może mieć udziału w działalności, która niewątpliwe szkodzi ludzkiemu zdrowiu. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku palenie jest przyczyną śmierci ponad 7 mln ludzi na całym świecie” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Innym świętem mającym na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu jest ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Dzień bez papierosa, obchodzony 31 maja.


Źródło: pl.wikipedia.org, Radio Watykańskie


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-16 13:52:38
miniaturka
play

IHS czy PAX? Przypomnienie w sprawie medalika św. Benedykta

Ze względu na powtarzające się wątpliwości dotyczące napisu na medaliku św. Benedykta, publikujemy oficjalne pismo opactwa tynieckiego, w którym została wyjaśniona sprawa dylematu - IHS czy PAX w medaliku św. Benedykta.
2017-11-16 14:25:19
miniaturka

Warszawa: bp Markowski i bp Mendoza ulepili pierogi dla ubogich

Bp Rafał Markowski i bp Carlos Mendoza z Wenezueli wzięli udział w czwartek we wspólnym przygotowaniu pierogów dla osób ubogich korzystających z pomocy jadłodajni Caritas archidiecezji warszawskiej przy ul. Żytniej.
2017-11-16 14:47:35
miniaturka

Licheń. Zjazd mariańskich braci zakonnych

„Ożywienie ducha braterskiego we wspólnotach mariańskich na podstawie nowego brzmienia Konstytucji i Dyrektorium” jest tematem tegorocznego zjazdu mariańskich braci zakonnych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (13-16.11).
2017-11-16 15:52:13
miniaturka

Lublin: Sympozjum "Katecheza specjalna – dobre praktyki"

Już 17 i 18 listopada odbędzie się XXXVIII Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne "Katecheza specjalna - dobre praktyki", które organizuje Katedra Katechetyki Szczegółowej KUL.
2017-11-16 16:20:21
miniaturka

Papież: królestwo Boże to nie spektakl, rośnie dzięki Duchowi

Królestwo Boże nie jest spektaklem, ani karnawałem, nie lubi reklamy, a wzrasta dzięki działaniu Ducha Świętego, a nie wielkim planom duszpasterskim – zauważył Papież komentując na Mszy w Domu św. Marty czytany dziś fragment Ewangelii.
2017-11-16 18:13:07
miniaturka

Bp Miziński: Rekolekcje biskupów w sercu Kościoła, czyli na Jasnej Górze

- Czas rekolekcji potrzebny jest nam wszystkim, także księżom biskupom - mówi w rozmowie z KAI bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.