Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-10-21 12:35
AC / polskieradio.pl, tk / KAI

Dziś rozpoczyna się III Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju

Wyjątkowa plejada gwiazd muzyki jazzowej, klasycznej i improwizowanej wystąpi na rozpoczynającym się dziś w Warszawie III Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

Muzykę sakralną różnych kultur i religii zaprezentują: Royal String Quartet, Wacław Zimpel i Marcin Masecki, Bastarda, Tomasz Pokrzywiński i Joanna Halszka Sokołowska oraz z solowym projektem Jerzy Rogiewicz. Organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Festiwal nawiązuje do zainicjowanych przez Jana Pawła II w 1986 roku międzyreligijnych spotkań w Asyżu.

"Artyści, których zaprosiliśmy na festiwal bezkompromisowo odkrywają niezwykłe światy wypełnione emocjami i autentyczną muzyczną magią. Nie stronią od eksperymentów i poszukiwań, ale zawsze potrafią w sobie tylko znany sposób dotrzeć do jądra muzycznej doskonałości" – mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu.

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, przypomina, że Jan Paweł II w swoim mocnym „Nigdy więcej wojny!”, odwoływał się do sprawiedliwości i solidarności względem drugiego człowieka. "Czy spotykanie z najwspanialszymi utworami, dziełami osób o innym niż nasze pochodzeniu kulturowym i czasami innej wrażliwości, pozwala na refleksję nad zrozumieniem drugiego? Czy festiwal uczy i uwrażliwia na umiejętność słuchania – tak bardzo potrzebną w budowaniu przestrzeni spotkania i dialogu, na którym wyrasta pokój?" – pyta Michał Senk. i dodaje: "Wierzymy, że tak. Wierzymy też, że głos Papieża, potępiający wojnę w każdej postaci, czy nazywanej konfliktem, czy interwencją, jest słyszalny i że wpisze się w Polskę na stałe".

Tegoroczna edycja festiwalu to podróż przez kilka światów muzycznych. Royal String Quartet przygotował wyjątkowy koncert, w którym znalazły się kompozycje: Arvo Pärta, Gregoria Allegriego, Jamesa MacMillana, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Pawła Szymańskiego. Artyści dokonując wyboru chcą wskazać pierwiastek sacrum w bogatej twórczości wielkich mistrzów.

Wacław Zimpel i Marcin Masecki, wybitni improwizatorzy, zmierzą się z mistycznymi utworami Oliviera Messiaena, jednego z największych awangardzistów, nowatorów i poszukiwaczy w muzyce współczesnej.

Muzyczną twórczość chasydów przedstawi publiczności festiwalu niezawodna Bastarda, czyli Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński i Michał Górczyński.

Tomasz Pokrzywiński pojawi się na festiwalu jeszcze raz – wspólnie z Joanną Halszką Sokołowską zmierzą się z Melodiami na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki. „Tehillim / Psalmy” wypełni bogactwo intrygującego głosu Sokołowskiej w skali „od szeptu do krzyku” i zjawiskowe brzmienie wiolonczeli Pokrzywińskiego, budujące kalejdoskopowo barwne pejzaże. Część tekstów zostanie wykonana w języku hebrajskim.

Festiwal zamknie Jerzy Rogiewicz, który sięgnie do kanonicznego zbioru kolęd i posiłkując się dość skromnym instrumentarium: jazzową perkusją, dzwonkami, gongami, marakasami i autoharfą wyczaruje bardzo osobistą i hipnotyzującą muzyczną przestrzeń - zapowiadają organizatorzy.

Niemal wszystkie projekty muzyczne powstały specjalnie na festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.

"Dialog zamiast konfrontacji, skupienie i modlitwa zamiast krzyku. Dźwięki i słowa, które zostają w nas na długo" - zachęca Jacek Hawryluk, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, które jest jednym z patronów festiwalu.

Na wszystkie koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne na stronie muzykawiary.pl.

26 października 2019 r., w nawiązaniu do międzyreligijnego spotkania w Asyżu w 1986 r., przedstawiciele różnych religii spotkają się w jednym miejscu w Warszawie, aby modlić się o pokój. Modlitwa odbędzie się o godz. 19.00 w Auli Collegium Bobolanum na ul. Rakowieckiej 61.

polskieradio.pl, tk / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: muzyka, Warszawa, wiara, III Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju, muzyka pokoju